Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Lightroom a podatek VAT

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    32

    Domyślnie Lightroom a podatek VAT

    Witam. Zakupiłem abonament roczny LR i PS z płatnością miesięczną na osobę prywatną. Czy muszę odprowadzać podatek od tej usługi?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    Podatek VAT nalicza sprzedawca a kupujący płaci go w cenie towaru/usługi. To sprzedawca musi go odprowadzić a nie klient końcowy.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    Rozumiem tylko że Adobe to jest zagraniczny sprzedawca i pewnie ten podatek jest płacony w kraju rejestracji przedsiębiorcy. A co z podatkiem u nas w kraju? Też trzeba płacić?

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    Podatek Vat placi sie tam gdzie usluga zostala wykonana , czyli w miejscu sprzedazy.
    Przedsiebiorca zerejestrowany np w USA , kupujacy i sprzedajacy w RP odprowadzalby vat w RP , nie w miejscu rejestracji. w miejscu rejestracji odprowadza sie podatek od zysku.

    Nie jestem na biezaco w przepisach dotyczacych e - handlu , ale to bedzie tak jak przypuszczam , ze Adobe ma zarejestrowana gdzies dzialanosc w uni europejskiej i sprzedaje to ten podmiot. I on odprowadza VAT - za miejsce wykonania uslugi bedzie miejsce gdzie sprzedajacy jest zarejestrowanym vat-ocem. Nie odprowadzasz nic.

    Troche inaczej byloby gdybys byl vatowcem czyli rozliczal vat - w tym przypadku gdyby sprzedajacy nie odprowadzil vatu , to kupujacy za niego odpowiada - Taki jest lancuszek i niestety wiele firm zostalo przez to dotknietych.

    Pare dni temu kupilem program bezposrednio w USA . Do ceny sprzedazy przy zaplacie paypalem doliczono mi vat - nie wiem w szczegolach jak to dziala , w kazdym razie zaplacilem wiecej niz podana cena , ktora byla cena netto.
    To idzie automatem przez jakas instytucje zajmujaca sie rozliczaniem podatku

    mozesz spac spokojnie. Ale temat ciekawy , moze warto to wiedziec w szczegolach .

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    Zgodnie z Ogólne warunki używania Adobe:

    1. Umowa Użytkownika z Adobe.

    1.1 Prawo właściwe i podmiot zawierający umowę. Jeśli Użytkownik jest rezydentem lub ma siedzibę w krajach Ameryki Północnej, w tym w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych wraz z wszelkimi należącymi do nich terytoriami i posiadłościami oraz bazami wojskowymi (niezależnie od lokalizacji), zawiera umowę ze spółką Adobe Inc. zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych, a Warunki podlegają przepisom prawa stanu Kalifornia (Stany Zjednoczone), chyba że przepisy prawa federalnego Stanów Zjednoczonych stanowią inaczej, bez względu na przyjęte normy prawa kolizyjnego. Jeśli Użytkownik jest rezydentem lub ma siedzibę na terenie kraju poza Ameryką Północną, zawiera umowę ze spółką Adobe Systems Software Ireland Limited, a Warunki podlegają przepisom prawa irlandzkiego. W przypadku klientów z Australii spółka Adobe Systems Software Ireland Limited występuje jako upoważniony przedstawiciel spółki Adobe Systems Pty Ltd. i zawiera niniejszą umowę, występując jako przedstawiciel spółki Adobe Systems Pty Ltd. Użytkownikowi mogą przysługiwać dodatkowe uprawnienia na mocy przepisów prawa lokalnego. Zamiarem Adobe nie jest ograniczanie tych uprawnień w sposób sprzeczny z prawem.


    Nie musisz płacić żadnych podatków. UE - swoboda przepływu towarów i usług.

    Zastrzegam, że powyższe nie jest żadną poradą prawną / podatkową, a tylko i wyłącznie moją prywatną opinią.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    czyli jest jak byc musi , czyli jak przypuszczalem.
    Maja zarejestrowanego przedstwiciela w UE ( do niedawna UE , ale umowy celno podatkowe nadal jeszcze obowiazuja) i odprowadzaja vat w Irlandii, czyli miejscu wykonania uslugi.

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    A czy w takim razie ja muszę odprowadzić VAT też w Polsce? Czy niczym się nie przejmować? W końcu to raczej sprzedający powinien o to dbać a nie kupujący.

  8. #8
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    Cytat Zamieszczone przez sivy89 Zobacz posta
    A czy w takim razie ja muszę odprowadzić VAT też w Polsce? Czy niczym się nie przejmować? W końcu to raczej sprzedający powinien o to dbać a nie kupujący.
    A czy jakbyś kupił za granicą w UE np. w Niemczech aparat, to musiałbyś w Polsce coś płacić?

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    No nie Dostałem fakturę za pierwszy miesiąc i jest tam wyraźnie napisana stawka netto plus podatek VAT. Także jest opłacony.

  10. #10
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Lightroom a podatek VAT

    No właśnie. Wszystko jest OK.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •