Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Amatorskie Macro - potrzebna pomoc

  1. #1

    Domyślnie Amatorskie Macro - potrzebna pomoc

    Witanko

    Zacznę od krótkiej historii.
    Jakieś 12-10 lat temu jak byłem nastolatkiem, bawiłem amatorsko w macrofotogrfie, były to przeróżne zabawy, Jakieś mieszki własnej roboty, pierścienie pośrednie, mocowania odwrotne obiektywów, mocowania dwóch obiektywów ze sobą, samoróbki dyfuzory i filtry, raynoxy. No była tego masa i była niezła zajawka z tego. Praktycznie wszystko było montowane na jakiś body od pentaxa ze stabilizacją w korpusie. Efekty były gorsze i lepsze jednak głównie gorsze. Wszystko było manualne, no z trafieniem w coś focusem to było ciężko bardzo.

    Po wielu latach chciałbym znowu wrócić do hobby.
    Jednak myślę że zatrzymałem się czasie.
    Potrzebuje pomocy w dobraniu czegoś sensownego, mam na myśli body + obiektyw.
    Lampa itp to już inna kwestia nie będzie tutaj poruszana.

    Gdy ja bawiłem się manualnie wiem, że ludzie pstrykali wtedy głownie na sigmie 105mm 2.8 ex dg macro lub tamronie sp af 90mm 2.8 di macro.
    No i tyle pamiętam.

    1. Czy te obiektywy są dalej jednymi z najpopularniejszych modeli w swojej klasie? Czy może się coś zmieniło?
    2. Prawdopodobnie odkupię je od kogoś używane, Tamrona 90mm lub Canona EF 100mm 2.8 macro USM mam okazje w stanie idealnym od kupić z mocowaniem Canona po 220-250 eur. Jeśli się zdecyduję na któryś z tych obiektywów, jakie pod to body?
    3. Jeśli te moje propozycje z góry są nieistotne nad jakimi innymi obiektywami powinienem się pochylić?
    4. Jakie body powinienem zakupić, żaden z wymienionych przeze mnie obiektywów nie posiada stabilizacji (a chyba by się przydała? tak mi się wydaje, jestem troszkę w tyle z fotograficzną technologią), więc w zasadzie mam tylko DWA wymagania co do body, stabilizacja oraz Live View z odchylanym ekranem.

    Chciałbym się zmieścić w budżecie 3000zł (zakładając że mam możliwość zakupu obiektywu za 1000 zostaje 2000 na używane body).
    trochę chaotycznie wygląda ten post ale mam nadzieje że udało mi się przekazać wszystko co chciałem.
    Podsumowując szukam używanego obiektywu i body do macro w kwocie max 3500.
    Mieszkam w Holandii jeśli to istotne, nie wiem czy tutejszy rynek się jakoś różni od polskiego.

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    161

    Domyślnie Odp: Amatorskie Macro - potrzebna pomoc

    Słabo śledzę aktualne ceny używek ale za 1000 zł obiektyw makro 1:1 ze stabilizacją to może za następne 10 lat
    Zastanów się czy i do czego ta stabilizacja ci jest potrzebna, bo z powodzeniem można robić świetne makro bez.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: Amatorskie Macro - potrzebna pomoc

    Co do obiektywu, to każdy z wymienionych będzie OK. Co do korpusu, to wybrałbym zdecydowanie wyposażony w focus peaking. Mi ta funkcja przywróciła chęć fotografowania makro, bo pozwala się błyskawicznie zorientować co się dzieje z płaszczyzną ostrości. Przydatne zwłaszcza w terenie. Funkcję mają raczej tylko bezlustra, na początek może być nawet M10 czy M100 za parę stówek.
    Bardzo fajny też jest focus bracketing, ale dostępny raczej w najnowszych puszkach powyżej założonego budżetu.
    Ostatnio edytowane przez jotes25 ; 29-07-2020 o 13:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •