Quick Charge do wersji 3.0 włącznie nie używa linii konfiguracji do komunikacji (nie ma tej linii w standardzie USB-A - pojawiła się dopiero w USB-C). W efekcie jest niezgodne z PD. Dopiero wersja 4.0 ma być zgodna z USB-C i PD.
Zdolność do podawania określonego prądu nie jest taka istotna jak zgodność z protokołem komunikacji (Quick Charge, PD itp). PD może zasilać z tego co pamiętam - maksymalnie 20V przy ładowaniu i chyba 5A. Ale to maks. Większość ładowarek nie ma tyle bo wcale tyle nie potrzeba. Mam dwie obsługujące PD (podobno). Jednak ma 46W a druga chyba 78W.
Porządkując - protokoły szybkiego ładowania takie jak Quick Charge, PD itp wykorzystują standardowe kable USB i komunikacje między ładowarką a urządzeniem w celu ustalenia (niezgodnych z USB) parametrów ładowania. W efekcie zwiększają napięcie ładowania - bez konieczności zwiększania płynącego prądu - co daje w efekcie większą ilość dla potrzeb ładowania akumulatora.
Protokoły szybkiego ładowania (przed PD) nie miały wsparcia protokole USB - stąd pojawiały się też wynalazki w rodzaju DASH który na 5V ładował 4A (ale tylko z własnym kablem).
Generalnie jest w tym niezły bałagan, ale jest nadzieja że PD to "wyprostuje".