Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    21

    Domyślnie Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    Witam,

    Jestem posiadaczem Canona EOSa 1300D oraz obiektywu Canon EF-S 18-135mm. Używam tego zestawu praktycznie tylko do robienia zdjęć pociągom.
    Mam pewien problem z metodą i działaniem AF. Mianowicie skacze po tych ustawieniach i raz robie na One Shot, drugi raz na AI Servo, na zmiane używam róznych metod AF.
    I czasami jest tak że zdjęcie ostre jak żyleta, a drugim razem rozmydla. Dlatego właśnie testuje różne ustawienia. Chciałbym poznać wasze zdanie, co byścice doradzili?
    Dodatkowo zamieszczam dwie fotki które zrobiłem dzień po sobie, ale w tych samych warunkach i takich samych ustawieniach. AI Servo + punkt środkowy AF i w ustawieniach tryb szybki. Jak widać na jednym zdjęciu ostrość perfekt, na drugim mydło głównie w tle. Czy to przypadłość obiektywu? Może mojej niewiedzy i braku umiejętności? Zachęcam do dyskusji.
    Załączone miniatury Załączone miniatury EN76-009, 18.05.2020, Piasek.JPG  

    ET42-008, 19.05.2020, Piasek.JPG  


  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    Fizyki nie przeskoczysz Szkło EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS da najlepszą rozdzielczość przy f/8 i zakresie 18-50 mm. W zakresie 70-135 będzie coraz gorzej. Przy czasie 1/640s jedna fota na 50mm a druga na 70mm. O możliwości poruszenia ruchomych obiektów przy dłuższych ogniskowych i zbyt długim czasie nawet nie wspominam.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	39765_roz_centr.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	50,8 KB
ID:	4586
    Załączone miniatury Załączone miniatury 39766_roz_brzeg.jpg  

    Ostatnio edytowane przez candar ; 19-05-2020 o 18:18
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    21

    Domyślnie Odp: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    No ale fotka która wyszła lepiej jest zrobiona na 70mm, czyli teoretycznie powinno być gorzej? Dodatkowo pociąg ten jechał o wiele szybciej. Opisze ktoś może te metody i tryby AF? Jestem bardzo ciekaw czym różni się np. tryb szybki od flexizone? Oraz jaki mają wpływ na fotkę.

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 623

    Domyślnie Odp: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    Co do zasady obiekty w ruchu to raczej SERVO. Pytanie co śledzisz punktem AF? Jeśli przód pociagu jak na Ciebie jedzie to powinieneś uyzać SERVO. Poza tym na ostroś wpłwya jeszcze czas naświetlania.
    Kilku moich kolegów pod samolotów fotografuje pociągi i zasady podobne.
    Poczytaj https://www.canon-board.info/threads...-7-wyk%C5%82ad

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    21

    Domyślnie Odp: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    Fotografia samolotów, a pociągów to zupełnie inna bajka. Inna prędkość, tło, kadr. Tak jak pisałem używam AI Servo i ustawiony środkowy punkt. W większości przypadków jednak ostrzy tak jak należy, jednak jeśli już nie ostrzy to chciałbym wiedzieć dlaczego? Zauważyłem że jak ustawie ostrość na drzewa, to rzadko kiedy mam ostre zdjęcie. Gdy np. na słup trakcyjny - wtedy łapie. Dlaczego tak jest? Chodzi o to że drzewa mają duży kontrast i są w miarę jednolite?

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 305

    Domyślnie Odp: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    obawiam się że fizyka nie jest tu najważniejsza - pierwsze skrzypce gra ekonomia znaczy kasa - czterocyfrowy crop canona - brak ostrości nawet na statycznym kadrze nie jest mz. niczym dziwnym, a servo to już wyższa półka jest - tu trzeba zadać pytanie dla jakich cropowych modeli servo działa (dla niektórych pewnie działa) - dodatkowo znowu mz. temat będzie zależny od podpietego obiektywu - lepsze obiektywy powinny trafiać częściej - czyli podsumowując działanie af sprowadza się do czterech magicznych liter słowa kasa - i to już jest cała tajemnica działania tego af - umiejętnosci i wiedza owszem przydają (wydaje się że taki pociąg da się sfocić ostro nawet bez af) się ale w tym przypadku bedą miały drugorzędne znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 19-05-2020 o 22:00

  7. #7
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 623

    Domyślnie Odp: Canon EOS 1300 - metoda i działanie AF - co wybrać?

    Cytat Zamieszczone przez KamHer02 Zobacz posta
    Fotografia samolotów, a pociągów to zupełnie inna bajka. Inna prędkość, tło, kadr. Tak jak pisałem używam AI Servo i ustawiony środkowy punkt. W większości przypadków jednak ostrzy tak jak należy, jednak jeśli już nie ostrzy to chciałbym wiedzieć dlaczego? Zauważyłem że jak ustawie ostrość na drzewa, to rzadko kiedy mam ostre zdjęcie. Gdy np. na słup trakcyjny - wtedy łapie. Dlaczego tak jest? Chodzi o to że drzewa mają duży kontrast i są w miarę jednolite?
    Wiem, że inna bajka, niemniej podstawy te same.
    Zgadzam się w dużej mierze z tym co napisał mirror. Jeśli większość zdjęć jest OK, a czasem coś nie trafi, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że taki urok sprzętu. Canon 1300D to jednak segment dla mas, a nie sportu czy reporterki.
    Pamiętaj też, że generalnie w SERVO czujnik cały czas śledzi obiekt, czasem może trafić na jakiś mniej kontrastowy obszar (np. czoło lokomotywy) zgubić się na chwilę, przesunąć układ optyczny i już będziesz miał możliwość nie trafienia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •