Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Autofokus BF i FF jednocześnie

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Ząbki
    Posty
    16

    Domyślnie Autofokus BF i FF jednocześnie

    Witam. Spotkał się ktoś z BF w trybie normalnego fotografowania i jednocześnie FF w trybie fotografowania w trybie live view? Kupiłem używany obiektyw i zrobiłem w nocy na szybko test do żarówki. Miałem go kalibrować ale teraz nie wiem w którą stronę :-)
    Możliwe, że za bliska odległość (35 cm) lub światło żarówki zaburzało? Czy jednak body do kalibracji?
    Wynik niestety powtarza się.
    Kiedyś tylko raz sprawdzałem punkt ostrzenia na innym obiektywie i był w punkt ale chyba tylko w trybie pracy lustrzanym sprawdzałem.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Autofokus BF i FF jednocześnie

    co Ci przyszlo do glowy , zeby tak idiotyczie testowac af?

    chyba, ze wszystkie zdjecia w przyszlosci bedziesz robil zawsze z odleglosci 35 cm i beda to zdjecia wylacznie swiecacych zarowek.

    rob test z odleglosci ok 30 do 50 razy wiekszej od dlugosci ogniskowej obiektywu i w swietle dziennym ok 5500 K , nie na zrodlo swiatla !!! to wazne - nie na zrodlo swiatla i swiatlo dzienne.

    AF w zaleznosci od optyki i aparatu inaczej pracuje w swietle slonecznym o wschodzie ( tzw zlote godziny) a inaczej w dzien pochmurny - wybierz wariant posredni ok 5500 K , czyli np sloneczny dzien okolo poludnia.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Ząbki
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Autofokus BF i FF jednocześnie

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    co Ci przyszlo do glowy , zeby tak idiotyczie testowac af?

    chyba, ze wszystkie zdjecia w przyszlosci bedziesz robil zawsze z odleglosci 35 cm i beda to zdjecia wylacznie swiecacych zarowek.

    rob test z odleglosci ok 30 do 50 razy wiekszej od dlugosci ogniskowej obiektywu i w swietle dziennym ok 5500 K , nie na zrodlo swiatla !!! to wazne - nie na zrodlo swiatla i swiatlo dzienne.

    AF w zaleznosci od optyki i aparatu inaczej pracuje w swietle slonecznym o wschodzie ( tzw zlote godziny) a inaczej w dzien pochmurny - wybierz wariant posredni ok 5500 K , czyli np sloneczny dzien okolo poludnia.
    Źle się wyraziłem. Oczywiście test był na kartkę pod kątem 45 st ale przy oświetleniu żarówki
    Wytłumacz o co chodzi z tą odległością 30 razy większą od ogniskowej. Po pierwsze jak zoom to od najwyższej? 30 x 35 mm to z odległości 1,05 m?
    Z tego co czytałem to pomiar należy wykonać na najwyższej ogniskowej w przypadku zooma, najmniejszej przysłonie i najmniejszej odległości ostrzenia oznaczonej na obiektywie
    Ostatnio edytowane przez slavek_t ; 01-07-2020 o 08:23

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Autofokus BF i FF jednocześnie

    AF niestety moze nieco inaczej pracowac na odleglosciach bardzo malych, dlatego lepiej jest robic test na odleglosciach blizszych tym w jakich sie fotografuje w rzeczywistosci.

    testy z 35 cm ktos w sieci zaproponowal przed laty i rozprzestrzenily sie szybciej od Covid dlatego , ze na malych odleglosciach jest mala glebia ostrosci , czyli latwiej jest ocenic nieostrosc , ale co z tego , kiedy czesto taka nastawa jest bledna dla wiekszych odleglosci fotografowania. Przyrost ewentualnego bledu jest cos jak krzywy expotencjalna , tzn blad jaki moze sie z malej odlegosci wydawac niezwykle maly , na duzej odleglosci bedzie juz duzy.



    z zoomami to bywa roznie - czesto zdaza sie, ze na kazdym koncu ostrzy inaczej np na dlugim ma ff a na krotkim bf. Ale tak niekoniecznie musi byc w kazdym zoomie.

    jesli masz jednopunktowa mikrojustacje to sprawdz jak jest na dlugim koncu , jak na krotkim i przy niewielkiej roznicy wybierz nastawe kompromisowa - wowczas srednio bedziesz mal najlepsze ostrzenie.
    Gdybys na dlugim koncu fotografowal na otwartej przyslonie i robil np portrety , to wowczas nalezaloby nastawic korekte dla dlugiego konca.
    Przy zoomach o wysokiej krotnosci ,lub duzej roznicy nalezy AF ustawic na dluzszy koniec , ale moga wystpic bledy nastawy odleglosci na ktrotkim koncu . Glebia ostrosci moze nie pomoc .

    slowem zrob dwa pomiary , zapamietaj je , jesli obiektyw wymaga roznych korekt dla roznych ogniskowych to w zaleznosci od sytuzacji moze zajsc koniecznosc nastawy wlasciwej korekty przed zdjeciem. Niestety tak jest.
    a tak w ogole jaki to jest obiektyw ?

    Pomoc moglby w takim wypadku tylko warsztat ale to nie zawsze.


    rozbieznosc pomiedzy LV a det fazy jest niestety czyms czestym jesli det fazy nie jest skalibrowana. Blad na LV moze wynikac z barwy swiatla o ile obiektyw ma spora aberacje chromatyczna- trudno jednoznacznie powiedziec.

    najwazniejsze kalibruj w swietle dziennym , nie sztucznym.

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Ząbki
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Autofokus BF i FF jednocześnie

    Obiektyw Sigma Art 18-35. Dzięki Waszej pomocy oraz urządzeniu Sigma Dock zaktualizowany i ustawiony w punkt dla wszystkich zakresów. Trafia zarówno w LV jak i normalnie (nie mam pojęcia czemu za pierwszym razem takie cyrki pokazywał a może aktualizacja i korekty pomogły). Parę godzin zabawy ;-)
    Dziękuję za pomoc.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Autofokus BF i FF jednocześnie

    ten obiektyw jest swietnie skorygowany , aberacje raczej nie sa przyczyna bledow.

    na pocieszenie dodam , ze taka kalibracje nalezy powtorzyc co Jakis czas.
    wedlug moich doswiadczen co ok 20 000 - 50 000 tys wyzwolen migawki.
    AF w miare exploatacji aparatu wymaga rekalibracji.

    ale jesli to staranie zrobic , to problemy z AF praktycznie mijaja .Jasne - sa granice stosowalnosci AF i ich nie przekroczymy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •