Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 47

Wątek: Crop w DSLRach a ogniskowa obiektywu

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czecho Zobacz posta
    Witam!
    To mój pierwszy post więc prosze o wyrozumiałość
    warto więc, byś zapoznał się z regulaminem forum:
    http://canon-board.info/announcement.php?f=27&a=3
    zwracając szczególną uwagę na pkt 3.

    jak również z wyszukiwarką:
    http://canon-board.info/search.php

    Cytat Zamieszczone przez czecho Zobacz posta
    Chodzi o zakres ogniskowych obiektywu jak w temacie. Czy po założeniu go do 450D nalezy je jeszacze przemnozyć przez 1,6 czy (ponieważ obiektyw jest projektowany do pełnej klatki) już tego mnożnika nie uwzględniać.
    http://www.fotografuj.pl/Article/Wsp.../id/32#content
    http://www.fotografuj.pl/Article/Pol...page/2#content
    http://www.fotografuj.pl/Article/Gle...yfrowych/id/38

    Cytat Zamieszczone przez czecho Zobacz posta
    Byłem pewien że należy przemnożyć ale zmylił mnie tekst z optyczne.pl który zacytuję:
    "(...) obiektyw EF-S 17-85 IS, który jest przecież odpowiednikiem testowanego szkła na małe matryce APS-C"
    Nie dość, że nie podajesz linka do całości; to jeszcze tak przyciąłeś ten cytat, nie można złapać kontekstu...
    ale jestem przekonany, że raczej błędna jest Twoja interpretacja.

    Cytat Zamieszczone przez czecho Zobacz posta
    Zatem nieco zgłupiałem: 17-85 x 1,6 ~ 28-135 czy zatem wspomniane obiektywy w aparacie z APS-C mają ten sam zakres...? :-O
    Nie.
    Obiektyw 17-85mm w połączeniu z aparatem APS-C ma zakres kątów widzenia tożsamy z obiektywem 28-135mm na korpusie pełnoklatkowym.
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  2. #12
    czecho
    Guest

    Domyślnie

    z pokora przyjmuję karcące uwagi...
    i bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwosci
    pozdrawiam

  3. #13

    Domyślnie

    To ja zadam pytanie jeszcze troszkę inaczej. Rozumiem, że obiektywy (w przypadku np Nikona) o oznaczeniu DX, mają naniesioną skalę, której już nie trzeba mnożyć ?


    EDIT

    Ok, znalazłem odpowiedź, więc jeśli ktokolwiek będzie jeszcze pytać, odpowiadam:

    Jeśli (w przypadku Nikona) na obiektywie znajduje się oznaczenie DX, oznacza to, że wszelkie wartości ogniskowych podane są w odniesieniu do lustrzanki APS-C, czyli nie pełnej klatki. A więc 18 mm będzie 18mm dla naszej niepełnej klatki.
    Ostatnio edytowane przez Baart1980 ; 09-12-2011 o 15:11

  4. #14
    Uzależniony Awatar PawelB
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    53
    Posty
    578

    Domyślnie

    Ciekawe gdzie znalazłeś taka odpowiedź. Oznaczenie DX oznacza że obiektyw jest do lustrzanek cropowych, ale ogniskowa jest podawana fizyczna. Jeśli chcesz porównać do pełnej klatki to musisz przemnożyć.
    Fomei PRV-3 w środku EOS 50D, EOS 10D, jakieś szkła i miejsce na nowe zakupy.

    Moje gnioty
    Moje gnioty 2

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    No jak widać wysiłki kolegów poszły na marne...

    Ogniskowa jest, jak kolega napisał - wartością stałą. Niezależnie czy to kompakt, Olympus, APS-C, FF czy MF.
    Różne są tylko kąty widzenia.

  6. #16
    Uzależniony Awatar PawelB
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    53
    Posty
    578

    Domyślnie

    MC_, to jest taka neverending story... Choćby nie wiem ile razy było tłumaczone zawsze znajdzie się ktoś kto zapyta jeszcze raz.
    Fomei PRV-3 w środku EOS 50D, EOS 10D, jakieś szkła i miejsce na nowe zakupy.

    Moje gnioty
    Moje gnioty 2

  7. #17
    Początki nałogu Awatar andrewjohn
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    polski biegun ciepła
    Posty
    349

    Domyślnie

    Wszystkim pytającym i mającym wątpliwości w powyższym temacie proponuję jeszcze raz przeczytać pierwszy post by Janusz Body wraz z podanym linkiem, to powinno pomóc...
    Canon EOS 450D+S10-20/4,5-5,6 + C15-85 IS USM+C50/1,8+C55-250 IS

  8. #18
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czecho Zobacz posta
    Witam!
    To mój pierwszy post więc prosze o wyrozumiałość jesli pytanie jest zbyt "lamerskie"
    Chodzi o zakres ogniskowych obiektywu jak w temacie. Czy po założeniu go do 450D nalezy je jeszacze przemnozyć przez 1,6 czy (ponieważ obiektyw jest projektowany do pełnej klatki) już tego mnożnika nie uwzględniać.
    Byłem pewien że należy przemnożyć ale zmylił mnie tekst z optyczne.pl który zacytuję:
    "(...) obiektyw EF-S 17-85 IS, który jest przecież odpowiednikiem testowanego szkła na małe matryce APS-C"
    Zatem nieco zgłupiałem: 17-85 x 1,6 ~ 28-135 czy zatem wspomniane obiektywy w aparacie z APS-C mają ten sam zakres...? :-O
    pozdrawiam!
    EF-S 17-85 IS USM 4-5.6 to obiektyw do niepełnej klatki z crop'em 1.6
    Zatem zakres ogniskowych jest rzeczywisty, taki jaki jest podany na obiektywie, poza tym tego obiektywu nie wkręcimy do body z pełną klatką (mocowanie EF).
    Przykład ekwiwalentu, najlepiej wyjaśnić tak jak autor tego postu, w przypadku np. obiektywu 28-135, przy niepełnej klatce (40d, 400d, 450d itp), mnożymy x1.6 co daje odpowiednio 44,8-216 czyli nic innego jak faktycznie powiększony wycinek z pełnej klatki. Cieszymy się jak dzieci, że mamy w zanadrzu kilkanaście, kilkadziesiąt mm, kiedy tak naprawdę ...weźmy stałkę np. 50mm, chcemy wykonać portret z 1 metra, na cropie 'tracimy' sporo ze zdjęcia, ponieważ nawet jak się oddalimy od obiektu i osiągniemy 'niby' ten sam efekt co przy pełnej klatce, jest to nieprawdą. Dla czego ? Dla tego, że cofając się 'widzimy' to samo co przy FF, ale wszystko jest nieco dalej od nas.
    Nie mam pojęcia czy wyrażam się jasno

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar gavin
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Czeladź
    Wiek
    43
    Posty
    1 339

    Domyślnie

    Bosz ile można? Na każdym obiektywie jest to samo Nie ważne czy crop czy FF

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    To moze trzeba inaczej tlumaczyc np:

    Jak podepniemy ef-s 17-85 F4-5.6 do 550D to dostaniemy prawie to samo co na 5D z obiektywem 27-136 F5.6-8 :-o (ale z czasami jak 4-5.6 ofc)
    Ostatnio edytowane przez siudym ; 17-12-2011 o 18:25

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •