Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 56 z 56

Wątek: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

  1. #51
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    odradzialbym wydawanie pieniedzy na takie zabawki.
    to nie sa tak skuteczne pomoce optyczne jak kiedys w czasach analogu gdzie matowki byly ze szkla - dzisiaj to kawalek plastiku.
    pomaga to minimalnie w nastawieniu ostrosci , natomiast obraz jest ciemniejszy .
    ten ciemniejszy obraz niespejalnie przeszkadza dla obiektywow 2,8 lub jasniejszych ale juz przy 4 staje sie to nieprzyjmne. Bardziej przeszkadza niz pomaga.
    zmiana matowki ze zmiana obiektywu to nic sensownego.

    nie wiem jaki masz aparat , ale po niewielkim treningu da sie wyczuc obraz na matowce - jak nastawic odleglosc.
    W sumie odsetek zdjec nieostrych w wyniku blednej nastawy odleglosci jest niski , a gabaryty tego obiektywu i tak w zasadzie wykluczaja jego stosowanie na codzien - to raczej jest egzot od swieta. Ale warto sprobowac , gdyz jak juz püare razy pisalem , obraz jest dosyc oryginalny i fajny - inny niz we wsepolczesnej optyce.

  2. #52

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    To sobie odpuszczę kombinowanie z matówką.
    Zamówiłem drugi adapter i do drugiego obiektywu. Oba będą faktycznie używane okazjonalnie bo chodzenie z nimi to wątpliwa przyjemnośc.
    Jeszcze taka ciekawostka. Sonnar to 180mm ogniskowa. Zrobiłem porównawcze zdjęcie Canona obiektywem ustawionym też w okolicy 180 i kadr w obu przypadkach jest niemal identyczny. A wydawało mi się, że z sonnara wyjdzie powiększony.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  3. #53
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    To sobie odpuszczę kombinowanie z matówką.
    Zamówiłem drugi adapter i do drugiego obiektywu. Oba będą faktycznie używane okazjonalnie bo chodzenie z nimi to wątpliwa przyjemnośc.
    Jeszcze taka ciekawostka. Sonnar to 180mm ogniskowa. Zrobiłem porównawcze zdjęcie Canona obiektywem ustawionym też w okolicy 180 i kadr w obu przypadkach jest niemal identyczny. A wydawało mi się, że z sonnara wyjdzie powiększony.
    dlaczego mialaby byc innej wielkosci ? . o tym juz wiadomo od czasow Newtona , ze tak musi byc a nie inaczej.

    w przyblieniu skala odwzorowania = f/x dla tej samej odleglosci x i tej samej ogniskowej f musi wiec byc identyczna.
    gdyby skrocic ogniskowa , to dla tej uzyskania samej skali odwzorowania trzeba by tyle samo razy skrocic odleglosc fotografowania.

  4. #54
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    dlaczego mialaby byc innej wielkosci ? . o tym juz wiadomo od czasow Newtona , ze tak musi byc a nie inaczej.

    w przyblieniu skala odwzorowania = f/x dla tej samej odleglosci x i tej samej ogniskowej f musi wiec byc identyczna.
    gdyby skrocic ogniskowa , to dla tej uzyskania samej skali odwzorowania trzeba by tyle samo razy skrocic odleglosc fotografowania.
    No.. ale ogniskową obiektywu producent podaje się dla nastawy ostrości na nieskończoność. A i to jest zaledwie mniej więcej wartość z oznaczenia obiektywu. Przy ostrzeniu bliżej ogniskowa się zmienia - w jednych obiektywach rośnie w innych maleje...

    Pozdrawiam!
    wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  5. #55
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Tak jest w obiektywach, które nie zmieniają długości. W większości starych i części nowych - w tym w obiektywach opisywanych w tym wątku - zmiana ostrości polega na poruszaniu całym układem optycznym i tu nie zmienia się ogniskowa.
    Ogniskowa może być różna w różnych obiektywach bo producenci podają napis na obudowie z pewną tolerancją. Na stronie "the digital picture" autor podaje czasem rzeczywiste ogniskowe - na przykład obiektyw nominalnie 400 mm ma naprawdę około 380 mm. Przykład:
    https://www.the-digital-picture.com/...-USM-Lens.aspx
    Według pomiarów autora ten obiektyw ma na końcu 383 mm, a nie 400. A tyle kosztuje.

    Szedł koleś przez miasto, a na płocie było napisane D U P A. Pogłaskał i wbił sobie drzazgę.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 11-06-2020 o 00:43
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  6. #56
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    To sobie odpuszczę kombinowanie z matówką.
    W DSLR nie dawałem rady ustawić porządnie ostrości.
    W przypadku szkieł manualnych bardzo pomagają udogodnienia stosowane w bezlustrach - focus peaking, powiększenie w wizjerze.
    No i praktycznie możliwość podpięcia stosownego adaptera pod dowolne szkło.
    Ostatnio edytowane przez marfot ; 11-06-2020 o 05:50
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •