Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    72

    Domyślnie EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Witajcie,
    Zachwytów było dużo na temat R5. Czas na praktykę w użytkowaniu tego body.

    Niestety body wraz z adapterem EF - EOS R Drop-in filter nie ostrzy w nieskończoność.
    Przetestowane obiektywy to:
    Canon 35/1.4 L
    Canon 50/1.4
    Canon 85/1.8
    Canon 70-200/4 L IS

    Najgorzej jest z 35tka, ponieważ możliwość ostrzenia kończy się około 4,5 metrow przed obiektywem. Analogicznie im dłuższa ogniskowa tym granica ostrzenia jest dalej.
    Obiektywy zachowują się tak jak przy użyciu pierścieni pośrednich.

    Wychodzi na to że Canon zrobił takie adaptery aby szybko wymieniać szklarnie EF na RF.
    Kto mi to wytłumaczy ?
    Nie wiem czy płakać czy się wku... i oddawać R5.

    Ktoś ma inne doświadczenia w tym temacie ? Ktos uzywal ten sam adapter ? A moze standardowy lub z pierścieniem funkcyjnym ??
    Ostatnio edytowane przez Ven ; 25-08-2020 o 09:50

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Zwykły ostrzy na nieskończoność. Dlaczego drop in miałby nie ostrzyć?

    Musisz mieć wadliwy adapter. Dziwne.
    Ostatnio edytowane przez gnd ; 25-08-2020 o 09:56

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Również jestem niesamowicie zaskoczony. Jednak tak właśnie się dzieje. Muszę sprawdzić działanie z innym adapterem lecz nigdzie nie ma ich w sklepach.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    2 655

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Nie zauważyłem żeby było coś nie tak. Używam zwykłego adaptera. Ale jego rodzaj nie powinien mieć znaczenia. To tylko kawałek rury ze stykami.

    Pamietaj że możesz za darmo dostać zwykły adapter jak się zarejestrujesz.

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Dokładnie tak. Rodzaj nie powinien miec znaczenia poniewaz znacząca w tym przypadku jest jego długość A chyba wszystkie sa/powinny być tej samej długości.
    Ostatnio edytowane przez Ven ; 25-08-2020 o 10:35

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Cytat Zamieszczone przez Ven Zobacz posta
    Witajcie,
    Zachwytów było dużo na temat R5. Czas na praktykę w użytkowaniu tego body.

    Niestety body wraz z adapterem EF - EOS R Drop-in filter nie ostrzy w nieskończoność.
    Przetestowane obiektywy to:
    Canon 35/1.4 L
    Canon 50/1.4
    Canon 85/1.8
    Canon 70-200/4 L IS

    Najgorzej jest z 35tka, ponieważ możliwość ostrzenia kończy się około 4,5 metrow przed obiektywem. Analogicznie im dłuższa ogniskowa tym granica ostrzenia jest dalej.
    Obiektywy zachowują się tak jak przy użyciu pierścieni pośrednich.

    Wychodzi na to że Canon zrobił takie adaptery aby szybko wymieniać szklarnie EF na RF.
    Kto mi to wytłumaczy ?
    Nie wiem czy płakać czy się wku... i oddawać R5.

    Ktoś ma inne doświadczenia w tym temacie ? Ktos uzywal ten sam adapter ? A moze standardowy lub z pierścieniem funkcyjnym ??
    Canon Mount Adapter EF-EOS R - 2.8 x 0.9" (71.2 x 24.0 mm)
    Canon Drop-In Filter Mount Adapter EF-EOS - 2.9 x 1.0" (73.2 x 24.7 mm)


    Czyli Drop-In Filter ø: 73.2 x H: 24.7 mm. Różnica w średnicy 1,2 mm i wysokości (czyli tu jest powód) 0,7 mm

    Tak na szybko, ale mogę się mylić - dane z sieci
    Załączone miniatury Załączone miniatury redukcja.JPG  

    Ostatnio edytowane przez candar ; 25-08-2020 o 16:15
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Canon Drop-In Filter Mount Adapter EF-EOS R ø: 73.2 x H: 24.7 mm

    Załącznik 4934

    Różnica w średnicy 1,2 mm i wysokości (czyli tu jest powód) 0,7 mm

    Tak na szybko, ale mogę mylić - dane z sieci
    Dziękuję, uspokoiles mnie. Wiemy teraz co robić. Ale mimo to, dlaczego Canon tak to zaprojektował ze teraz są problemy.....

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Cytat Zamieszczone przez Ven Zobacz posta
    Dziękuję, uspokoiles mnie. Wiemy teraz co robić. Ale mimo to, dlaczego Canon tak to zaprojektował ze teraz są problemy.....
    Aparat z pewnością jest OK. Reklamowałbym adapter, lub wymienił na Canon Control Ring Mount, który ma prawidłowe wymiary (tak wynika z ww. dokumentacji).
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    A może tam musi być włożony jakikolwiek filtr - na przykład zwykły neutralny? Tak gdybam w analogii do zenitara rybie oko, który ma specjalną zwykłą szybkę w komplecie, bo filtr jest składową toru optycznego. Trudno mi uwierzyć, że konstruktorzy canona popełnili taki błąd.

    --- Kolejny post ---

    O mam na tej stronie
    https://www.canon.pl/mount-adapters-ef-eos-r/

    Adapter mocowania EF-EOS R z uchwytem filtra wsuwanego działa jak adapter mocowania EF-EOS R, a dodatkowo umożliwia korzystanie z filtrów wsuwanych, co eliminuje konieczność montażu filtrów z przodu obiektywu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku obiektywów szerokokątnych z dużym przednim elementem optycznym. Adapter jest dostępny z filtrem szarym (V-ND)2 lub filtrem polaryzacyjnym (C-PL). Ponadto można używać filtra przezroczystego (CL) w celu fotografowania bez specjalnych efektów.

    Jest coś takiego za dodatkowe 169 dolców. Jeżeli mam rację, to wyjątkowo chamsko jest to zorganizowane i napisane przez naszą ukochaną firmę.
    https://store.canon.com.au/clearfilt...ter-clear.html
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 25-08-2020 o 20:49
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: EOS R5 nie współpracuje w pełnym zakresie AF z obiektywami EF

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    A może tam musi być włożony jakikolwiek filtr - na przykład zwykły neutralny? Tak gdybam w analogii do zenitara rybie oko, który ma specjalną zwykłą szybkę w komplecie, bo filtr jest składową toru optycznego. Trudno mi uwierzyć, że konstruktorzy canona popełnili taki błąd.

    --- Kolejny post ---

    O mam na tej stronie
    https://www.canon.pl/mount-adapters-ef-eos-r/

    Adapter mocowania EF-EOS R z uchwytem filtra wsuwanego działa jak adapter mocowania EF-EOS R, a dodatkowo umożliwia korzystanie z filtrów wsuwanych, co eliminuje konieczność montażu filtrów z przodu obiektywu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku obiektywów szerokokątnych z dużym przednim elementem optycznym. Adapter jest dostępny z filtrem szarym (V-ND)2 lub filtrem polaryzacyjnym (C-PL). Ponadto można używać filtra przezroczystego (CL) w celu fotografowania bez specjalnych efektów.

    Jest coś takiego za dodatkowe 169 dolców. Jeżeli mam rację, to wyjątkowo chamsko jest to zorganizowane i napisane przez naszą ukochaną firmę.
    https://store.canon.com.au/clearfilt...ter-clear.html
    Masz racje. Wartościowe infonznalazles. Tak się składa że ja mam polar w tym zestawie. Jednak to wyjąlem z adaptera poniewaz bardzo duzo światła zabieralo. Test robilem na "pustym"adapterze.

    Jednak dziwne jest dla mnie to że szkło filtra powoduje jakieś załamanie światła. Zawsze z mojej logiki wnioskowanej ze szybka filtra jest płaską, z rownoleglymi sciankami.
    Dziwna polityka Canona.


    Jutro postaram się to sprawdzić.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •