Strona 12 z 33 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 328

Wątek: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

  1. #111
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    3miasto
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Odnoszę wrażenie, że osoby hejtujące ten obiektyw (twierdzące np. że nie kupiliby tego obiektywu nawet za złotówkę) robią to albo z uprzedzenia do jakiegoś starszego obiektywu Samyang ("miałem kiedyś jednego Samyanga i szybko sprzedałem"), albo po to by usprawiedliwić kupno/posiadanie droższego obiektywu.

    Tymczasem fakty są następujące:

    1. Obiektyw Samyang AF RF 85mm f/1.4 można było kupić w grudniu 2020 za 2649 zł i dodatkowo skorzystać z cashback w wysokości 220 zł, czyli finalnie nabyć go za 2429 zł.
    2. Jest to jedna z najtańszych 85-tek ze światłem f/1.4 i autofokusem na rynku (przy czym jest to o wiele lepsza konstrukcja optyczna od nieco tańszej i starszej wersji EF).
    3. Opinie o niskiej rozdzielczości w okolicach "pełnej dziury" są zwykłym mitem, a ewentualne przeświadczenie o niskorozdzielczych rogach kadru wynikają prawdopodobnie najczęściej z braku zrozumienia "plane of focus"/"field curvature". W każdym razie próżno szukać tak dobrej zdolności rozdzielczej w np. o wiele droższym, kultowym wręcz Canonie EF 85mm f/1.2 II nawet przymkniętym do f/1.4.
    4. Prawdą jest, że przy najniższych wartościach przysłony obiektyw jest nieco miękki (czyt. mało kontrastowy), ale znów nie ustępuje on w tym aspekcie jakoś szczególnie zachwalanemu Canonowi EF 85mm f/1.2 II.
    5. Tak negowany autofokus tego obiektywu jest np. lepszy niż Canona EF 85mm f/1.8, który jeszcze na DSLR-ach był wybitnie szybki i celny (niewiele osób o tym mówi; choć zdarzało się, że ktoś narzekał już na współpracę tego starego obiektywu z bezlusterkowcami Canon - warto zwrócić na to uwagę). W zakresie pracy autofokusa należy porównywać obiektywy w trybie 1:1 (ta sama procedura testowa dla obu), inaczej nie ma to sensu i nie trudno wówczas o wyłącznie subiektywne opinie, które rozmijają się z rzeczywistością.
    6. Aktualnie (tj. stan na koniec 2020 roku) brak jest racjonalnych alternatyw zakupowych (mocowanie EF lub RF i przysłona co najmniej f/1.4). Lepsze optycznie obiektywy są albo dwa razy cięższe (Sigma Art 85mm f/1.4, Canon RF 85mm f/1.2, Canon EF 85mm f/1.2; Canon EF 85mm f/1.4 jest od nich trochę lżejszy, ale i tak waży prawie kilogram), albo zdecydowanie droższe (Sigma jest droższa o 2 tys. zł; stabilizowany Canon f/1.4 o około 4 tys., Canon EF 1.2 II o blisko 5 tys. zł, a cen obu wersji Canonów RF pozwolę sobie nawet nie skomentować).


    Czytając te wszystkie krytyczne opinie na temat tego obiektywu, myślę że dobrym zwyczajem byłoby informowanie w swoich komentarzach czy oceny obiektywu dokuje się na podstawie predykcji lub swoich projekcji, czy na wynikach osobiście przeprowadzonych testów. To w dużym stopniu rzucałoby odpowiednie światło na miarodajność poglądów.
    Ostatnio edytowane przez audioart ; 01-01-2021 o 19:32

  2. #112
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Re: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Te osoby "hejtujące" Samyanga AF 85mm f/1.4 RF cały czas mają, lub miały wcześniej AF-owe i manualne szkła 85 mm bez wad optycznych opisanych tutaj https://www.canon-board.info/threads...=1#post1410477

    Co do alternatyw ostatnio pojawił się Viltrox 85 mm f/1.8 z bagnetem Nikon Z za 1.799 zł https://www.optyczne.pl/15842-news-V...alizacja).html i być może wyjdzie też niedługo w bagnecie RF.

    Tymczasem fakty są następujące: brak dobrych alternatyw poza oraz systemowych nie jest powodem do zakupu "zapchaj dziury" , czyli Samyanga AF 85mm f/1.4 RF za 2649 zł.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 02-01-2021 o 01:23
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #113
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    3miasto
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Re: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Andrzeju, ależ Ty nie lubisz tego obiektywu...
    Widziałem ten film i z tego co pamiętam jego autor przyznał, że używał obiektywu bez osłony. Dodatkowo Cichy już wstawiał swoje zdjecie z próby uzyskania takich flar, która zakończyła się niepowodzeniem.

    "Viltrox"... f/1.8 a f/1.4 to jednak trochę inna bajka... Ale fakt, że może to być całkiem udana konstrukcja. Ja jednak nie byłbym taki pewny czy w ogóle pojawi się z mocowaniem RF.

    Zauważ Andrzeju, że wśród fotografów trudno będzie Ci znaleźć osoby, które głównie robią zdjęcia pod światło. Ze swoimi 90% jesteś raczej ekstremalnym wyjątkiem.

    PS A jak znajdziesz już ten obiektyw za złotówkę, to mimo wszystko rozważ jego kupno na odsprzedaż z dużym zyskiem
    Ostatnio edytowane przez audioart ; 02-01-2021 o 02:39

  4. #114
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: Re: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Tymczasem fakty są następujące: brak dobrych alternatyw poza oraz systemowych nie jest powodem do zakupu "zapchaj dziury" , czyli Samyanga AF 85mm f/1.4 RF za 2649 zł.
    Głupota na głupocie.

    Porównanie do Twojej "ulubionej" Sigmy.





    Cropy 100%:
    http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85dn/85vs.jpg

    Sigma jest ponadprzeciętna, Samyang jest jednak bardzo dobry. Pisanie o nim jako "zapchajdziurze" jest po prostu nieuczciwe.
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 02-01-2021 o 10:26
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  5. #115
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Re: Odp: Re: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Głupota na głupocie.

    Porównanie do Twojej "ulubionej" Sigmy.

    http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85dn/vs02.jpg

    http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85dn/vs01.jpg

    Cropy 100%:
    http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85dn/85vs.jpg

    Sigma jest ponadprzeciętna, Samyang jest jednak bardzo dobry. Pisanie o nim jako "zapchajdziurze" jest po prostu nieuczciwe.
    Kuba - Za cenę nowego Samyanga AF 85mm f/1.4 RF spokojnie można kupić poprzednią doskonałą Sigmę 85/1.4 EX DG HSM (używana 1.800-2.000 zł a nowa 2.900 zł). Miałem tą sigmę, miałem następcę w wersji Art i obecnie mam w wersji Art DG DN i nawet przez myśl mi nie przemknęło, aby kupić Samyanga.

    Kwestia stwierdzenia, że coś jest "bardzo dobre" od zawsze zależy od punktu odniesienia. Jeśli ktoś nie ma żadnych wymagań co do CA, flar, AF-a itp. to być może taki Samyang będzie dla niego szczytem marzeń. Dla mnie w tym przedziale cenowym jest 2x za drogi. To jest oczywiście moje zdanie i każdy może mieć swoje , odmienne od mojego. Nie ma w tym krztyny nieuczciwości.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 02-01-2021 o 12:08
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  6. #116
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Pierwsza wersja S85 1.4 EX z tego co wiem nie do końca jest kompatybilna z RF. Jakiś czas temu natknąłem się na taki post. Coś nie tak było z przysłoną i przy używaniu z błyskiem. Art jest świetny, szczególnie przy takiej cenie. Jednak gabaryty robią różnicę. Czekamy na Sigmę DN pod RF
    Miłego dnia
    moja www

  7. #117
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Re: Odp: Re: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Cytat Zamieszczone przez audioart Zobacz posta
    Andrzeju, ależ Ty nie lubisz tego obiektywu...
    Widziałem ten film i z tego co pamiętam jego autor przyznał, że używał obiektywu bez osłony. Dodatkowo Cichy już wstawiał swoje zdjecie z próby uzyskania takich flar, która zakończyła się niepowodzeniem.

    "Viltrox"... f/1.8 a f/1.4 to jednak trochę inna bajka... Ale fakt, że może to być całkiem udana konstrukcja. Ja jednak nie byłbym taki pewny czy w ogóle pojawi się z mocowaniem RF.

    Zauważ Andrzeju, że wśród fotografów trudno będzie Ci znaleźć osoby, które głównie robią zdjęcia pod światło. Ze swoimi 90% jesteś raczej ekstremalnym wyjątkiem.

    PS A jak znajdziesz już ten obiektyw za złotówkę, to mimo wszystko rozważ jego kupno na odsprzedaż z dużym zyskiem
    Na aukcjach używane Samyangi AF 85mm f/1.4 chodzą po 1.500 zł (patrząc na OLX jakoś chętnych brak), jest to prawie połowa ceny nowego obiektywu i dokładnie tyle MZ są warte https://allegro.pl/kategoria/obiekty...x-ele-1-2-1218 To, że ostatnio jest jakby wysyp używanych Samyangów to pewnie zupełny przypadek.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Pierwsza wersja S85 1.4 EX z tego co wiem nie do końca jest kompatybilna z RF. Jakiś czas temu natknąłem się na taki post. Coś nie tak było z przysłoną i przy używaniu z błyskiem. Art jest świetny, szczególnie przy takiej cenie. Jednak gabaryty robią różnicę. Czekamy na Sigmę DN pod RF
    Serwis Sigmy wgrywa nowy firmware od ręki na miejscu za darmo. Ale gdy pojawi się Sigma DN pod RF - to sprzedaż natywnych 85-tek Canona RF mocno wyhamuje
    Ostatnio edytowane przez candar ; 02-01-2021 o 13:34
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  8. #118
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Re: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Na aukcjach używane Samyangi AF 85mm f/1.4 chodzą po 1.500 zł (patrząc na OLX jakoś chętnych brak)
    Na szczęście są chętni na nowe za 2550. Właśnie dziś pakuję ostatnie sztuki jakie miałem (3) do Sony a chętnych było więcej na zakup grudniowy, ogólnie poszło tego całkiem sporo z końcem roku. Takie są realia.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  9. #119
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    3miasto
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Twierdzenie, że stara Sigma EX to lepsza opcja niż ten Samyang to już przesada. "Jeśli ktoś nie ma żadnych wymagań co do CA" to rzeczywiście może kupić taką Sigmę.
    Czuję, że na Sigmy z bagnetem RF przyjdzie nam długo poczekać (i nie mam na myśli kilku miesięcy).

  10. #120

    Domyślnie Odp: Samyang AF 85mm f/1.4 RF

    Cichy

    Czy masz już w ofercie RF tego samyanga?

Strona 12 z 33 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •