Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

  1. #1

    Domyślnie EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Pytanie do posiadaczy eRek:
    Czy podczas ostrzenia w ostrym słońcu, dokładnie w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy, zdarza Wam się lag w wizjerze? Lag bardzo podobny do tego, który pojawia się po wykonaniu zdjęcia i dotyczy sczytywania obrazu z matrycy.
    Lag, o który pytam, ma zdecydowanie związek z przysłoną – ona w momencie wystąpienia freeza otwiera się/domyka (?) – nie wiem. W każdym razie ewidentnie pracuje, bo to słychać i widać gdy się spojrzy do obiektywu. Logika podpowiada, że w ostrym słońcu powinna się domykać (po co?). Jednocześnie wszystko wpływa na to, że samo wykonanie zdjęcia od momentu naciśnięcia spustu migawki trwa dłużej. To wyraźnie czuć.

    Ogólnie w opisywanej przeze mnie sytuacji proces wykonywania zdjęcia wygląda tak:
    - kadruje
    - naciskam spust migawki do połowy (ustawiam ostrość) -> przysłona domyka się/otwiera -> LAG w wizjerze
    - po ustawieniu ostrości robię zdjęcie -> cały proces trwa wyraźnie dłużej niż zwykle
    - LAG – sczytywanie obrazu z matrycy (o tym nie rozmawiamy)

    Fakt 1: sytuacja występuje na wszystkich szkłach

    Fakt 2: sytuacja występuję na wszystkich trzech eRkach (dwie mają soft 1.4.0; jedna 1.6.0) oraz na korpusie kolegi z softem 1.6.0. To nie jest kwestia wadliwego egzemplarza. Ten typ tak ma – tylko dlaczego?

    Fakt 3: występuje zarówno w trybie M jak i AV

    Dziwi mnie sytuacja, że w necie nie ma żadnych informacji na ten temat. Osobiście uważam, że jest to o wiele bardziej irytujące niż mikroskopijny lag związanych ze sczytywanie danych z matrycy.
    Ostatnio edytowane przez technik8pl ; 23-07-2020 o 09:57
    3xEos R | 16-35L 2.8 III | 16-35L 4 IS | 24 1.4 art |35L 1.4 II | 50 1.4 art | 50 2.5 MACRO | 85L 1.4 IS | 85 1.4 art | 135 1.8 art | 70-200L 2.8 IS II | 70-300L 4-5.6 | 6x430ex rt III |

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Nie masz włączonej funkcji Eco?

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 421

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Już masz wyjaśnione na forum FB
    Dla nie wtajemniczonych to canony ostrzą na pełnej dziurze i jak jest słoneczka za dużo, to sobie same przymykają przysłonę, by tą ostrość ustawić.

  4. #4
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 598

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    To trochę dziwne, bo wtedy zwiększa się GO i zmniejsza precyzja.
    Widocznie mimo to jest wystarczająca.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Przyznam szczerze, że nie zwróciłem uwagi czy jest lag, ale że przesłona pracuje w takich sytuacjach potwierdzam.
    Być może chodzi o ochronę matrycy przed nadmiernym światłem, jakkolwiek absurdalnie to brzmi.

  6. #6

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Cytat Zamieszczone przez gnd Zobacz posta
    Nie masz włączonej funkcji Eco?
    Nie.

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    Już masz wyjaśnione na forum FB
    Dla nie wtajemniczonych to canony ostrzą na pełnej dziurze i jak jest słoneczka za dużo, to sobie same przymykają przysłonę, by tą ostrość ustawić.
    Nie bądź taki mądry teraz, bo jak Cię kiedyś pytałem o to, to nie wiedziałeś o co kaman :P

    Ok, by temat doprowadzić do końca - usiadłem, zastanowiłem się i już wiem co i jak.

    Rozpatrujemy sytuację fotografowania równocześnie dwoma eRkami.
    R#1 ma zapięte 50/1.4
    R#2 ma zapięte 16-35/2.8
    Warunki - popołudnie, ostre słońce... chociaż niekoniecznie.

    Zgodnie z tym czego się dowiedziałem na jednej z grup na fejsie - canony ostrzą na pełnych dziurach i przymykają przysłonę do zadanej tylko na czas wykonywania zdjęcia. W związku z tym jeśli ekspozycja jest ponad
    -iso 50, 1/8000, f2.8 dla R#2 lub/i
    -iso 50, 1/8000, f/1.4 dla R#1
    to wtedy podczas ostrzenia przysłona zostaje przymknięta, bo dla matrycy jest 'za jasno' (przepały uniemożliwiają ostrzenie).
    Przymknięcie przysłony pokrętłem np. do f/4 w wyżej wymienionym przykładzie nic nie daje ponieważ aparat nadal i tak będzie ostrzył na pełnej dziurze i dla samej ekspozycji podczas ostrzenia nic to nie zmienia.

    Bez zrozumienia problemu można się zdziwić w pewnych sytuacjach.
    I ja się właśnie dziwiłem o co chodzi gdy warunki były takie, że:
    dla R#1 dla iso 50, f/1.4, 1/8000 było za jasno, a dla R#2 z f/2.8 ok.
    Myślałem, że skoro na R#2 przy ustawionym f/2.8 jest ok, to po przymknięciu pokrętłem 50/1.4@2.8 też będzie ok. Jak już wiem - nie będzie

    Ogólnie cały tą specyfikę działania uważam, za duży minus. W dynamicznym sytuacjach, ten lag jest wybitnie irytujący. I tak jak już pisałem wcześniej dziwi mnie, że nikt o tym nie wspomina w necie.
    3xEos R | 16-35L 2.8 III | 16-35L 4 IS | 24 1.4 art |35L 1.4 II | 50 1.4 art | 50 2.5 MACRO | 85L 1.4 IS | 85 1.4 art | 135 1.8 art | 70-200L 2.8 IS II | 70-300L 4-5.6 | 6x430ex rt III |

  7. #7
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Cytat Zamieszczone przez technik8pl Zobacz posta
    (...) I tak jak już pisałem wcześniej dziwi mnie, że nikt o tym nie wspomina w necie.
    Bo może ten problem nie jest dla innych tak istotny jak dla Ciebie.
    BTW rzadko fotografuję w warunkach, w których byłoby za jasno dla matryc

  8. #8
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 598

    Domyślnie Odp: EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości

    Dokładnie. ISO 50, 1/8000 i f 1.4?
    Nałóż filtr ND4x i po problemie.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •