Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Problem z autofocusem w lustrzance

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2017
    Posty
    37

    Domyślnie Problem z autofocusem w lustrzance

    Cześć. Mam Canona 60D. Od dawna narzekałem na nieostre zdjęcia robione Tamronem 17-55mm. Robiąc serię zdjęć co trzecie było nieostre, chociaż działał autofocus, było potwierdzenie złapanej ostrości. Niedawno kupiłem egzemplarz Canona 50mm f1,8 i zrobiłem zdjęcia koleżance (głównie plener - cała sylwetka). Po zgraniu na komputer okazało się, że 1/3 to masakra - nie ma ostrości na twarzy (ustawiana środkowym lub bocznym punktem), kolejna 1/3 to zdjęcia w miarę ostre - może uda się uratować w edycji i tylko 1/3 to zdjęcia w zasadzie ostre, chociaż jak ktoś lubi żyletę to będzie zawiedziony. Zdjęcia robiłem na przysłonach 2.5 - 2.2. Większych nie ustawiałem właśnie z obawy co do błędów z ostrością. Najgorsze jest to, że z tym 60D i innymi lustrzankami miałem już kilka wersji 50-tek i nigdy aż tylu nieostrych zdjęć nie widziałem.

    Wcześniej myślałem żeby wysłać Tamrona na przegląd autofocusa, ale teraz zastanawiam się czy to body nie jest problemem. Można to jakoś sprawdzić w domowych warunkach? I czy zdarza się rozregulowanie AF w aparacie?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    to jest chleb powszedni w dslr.
    to sie kalibruje . wiekszosc aparatow od ok 10 lat ma taka mozliwosc softwarowa , niestety w d60 nie wprowadzono microkalibracji , a poprzednik d50 ja mial.

    niestety - warsztat .
    dopasowanie konkretnego egzemplarza obiektywu do konkretnego aparatu.
    I to moze dotyczyc kazdego obiektywu jaki bedziesz uzywal .
    -irytujace.
    softwarowo daloby sie to zrobic w kilkanascie minut nie wychodzac z mieszkania.

  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    @Bechamot - d50 i d60 to były w Nikonie

    Kiedyś miałem 60D i miałem też tego Tamrona, loteryjność AF jaką miał ten zestaw spowodowała, że bardzo szybko pozbyłem się tego szkła. Nie zmienia to faktu, że body również może mieć problem. Kalibracja w serwisie powinna pomóc, choć zdarza się niestety, że nie pomaga. Mikrokalibracja w body (jeśli dostępna) też nie zawsze pomaga.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    Canon D60 był. Miałem go.

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Canon D60 był. Miałem go.
    W sumie to racja...

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    Cytat Zamieszczone przez ajab Zobacz posta
    Cześć. Mam Canona 60D. Od dawna narzekałem na nieostre zdjęcia robione Tamronem 17-55mm. Robiąc serię zdjęć co trzecie było nieostre, chociaż działał autofocus, było potwierdzenie złapanej ostrości. Niedawno kupiłem egzemplarz Canona 50mm f1,8 i zrobiłem zdjęcia koleżance (głównie plener - cała sylwetka). Po zgraniu na komputer okazało się, że 1/3 to masakra - nie ma ostrości na twarzy (ustawiana środkowym lub bocznym punktem), kolejna 1/3 to zdjęcia w miarę ostre - może uda się uratować w edycji i tylko 1/3 to zdjęcia w zasadzie ostre, chociaż jak ktoś lubi żyletę to będzie zawiedziony. Zdjęcia robiłem na przysłonach 2.5 - 2.2. Większych nie ustawiałem właśnie z obawy co do błędów z ostrością. Najgorsze jest to, że z tym 60D i innymi lustrzankami miałem już kilka wersji 50-tek i nigdy aż tylu nieostrych zdjęć nie widziałem.

    Wcześniej myślałem żeby wysłać Tamrona na przegląd autofocusa, ale teraz zastanawiam się czy to body nie jest problemem. Można to jakoś sprawdzić w domowych warunkach? I czy zdarza się rozregulowanie AF w aparacie?
    Kalibracja ma sens jeśli występuje jakiś systematyczny błąd BF lub FF. Twój opis wskazuje na chaotyczny rozrzut nieostrości czyli raczej wadę AF po stronie szkła lub body. Jeśli ten 50/1.8 to wersja II a nie STM to rozrzut ostrości jest całkowicie uzasadniony.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    Dodam jeszcze jedno, jeśli w tym 60d często zmieniałaś obiektywy, warto przeczyścić czujniki AF.
    Próba zidentyfikowania problemu też nie zaszkodzi, tzn. kontrastowy "cel zdjęć" (AF będzie miał kłopoty ostrząc na biała kartkę, ale nie powinien mieć kłopotów jeśli to będzie np. zadrukowana kartka z gazety), stała odległość aparat-cel (najlepiej statyw), odpowiednio krótki czas, żeby uniknąć poruszonych zdjęć, i po kilka prób robienia zdjęć typu "ostrzenie-zdjęcie-ostrość na coś innego" na każdej ogniskowej (zoom), oczywiście na pełnej jasności. Nie mam na myśli słynnych zdjęć pod kątek 45stopni i prób sprawdzenia czy aparat ma front/back focus, na razie chodzi o sprawdzenie, czy AF działa skutecznie i powtarzalnie.
    To powinno pokazać jak daje sobie radę "część techniczna" (aparat+obiektyw), bo nie jest wykluczone, że mogą się nałożyć jakieś kwestie związane z obsługą sprzętu.

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2017
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Kalibracja ma sens jeśli występuje jakiś systematyczny błąd BF lub FF. Twój opis wskazuje na chaotyczny rozrzut nieostrości czyli raczej wadę AF po stronie szkła lub body. Jeśli ten 50/1.8 to wersja II a nie STM to rozrzut ostrości jest całkowicie uzasadniony.
    STM. Dwa lata temu kupiłem chińską podróbkę i szybko ją sprzedałem - m.in. z powodu nieostrych zdjęć. Okazuje się, że STM tak samo mydli, dlatego podejrzewam problem z body

    --- Kolejny post ---

    Dzięki wszystkim za (p)odpowiedzi. Sprawdzę styki i przeprowadzę testy. Ale trochę się załamałem. Korzystać z "60" ciężko, a sprzedać, żeby kupić coś lepszego jeszcze trudniej. Body chodzi na Allegro za grosze i nie ma chętnych. Podobnie jest z Tamronem. A robić coś w serwisie ze sprzętem bez wartości to też średni interes

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    "czujniki" =/= "styki"
    Gdyby pojawił się problem ze stykami, najprawdopodobniej aparat pokazałby błąd.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Problem z autofocusem w lustrzance

    Ja tak z ciekawości zapytam, bo pierwszy raz przeczytałem o czyszczeniu czujnika AF. W którym miejscu go znaleźć i jak czyścić?
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •