Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Helios MC 44M-4 nieprawidłowa praca przysłony

  1. #1

    Domyślnie Helios MC 44M-4 nieprawidłowa praca przysłony

    Witam, listki przysłony w moim heliosie 44M-4 nieprawidłowo reagują na nastawy pierścienia.
    Sam pierścień przesuwa się jak należy jednak listki raz otworzą się szeroko, a raz mniej na tych samych ustawieniach. Reszta obiektywu jest bez zarzutu - ładnie ostrzy, pod światło też daje radę.
    Przysłona jednak ustawia się tak jak chce przy czym listki nie są jakieś luźne tylko tyle,że nie zawsze otwór jest zgodny z żądaną nastawą. Da się oczywiście robić zdjęcia, zachowanie przysłony jest jednak lekko irytujące.
    Czy usterka jest do usunięcia we własnym zakresie? Listki nie mają śladu oleju jeśli miałoby to być jakąś wskazówką. Przeczytałem,że te obiektywy mają mocno widoczny olej co jest podobno normalne. Więc może trzeba naoliwić?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Helios MC 44M-4 nieprawidłowa praca przysłony

    Teoretycznie nic trudnego: rozebrać na części, wyczyścić stary zgęstniały smar, nałożyć nowy, poskładać, jest dużo filmików na yt pokazujących jak to zrobić. Mając jakiś talent do "prac ręcznych" można próbować. Próby zacząłbym od znalezienia odpowiedniego smaru (jeśli będzie odparowywał, to jest duża szansa, że jego część osiądzie na soczewkach, pogarszając obraz, często w opisach filmów jest podawany, na pewno na forach "techniki tradycyjnej" tez znajdziesz informacje co jest polecane) oraz narzędzia umożliwiającego bezpieczne rozkręcenie obiektywu (kupić lub zrobić).

  3. #3

    Domyślnie Odp: Helios MC 44M-4 nieprawidłowa praca przysłony

    Niedawno rozbierałem inny obiektyw w celu naprawy przysłony. Był to Sonnar 180/2.8. Listki były jakby lekko zatłuszczone chyba pozostałości jakiegoś smaru. Poskładałem to wszystko na sucho, niczym nie smarowałem i proponuję również pozostawić listki suche. Czyste i suche i będzie działać.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Helios MC 44M-4 nieprawidłowa praca przysłony

    Same listki tak, ale to nie jedyne "pracujące" miejsca w obiektywie.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Helios MC 44M-4 nieprawidłowa praca przysłony

    Podejrzewam, że to skutek 20-letniego nieużywania. Poszukam na yt, może coś znajdę bo szkoda odstawić go na półkę.
    Tym bardziej, że robi fajne zdjęcia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •