Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Wątek: Crop w DSLRach a ogniskowa obiektywu

  1. #1
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Crop w DSLRach a ogniskowa obiektywu

    Zdcydowalem sie poruszyc temat bo bardzo czesto slyszy sie o ekwiwalentach ogniskowej, że niby z 200mm nagle "robi się" 320mm.

    To, jak dla mnie, nazbyt duze uproszczenie i w sumie wprowadzanie w blad. Ogniskowa 200mm optycznie bedzie zawsze 200mm niezaleznie do jakiego body jest przykrecona. Kat widzenia obiektu bedzie taki sam i co za tym idzie rozdzielczość kątowa też. Obraz z 500mm rzutowany na matryce z cropem 1.6 w niczym nie bedzie lepszy od obrazu z tego samego obiektywu na filmie 35mm. W sumie to efekt jest taki sam jakby z klatki 35mm "wyciac" srodek, powiekszyc go i mowic, ze to obiektyw.

    Ponizszy link juz gdzies tu sie przewinal ale podaje dla porzadku:

    Zobacz tu:

    Ciekaw jestem Waszych opinii.

    Janusz

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie Re: Crop w DSLRach a ogniskowa obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Zdcydowalem sie poruszyc temat bo bardzo czesto slyszy sie o ekwiwalentach ogniskowej, że niby z 200mm nagle "robi się" 320mm.
    Na ten temat napisano już megabajty flejmów, w jednym nawet sam miałem przyjemność brać udział (choć raczej w kontekście reguły czas=1/ogniskowa).

    W skrócie: przy odpowiednim zdefiniowaniu "kąta widzenia", "rozdzielczości kątowej" itp. da się udowodnić wszystko Jednak z praktycznego punktu widzenia, to na 50mm z cropem pracuje się tak jak 80mm na FF. Jedyne co się 'nie skaluje' z cropem to DOF - m.in. dlatego kompakty ze swoimi maciupkimi matrycami mają głębię taką, jaką mają.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Zgoda. Zmienia się kąt widzenia całego aparatu. Jasne, że rozdzielczość pozostaje taka sama, więc efektywnie (w przeliczeniu na jakąś odbitkę) spada.

    Co do wycinania centrum, to efekt byłby taki sam, jeśli tylko klisza byłaby odpowiednio dobra. A raczej nie jest.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    78

    Domyślnie ogniskowa

    Ogniskowa obiektywu po założeniu do aparatu z sensorem APS-C (np. EOS400D, EOS40D) musi być pomnożona przez 1.6x. Dzieje się tak dlatego, że sensor jest mniejszy od klatki filmu 35 mm.
    W tym wypadku ogniskowa 100-400 mm po podłączeniu do aparatu z matrycą APS-C wyniesie 160-640 mm.

    czyli mam 400d kupie 70-200 to tez bedzie wieksza ogniskowa?

  5. #5
    Bywalec Awatar ishi
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    43
    Posty
    145

    Domyślnie

    dokładnie...
    ______________________________________________
    50D | BG-E2N | 350D | BG-E3 | T 17-50 2.8 | C 35 1.4 | C 70-200 4 | C 85 1.8 | C 430 EX | + szafa rupieci
    http://plfoto.com/42743/autor.html

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez www Zobacz posta
    Ogniskowa obiektywu po założeniu do aparatu z sensorem APS-C (np. EOS400D, EOS40D) musi być pomnożona przez 1.6x. Dzieje się tak dlatego, że sensor jest mniejszy od klatki filmu 35 mm.
    W tym wypadku ogniskowa 100-400 mm po podłączeniu do aparatu z matrycą APS-C wyniesie 160-640 mm.

    czyli mam 400d kupie 70-200 to tez bedzie wieksza ogniskowa?
    Poczytaj o tym na "szukaj". Dokładnie to jest tak .Ogniskowa w kazdym obiektywie jest stała i niezmienna.Zmienic ja mozna jedynie poprzez zmiane konstrucji obiektywu,Zmiana obrazu to po prostu wycinek z kadru obiektywu na FF.Jesli narysujesz prostokat 24x36 i centralnie wrysujesz prostokąt klatki obrazowej swojego aparatu to jest ta róznica. Mnozenie ogniskowej przez crop mowi o tym jak zmienia sie kąt obiektywu [na taki jak w ogniskowej powstałej w wyniku tego mnozenia]. Pozdrawiam. :-)

  7. #7
    Początki nałogu Awatar SdoubleU
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Poznań, Poland
    Wiek
    59
    Posty
    437

    Domyślnie

    To odnosi się do każdego obiektywu.
    SdoubleU
    ---------------------------
    Canon :-D

  8. #8
    Uzależniony Awatar Riccardo
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    691

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janmar Zobacz posta
    Mnozenie ogniskowej przez crop mowi o tym jak zmienia sie kąt obiektywu
    no kat obiektywu to sie fizycznie nie zmienia.
    Pozdrawiam
    Riccardo
    --
    Fuji & Ricoh

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Riccardo Zobacz posta
    no kat obiektywu to sie fizycznie nie zmienia.
    Oczywiście,oczywiscie...Pozdrawiam.:smile:

  10. #10
    czecho
    Guest

    Domyślnie Canon EF 28-135 mm f/3.5-5.6 IS USM - APS-C a ogniskowa

    Witam!
    To mój pierwszy post więc prosze o wyrozumiałość jesli pytanie jest zbyt "lamerskie"
    Chodzi o zakres ogniskowych obiektywu jak w temacie. Czy po założeniu go do 450D nalezy je jeszacze przemnozyć przez 1,6 czy (ponieważ obiektyw jest projektowany do pełnej klatki) już tego mnożnika nie uwzględniać.
    Byłem pewien że należy przemnożyć ale zmylił mnie tekst z optyczne.pl który zacytuję:
    "(...) obiektyw EF-S 17-85 IS, który jest przecież odpowiednikiem testowanego szkła na małe matryce APS-C"
    Zatem nieco zgłupiałem: 17-85 x 1,6 ~ 28-135 czy zatem wspomniane obiektywy w aparacie z APS-C mają ten sam zakres...? :-O
    pozdrawiam!

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •