Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Fotografowanie pod słońce.

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2019
    Posty
    24

    Domyślnie Fotografowanie pod słońce.

    Dzień dobry. Ostatnio robiłem fotki moim 6d mk2 + 24-70 L f/4 is usm, zachodzącego słońca, które było jeszcze dosyć wysoko i ostre. Czy robienie zdjęć pod ostre słońce jest szkodliwe dla matrycy. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez miecio_2007 ; 03-05-2020 o 12:09

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 277

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    wszelkie niezbędne informacje posiadasz w załączonej do aparatu instrukcji obsługi
    warto poczytać
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2019
    Posty
    24

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Cytat Zamieszczone przez becekpl Zobacz posta
    wszelkie niezbędne informacje posiadasz w załączonej do aparatu instrukcji obsługi
    warto poczytać
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 620

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Jakkolwiek @becekpl brutalnie to napisał, to jednak ma rację. Trudno doradzać w kwestii, która może skończyć się uszkodzeniem sprzętu lub wzroku,co nie oznacza, że ludzie nie robią zdjęć pod słońce.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 459

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Cytat Zamieszczone przez miecio_2007 Zobacz posta
    Dzień dobry. Ostatnio robiłem fotki moim 6d mk2 + 24-70 L f/4 is usm, zachodzącego słońca, które było jeszcze dosyć wysoko i ostre. Czy robienie zdjęć pod ostre słońce jest szkodliwe dla matrycy. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
    A czemu tylko matrycy? Potrafi upalić czujniki AF lub nadtopić ich okolice.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Cytat Zamieszczone przez miecio_2007 Zobacz posta
    Dzień dobry. Ostatnio robiłem fotki moim 6d mk2 + 24-70 L f/4 is usm, zachodzącego słońca, które było jeszcze dosyć wysoko i ostre. Czy robienie zdjęć pod ostre słońce jest szkodliwe dla matrycy. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
    jesli wystawic matryce na dzialanie slonca poprzez obiektyw to Jest to szkodliwe. Ale takiej sytuacji nie miales , dlatego ze matryce jest chronniona migawka . Czas dzialania slonca to krotkie ulamki sekund , szansa na uszkodzenie matrycy jest minimalna .

    Natomiast gdyby naswietlac matryce dluzej np w LV , to jest to calkiem mozliwe.
    Samo zdjecie mogloby trwac ulamek sekundy , ale kadrowanie gdyby trwalo minuty to jest to niebezpieczne.

    Jesli wystawic aparat na dzialanie slonca przez wiele minut z podniesionym lustrem nawet z zamknieta migawka , to niemal pewnym jest, ze migawka ulegnie powierzchniowo nadtopieniu. Migawka polozona jest blizej ogniska niz matryca , skupienie swiatla jest wieksze.

    powiedzialbym zdjecia mozesz robic bez obawy , ale tak zeby slonce swiecilo w obiektyw mozliwie najkrocej . jesli to jest rzad paru sekund , to mysle ze niebezpieczenstwa nie ma.

    Noszac aparat na pasku staram sie nosic po ocienionej stronie , lub z dekielkiem.

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    164

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Natomiast gdyby naswietlac matryce dluzej np w LV , to jest to calkiem mozliwe.
    Samo zdjecie mogloby trwac ulamek sekundy , ale kadrowanie gdyby trwalo minuty to jest to niebezpieczne.
    Czyli mam koronny argument aby nie przechodzić na ML, DSLR rules... yes, yes, yes...

  8. #8
    Początki nałogu Awatar mkkaczy
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    IRL
    Posty
    461

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Przy długich szkłach może przyjarać. Mi nadtopiło komore lustra w 7d+400/2.8 II non IS kiedy namiętnie fotografowałem zwierzaki pod światło. Zresztą nie tylko mi. Nawet chyba z tym obiektywem.
    https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo
    R6 5DIII 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III
    https://500px.com/mkkaczy

  9. #9

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Ten filmik chyba wszystko tłumaczy. Dzięki mkkaczy
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2019
    Posty
    24

    Domyślnie Odp: Fotografowanie pod słońce.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4403_1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,29 MB
ID:	4460 Te zdjęcia zrobione prze ze mnie i kilka podobnych. Słońce w zenicie nie było. Przecież robienie zachodów słońca jest powszechne i każdy chce złapać jakiś niepowtarzalny.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4412_1 (2).jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,23 MB
ID:	4461
    Ostatnio edytowane przez miecio_2007 ; 04-05-2020 o 17:31

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •