Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Wycena zdjęć wnętrz kamienic

  1. #1
    Coś już napisał Awatar thomaslel
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    56

    Question Wycena zdjęć wnętrz kamienic

    Cześć!

    Mam do Was pytanie, ale myślę, że przyda się też innym fotografującym w tej dziedzinie. Chodzi oczywiście o fotografię architektury, a w przypadku mojego zlecenia (wciąż na etapie wstępnych ustaleń i właśnie wyceny pracy z mojej strony) konkretnie o fotografie posadzek w klatkach schodowych.

    Chodzi o to, że instytucja kultury w moim mieście chce bym wykonał dla nich po 2-3 zdjęcia w ok. 20-25 miejscach (choć to jest jeszcze do ustalenia, być może będzie to 30 miejsc). Nie ukrywam, że specjalizuję się w fotografii architektury, więc w sumie nie powinno być to dla mnie dużym wyzwaniem poza kwestią dostania się do owych miejsc (wiadomo, nie zawsze ludzie chętnie wpuszczają do klatek schodowych).

    I tutaj pojawia się pytanie : wstępnie myślę o kwocie ok. 25zł za zdjęcie. Czy to odpowiednia kwota? (Poproszono mnie o wycenę za pojedyncze zdjęcie) Bo w sumie gdy ostatnio wykonałem zlecenie 30tu fotografii na wystawę to średnio wyszło mi nieco ponad 28zł za zdjęcie. W obu przypadkach chodzi o przekazanie praw majątkowych, przy czym wtedy sprawa tyczyła się przede wszystkim wystawy, która będzie domyślnie krążyła po różnych miastach i na pewno też jeszcze zostanie wykorzystana w jakieś formie. Natomiast to najnowsze zlecenie domyślnie jest tworzone pod książkę, choć z zastrzeżeniem, że jest to wstępna koncepcja i równie dobrze może z tych zdjęć powstać wystawa i w sumie cokolwiek innego oni będą chcieli uczynić (plakat, wykorzystanie fragmentów zdjęć, okładka, cyfrowa galeria itp. itd.).

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Wycena zdjęć wnętrz kamienic

    Jeśli nie oceniasz tych zdjęć jako dzieło artystyczne to wyceń to zwyczajnie z godzin.
    Przyjmij jakąś stawkę za godzinę i tyle.
    A kwota za zdjęcie z tego Ci wyjdzie.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Wycena zdjęć wnętrz kamienic

    Ja bym zaczął od kosztorysu. Szacunkowe koszty transportu (jeśli te 25 lokalizacji jest oddalona od siebie, to trochę wyjdzie), koszty środków czystości (do przygotowania powierzchni płaskich do zdjęć), bilety parkingowe jeśli to w jakimś centrum, itd. Dodaj do tego czas potrzebny na zrobienie + obrobienie zdjęć i będziesz miał świadomość, ile musisz zawołać za zdjęcia, by na tm zarobić.

  4. #4
    Coś już napisał Awatar thomaslel
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    56

    Domyślnie Odp: Wycena zdjęć wnętrz kamienic

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Jeśli nie oceniasz tych zdjęć jako dzieło artystyczne to wyceń to zwyczajnie z godzin.
    Przyjmij jakąś stawkę za godzinę i tyle.
    A kwota za zdjęcie z tego Ci wyjdzie.
    Ciężko powiedzieć czy mogę ocenić te zdjęcia jako dzieło artystyczne. W sumie to niby tylko zdjęcia posadzek, ale jednak jest mowa o ew. wystawie, a docelowo książce.
    Wg wyceny godzinej powinienem w sumie wołać 40-45 zł za godzinę pracy, ale jak to zmierzyć? Jakbym focił na jakiejś imprezie to sprawa jest prosta, bo jestem tam w czasie trwania wydarzenia, które trwa określony czas i jest to "udokumentowane". W moim zleceniu chodzi jednak o kilkadziesiąt bardzo krótkich sesji foto 2-3y zdjęciowych, które będę wykonywał samemu. No i standardowa obróbka przed komputerem.

    Cytat Zamieszczone przez Macios Zobacz posta
    Ja bym zaczął od kosztorysu. Szacunkowe koszty transportu (jeśli te 25 lokalizacji jest oddalona od siebie, to trochę wyjdzie), koszty środków czystości (do przygotowania powierzchni płaskich do zdjęć), bilety parkingowe jeśli to w jakimś centrum, itd. Dodaj do tego czas potrzebny na zrobienie + obrobienie zdjęć i będziesz miał świadomość, ile musisz zawołać za zdjęcia, by na tm zarobić.
    Na szczęście praktycznie wszystkie miejsca mam bardzo blisko siebie, więc te 20-25 miejsc to kwestia krótkich spacerów od miejsca do miejsca. O środkach czystości w sumie nie pomyślałem Ale też raczej nie będą potrzebne, bo mam fotografować stare posadzki z klatek schodowych i nawet po oczyszczeniu nie będą się prezentować jak w dekoratorskich albumach. Zresztą w sumie ich urok polega właśnie na m.in. na ich wiekowym wytarciu i zużyciu. Samochodu nie mam, więc kwestia opłat odpada. Tak de facto liczyć się będzie w sumie czas na zrobienie zdjęć i obróbka. A więc plus minus 20 godzin pracy. Wychodzi więc ok. 40-45zł za godzinę. Tylko jak w tym przypadku zleceniodawca obliczy ile rzeczywiście przepracowałem. Hmmm...

    Dzięki za odpowiedzi

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Wycena zdjęć wnętrz kamienic

    Cytat Zamieszczone przez thomaslel Zobacz posta
    A więc plus minus 20 godzin pracy. Wychodzi więc ok. 40-45zł za godzinę. Tylko jak w tym przypadku zleceniodawca obliczy ile rzeczywiście przepracowałem.
    No i masz wycenę
    Godziny liczysz Ty a nie zleceniodawca.
    W ogóle nie musisz się objawiać z wyceną godzinową. Masz wyjść na swoją stawkę, za przepracowaną godzinę.
    Cenę podasz za fotkę.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Coś już napisał Awatar thomaslel
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    56

    Domyślnie Odp: Wycena zdjęć wnętrz kamienic

    No i podałem swoją stawkę. Udało się dojść do konsensusu, choć pojawiła się inna kwestia. Potrzeba będzie znacznie więcej zdjęć (ok. 100) ze znacznie większej ilości miejsc (ok.50-75). To oczywiście nie ma już w zasadzie związku z tematem. Mam jednak podać przybliżoną ilość czasu potrzebną na wykonanie zdjęć. W tym przypadku to faktycznie jest już ważny czynnik, bo przecież kto ma czas na fotografowanie całymi dniami przy wielu obowiązkach, a obróbka też zajmuje trochę czasu.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •