Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 56

Wątek: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

  1. #21

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    No to ciekawe jak będzie z lamelkami w tych obiektywach co do mnie idą. Leżały kupę lat nieruszane. Jak myślisz czy da się je jakoś "ożywić"?
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    oczywiscie.
    problemem z tymi starszymi obiektywami jest , kto w nich grzebal.
    jest mase ofert na ebay " obiektyw po servisie " co w praktyce oznacza , ze wlasciciel sam rozkrecil posiadanym w domu srubokretem , scierka usunal kurz , cos tam nasmarowal olejem do maszyn i wystwil jako " serwisowany ". Tutaj nie mozna nic przewidziec. Najczesciej Taki "sevis" pozostawia slady na srubach , i wielka niewiadomo jest , czy bedzie gorzej czy nie - decyduje przypadek.

    Ale tak nie musi byc - ja jestem z rysunku obiektywu b. zadowolony. To jest imponujacy rozmiarami OBIEKT optyczny - arcydzielo mechaniki. Jego konstrukcja wywodzi sie z 1936 roku - Prototyp zostal zastosowany do olimiady w Niemczech ( kosztowal majatek ) - zas pozniej zostal ponownie przeliczony w w NRD dla formatu 66- stosowano juz maszyny liczace , stad postep w korekcji obiektywu w stosunku do poprzednikow , ale to ten sam schemat sonnara , czyli wywodzacy sie z tripletu.


    Jesli mialbys obiektyw oryginalny , bez rozkrecania , to winen dzialac , a jesli nie to warto odac do fachowcy - nic samemu nie rozkrecac.


    Moj obiktyw jest zewnetrznie w idealnym stanie , ale widze ze byl rozkrecany i nie znam jego historii. Rysuje pieknie - to jest inny obrazek niz ze wspolczesnych . No i ta wagomiara - rzadzisz na placu z czyms takim.

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    No to ciekawe jak będzie z lamelkami w tych obiektywach co do mnie idą. Leżały kupę lat nieruszane. Jak myślisz czy da się je jakoś "ożywić"?
    Charakterystyczną cechą tego obiektywu i bliźniaczego Sonnara 200/2,8 jest zastygający smar, który może powodować trudności w nastawianiu ostrości i sklejanie przysłony. Widocznie fachowcy z NRD mieli taki właśnie smar. Gdy ktoś pisze, że obiektyw jest po przeglądzie, to najprawdopodobniej zlecił przesmarowanie. A jeśli dostaniesz obiektyw, w którym źle działa przysłona lub ciężko kręci się ostrością, idź do Twojego ulubionego i zaufanego warsztatu fototechnicznego. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych i uzyskasz bardzo dobry przyrząd.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 10-05-2020 o 12:59
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #24
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Gdy ktoś pisze, że obiektyw jest po przeglądzie, to najprawdopodobniej zlecił przesmarowanie.ąd.
    tego nie wiemy , a walsciwie nalezy w to watpic. te obiektywy biegaja po ok 250 eu i mniej. na zachodztie czyli w niemczech u zrodla , 100 euro kostzruje podanie reki przez mechanika.
    nie oplaca sie tego oddawac do warsztatu gdyz rzecz za tania.

    pewnie i takie przypadki sa , ale to raczej nie jest regula.

    fachowiec nie zostawia sladow na srubach , a w starych obiektywach niemal zawsze je znajduje. Grzebal w nich jakis dyletand najczesciej.

  5. #25

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Te na pewno nie były grzebane. Tato kupił je do firmy, która nie miała nic wspólnego z fotografią. Tato był tam takim fotografem rejestrującym imprezy zakładowe. Obiektywy nie były jakoś specjalnie mocno eksploatowane. Tyle, że leżały już trochę bezczynnie. Sam raczej nie będę się zabierał za grzebanie w nich. Na razie czekam na paczkę.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  6. #26
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    to bardzo dobrze. bedziesz zachwycony. mnie wczoraj szczena opadla. rysuje ladniej od 200/2,8 L , moze niekoniecznie ostrzej , ale wystarczajaco ostro.
    obiektywy z psixa Maja te zalete, ze byly malo exploatowane. wowczas na 1000 zdjec potrzeba bylo kilku lat. Dzisiaj wystarcza kilka godzin. bedziesz mial pocieche.

    ps. czekanie na paczke teraz to proba nerwow . z Chin dostalem w ciagu paru dni , z niemiec czekam juz trzeci tydzien.

  7. #27
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    No to ciekawe jak będzie z lamelkami w tych obiektywach co do mnie idą. Leżały kupę lat nieruszane. Jak myślisz czy da się je jakoś "ożywić"?
    Sprawdź delikatnie czy przesłona się przymyka. Nie rób nic na siłę, sprawdź czy listki są zaolejone. Do przesłony dobierzesz się ot tylnej soczewki, wacik, izopropanol i czyszczenie. Największym problemem jest wyczyszczenie szkieł z grzyba.

  8. #28
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    Sprawdź delikatnie czy przesłona się przymyka. Nie rób nic na siłę, sprawdź czy listki są zaolejone. Do przesłony dobierzesz się ot tylnej soczewki, wacik, izopropanol i czyszczenie. Największym problemem jest wyczyszczenie szkieł z grzyba.
    Jezus Maria !!

    a jak ma sprawdzic czy listki sa zaolejone ? he ?

    a po co ma sie dobierac do obiektywu od tylnej soczewki czyli analnie ?? he ?

    nie ma zadnych podstaw aby teraz spekulowac , ze cos takiego w ogole byloby konieczne.

    A jesli cos nie dziala , to akurat ten obiektyw jest warty tego by oddac do fachowca.

    to sa rady niby dobrego wujka , ktorych bezmyslnoscia mozna tylko zaszkodzic.

    tak jak lepiej jest powierzyc rozkrecenie silnika samochodu mechanikowi w warsztacie , tak samo lepiej jest powierzyc rozkrecenie precyzyjnego obiektu optycznego fachowcowi.

    Ludzie , czytajcie jakies fachowe ksiazki, artykuly na ten temat - sa za frico .
    Isopropanol do powlok przeciwodblaskowych z lat 60 - 80 - tych ???

    Jezus Maria !!!

  9. #29
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Jezus Maria !!

    a jak ma sprawdzic czy listki sa zaolejone ? he ?

    a po co ma sie dobierac do obiektywu od tylnej soczewki czyli analnie ?? he ?

    nie ma zadnych podstaw aby teraz spekulowac , ze cos takiego w ogole byloby konieczne.

    A jesli cos nie dziala , to akurat ten obiektyw jest warty tego by oddac do fachowca.

    to sa rady niby dobrego wujka , ktorych bezmyslnoscia mozna tylko zaszkodzic.

    tak jak lepiej jest powierzyc rozkrecenie silnika samochodu mechanikowi w warsztacie , tak samo lepiej jest powierzyc rozkrecenie precyzyjnego obiektu optycznego fachowcowi.

    Ludzie , czytajcie jakies fachowe ksiazki, artykuly na ten temat - sa za frico .
    Isopropanol do powlok przeciwodblaskowych z lat 60 - 80 - tych ???

    Jezus Maria !!!

    Olej na listkach sprawdzi organoleptecznie. Ma sprawdzić zanim pokręci przesłoną żeby nie uszkodzić listków. Po co od tylnej, dowiesz się jak trochę poczytasz. Izopropanol da czyszczenia listów przesłony, zresztą jest to środek który praktycznie można wlać wszędzie bez skutków ubocznych, oczywiście z głową. O jakich ty powłokach piszesz ? Pisze to z własnego doświadczenia, wyczyściłem sporo przesłon manualnych obiektywów.

  10. #30

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Obiektywy dojechały. Pentakon 300 jest w porządku ale jest problem z przesłoną w tym Sonarze 180/2.8. Ona działa trochę inaczej niż w Pentakonie. Ją się jakby naciąga. Tyle, że naciąg nie działa. Rozebrałem obiektyw od tyłu dotarłem do przesłony i da się ją zamknąć ale wydaje mi się, że jakiś system naciągu nie działa. Jeszcze nie wiem jak to dokładnie jest zbudowane. Za mało miałem czasu. Do pracy trzeba było iść. Szukałem w sieci jakiejś pomocy i coś tam znalazłem ale to nie do końca tłumaczy mi działanie tego mechanizmu.
    Miło by było gdyby ktos tutaj posiadał wiedzę i chciałby się nią podzielić. Jak nie będę walczył z tym dalej sam. Może się uda. Do aparatu i tak nie mam jak podłączyć na razie bo czekam na adapter.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •