Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

  1. #1

    Domyślnie Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Dzień dobry.
    Pytanie jak w temacie.
    Powody - lepszy AF i ISO.
    A może lepiej pójść w 5DII?

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Dzień dobry.
    Pytanie jak w temacie.
    Powody - lepszy AF i ISO.
    A może lepiej pójść w 5DII?
    miedzy 6D1 a 5D2 wybieram ten pierwszy.

    AF z tego co pamietam jest bardzo podobny, tyle co to centralny w 6D1 jest skuteczny w wiekszej ciemnicy ale poza tym tak czy siak boczne punkty nie urywaja tylka.

    matryca jest na pewno zauwazalnie lepsza w 6D1. mniej szumi na wyzszych ISO, a cienie wyciagane przy niskich ISO maja duzo mniej kolorowego szumu.

    5D2 ma joystick do wybierania pol AF. to nie jest jakis kluczowy aspekt obslugi tych korpusow (tak czy siak powinno sie ostrzyc centralnym) no ale 6D wymagaja przestawienia sie i jednak to dziala wolniej

    w 6D1 zyskujesz sprawniejsza prace LV (w 5D1 nie miales, w 5D2 jest AF w LV ale bardzo wolny, w 6D1 jest juz tylko dosc wolno) co daje troche mozliwosci przy zdjeciach ze statywu.

    w 6D1 zyskujesz tez Wifi (bardzo fajna rzecz zeby podeslac fotke na wyjezdzie) i GPS (dla mnie osobiscie kluczowy ficzer w aparacie podrozniczym, ale dla niektorych rzecz bez znaczenia)

    w 5D2 lepiej rozwiazana jest praca z lampa (kompensacja sily blysku jest pod palcem), w 6D trzeba sobie to jakos zastepowac

    w 5D2 masz 3 banki na zapisanie wlasnych ustawien. w 6D tylko jeden.

    subiektywnie: mnie 6D lepiej leza w lapie niz 5D (obiema liniami mi sie dobrze pracuje, ale 6D jest nieco lepiej dopasowane do moich lapek).

    to z takich glownych roznic, na ktore sam bym zwrocil uwage.


    jesli glownym powodem jest AF, to na jedno wrozyl. bedzie ciut lepiej niz w 5D1 ogolnie, 6D1 przy pracy tylko na centralnym bedzie zauwazalnie lepszy. przy bocznych punktach wszystkie trzy korpusy maja swoje za uszami.

    jesli ISO to mysle zdecydowane wskazanie na 6D1. obie matryce mi sie fajnie wywolywalo, ale 6D1 ma IMHO zauwazalna przewage w cieniach czy na wysokich ISO
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 22-06-2020 o 11:45
    www albo tez flickr

  3. #3

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
    Piszesz, że pracujesz z oboma liniami. Możesz powiedzieć, jak jest z jakością obrazka?
    Miałem na początki 40D i dla "magii FF" przesiadłem się na 5D1.
    Bardzo możliwe, że to tylko efekt psychologiczny (wiem też, że sama puszka to nie wszystko, ale popularna 50 1.8 na 40D była super a na 5D była super do kwadratu, wiem też, że "nie pomoże sprzętu kupa gdy fotograf ****"), ale ja z przesiadki byłem zadowolony.
    Czy obrazek z 6D1 jest porównywalny plastyką z 5D1?
    Na razie został mi 40 2.8, ale na dniach pewnie będzie 24 2.8 IS USM (i kusi mnie bardzo Tokina 16-28 2.8).
    Miałem kiedyś 17-40 4, ale jakoś mi nie podeszła. 85 1.8 była z kolei rewelacyjna, ale przez kilka lat posiadania zrobiła może kilkadziesiąt zdjęć. Na razie 40mm rządzi.
    Zaznaczam, że żaden ze mnie fotograf. Jestem zwykłym pstrykaczem wyjazdowym (domowym już mniej, bo dzieci prawie dorosłe :-).
    Ostatnio edytowane przez mar_ko ; 22-06-2020 o 13:51

  4. #4
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
    Piszesz, że pracujesz z oboma liniami. Możesz powiedzieć, jak jest z jakością obrazka?
    mialem 5D1, 5D2 wczesniej. potem 6D1 i teraz 6D2. tyle moge porownywac, 5D3/5D4/5Ds znam z macania w sklepie, to sie od 5D3 w rece malo rozni

    jakosciowo: 6D2 troszke lepiej niz 6D1, 6D1 wyrazniej lepiej niz 5D2 (szumy), 5D2 duzo wiecej pikseli niz 5D1


    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Czy obrazek z 6D1 jest porównywalny plastyką z 5D1?
    to i to jest pelna klatka, z tym samym obiektywem bedziesz mial oczywiscie ta sama plastyke, w nowszej matrycy wiecej pikseli i mniej szumu.

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Na razie został mi 40 2.8, ale na dniach pewnie będzie 24 2.8 IS USM (i kusi mnie bardzo Tokina 16-28 2.8).
    Miałem kiedyś 17-40 4, ale jakoś mi nie podeszła. 85 1.8 była z kolei rewelacyjna, ale przez kilka lat posiadania zrobiła może kilkadziesiąt zdjęć. Na razie 40mm rządzi.
    Zaznaczam, że żaden ze mnie fotograf. Jestem zwykłym pstrykaczem wyjazdowym (domowym już mniej, bo dzieci prawie dorosłe :-).
    jesli odpowiada Ci focenie zestawem pokroju 5D + 24/2.8 (mam na mysli wielkosc/wage/lezenie w rece) to czy to bedzie 5D2 czy 6D1 to bedzie ci sie dobrze focilo. nawet lepiej bo te nowsze aparaty sa ogolnie zwawsze. a docelowe zdjecia beda lepsze.

    brzmisz jakby cos w desen 6D1 + 24/2.8 IS (ja mam 28/2.8 IS, fantastyczne szkielko w FF, gdzie w cropie robi sie takie sobie zwykle), do tego 50/1.8 STM i masz sie czym bawic, zeby sprawialo frajde.
    www albo tez flickr

  5. #5

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    ja mam 28/2.8 IS, fantastyczne szkielko w FF
    28/2.8 IS trudniej zdobyć niż 24/2.8 IS.
    Z opinii w sieci wywnioskowałem, że oprócz 4mm nie ma między nimi różnicy (przynajmniej z punktu widzenia takiego pstrykacza jak ja)

    BTW - obejrzałem Twoje zdjęcia - to jest efekt plastyczny, który kiedyś chciałbym osiągnąć :-)
    Rewelacyjne fotografie.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Dzień dobry.
    Pytanie jak w temacie.
    Powody - lepszy AF i ISO.
    A może lepiej pójść w 5DII?
    raczje warto - glownie ze wzgledu na mikrokalibracje AF w 6d i 5d2 , dzieki czemu niemal dla kazdego obiektyu mozna skompensowac ewentualne bledy ostrzenia typu BF/FF. w 5d1 bylo to mozliwe tylko w warsztacie - dosyc klopotliowa "przyjemnosc"

    do wszystkiego innego mozna sie przystosowac . gdybys zdecydowal sie na 6d to niekiedy , ale to raczej rzadkosc braknie krotkiego czasu 1/8000 sek. 5d2 ma wiekszosc zywotnosc migawki i jest solidniejszej budowy , za to ciezszy .

    jakosc zdjec 6d i 5d2 jest porownywalna .

  7. #7
    Zablokowany
    Dołączył
    May 2020
    Posty
    96

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    6d to jest sens porównywać do 5d mark3
    https://youtu.be/ezC38K-6FNw

    Czy obrazek z 6D1 jest porównywalny plastyką z 5D1?
    przy iso 200 obrazek będzie identyczny, powyżej jest dramatyczna różnica na korzyść 6d, iso 6400 jest jak 800 z 5dmark1
    Ostatnio edytowane przez taniFotograf ; 23-06-2020 o 03:06

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    5D sobie zostaw bo takiej plastyki już nie będziesz miał w nowszych body. Warto dokupić 6D.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Dzień dobry.
    Pytanie jak w temacie.
    Powody - lepszy AF i ISO.
    A może lepiej pójść w 5DII?
    Szczerze ? Nie warto. Wszystko zależy od tego , jak wysokie (lub jak niskie) masz oczekiwania Mnie 5D III przestał już dawno wystarczać. IMO poczekałbym na R6. Poczekaj do końca roku - będzie się działo w segmencie w FF w cenie poniżej 1000 USD
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Wymienić 5DI na 6DI czy nie warto?

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Dzień dobry.
    Pytanie jak w temacie.
    Powody - lepszy AF i ISO.
    A może lepiej pójść w 5DII?
    Z 5DI warto przejść na 6DI i ominąć 5DII.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •