Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 56

Wątek: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    no to doszliśmy do konkluzji - 300mm na pełnej klatce przeliczone na pełną klatkę daje .... 300mm - ogólnie to nic zaskakującego i tego się można było spodziewać ale rezultat jest godny odnotowania

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    wlasnie odkrylismy fundamentalne prawo fotografii , najwieksze odkrycie od czasow Archimedesa .


    " Zmiana matrycy nie powoduje zmian wlasciwosci obiektywu"



    brzmi madrzej niz liczace ponad 2000 lat " cialo zanurzone w wodzie ... "

    kto by pomyslal? - ludzkosc czekala kilka tysiecy lat na to odkrycie.
    Zaiste epokowe - wlasnie tworzy sie historia.

  3. #13

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    No dobrze, to wiemy i bardzo dobrze. Myślę jednak, że również wiem o co chodziło.
    Zapytam inaczej. Obiektyw 300mm do średniego formatu zachowa się na pełnej klatce jak jaki jego odpowiednik przeznaczony do pełnej klatki? Tak mi wychodzi że da obraz jak coś około 500mm.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    No dobrze, to wiemy i bardzo dobrze. Myślę jednak, że również wiem o co chodziło.
    Zapytam inaczej. Obiektyw 300mm do średniego formatu zachowa się na pełnej klatce jak jaki jego odpowiednik przeznaczony do pełnej klatki? Tak mi wychodzi że da obraz jak coś około 500mm.
    skoro wlasnosci obiektywu sie nie zmieniaja to Dany obiektyw zachowa sie tak samo na kazdym formacie . Z tym ze trzeba sobie zdac sprawe z tego, ze obraz jaki widzisz jest wypadkowa optyki i matrycy. Obraz zobaczysz najczesciej nieco inny , ale to jest spowodowane wlasnie nieco innymi wlasnosciami mniejszych matryc. To sa niby tylko formalizmy w nazewnictwie , ale jesli ich nie rozroznimy to dochodzi do nieporozumien.

    Wymagania stawiane optyce przenaczonej do matryc mniejszych sa innego rodzaju - winny miec obiektywy wyzsza rozdzieloczosc wzgledna ale moga miec mniejsze pole kryca - w sumie rozdzielsczoc calkowita moze byc zblizona gdyz mniejsze pole ale za to gesciej odwzorowane.

    wynika to z faktu, ze krazek rozproszenia dla matryc mniejszych jest mniejszy , tzn rozmycie obiektywu aby na zdjeciu bylo takie jak z duzego formatu , musi byc mniejsze. obiektyw winen pracowac ostrzej.

    Gdyby stosowac na matrycy 66 i FF takie same sensele to wymagania co do rozdzielczosci optyki sa identyczne ( ten sam KR ) . Rozdzielczosc calkowita bedzie wowczas na 66 wieksza - i to jest zaleta wiekszego formatu.

    w tym konkretnym przypadku P-sixa 180 , 120 i 85 mm sa uzywalne na FF , daja obraz nieco mniej rozdzielczy alee ciagle subiektywnie postrzegalny jako b. fajny. Obraz ze 180 bardzo mi sie podobal, nie odnosilem wrazenia , ze jest nieostry . Spokojnie mozna na tym pracowac. Mysle, ze do matryc 24 mpx calkowicie wytrcza - przy wolaniu nieco mocniej podostrzyc . Bardzo ladny kolor , mily dla oka bokeh. Moim zdaniem skoro juz masz koniecznie powinienes sprobowac.


    jednym slowem - poniewaz wraz z rosnaca gestoscia matryc , maleje KR matrycy , wymaga sie od obiektywow coraz wiekszej zdolnosci rozdzielczej ( mniejszego rozmycia ) . Tzn 180 z Psixa nie pracuje tak rozdzielczo jak 180 przeznaczony pod wspolczesna matrycy ( gdyz dla analogu 66 KR byl wiekszy niz dla FF cyfry, czyli mogl miec mniejsza zdolnosc rozdzielcza dajac na 66 rozdzielczy obraz) , ale jest to obraz , ktory moze sie podobac. Rozdzielczosc nie jest jedynym parametrem charakteryzujacym jakosc obrazu. Moim zdaniem mozna tym robic bardzo dobrze portrety. MNie udezyl bardzo pozytywnie kolor. Bylem przekonany ze jest to b. dobry obiektyw , stad moje zdziwienie , gdy rozdzielsczoc przy mtf=0,5 byly nizsza niz np od heliosa . Obraz byl subiektywnie ladny.

    Mechanicznie to oczywiscie cudo mechaniki precyzyjnej - cos jak stare maszyny do szycia. Mozna z tym spac po poduszka - dla przyjemnosci obcowania z czyms co minelo.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Tak mi wychodzi że da obraz jak coś około 500mm
    ... przypięte do tego Pentacona six
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    No dobrze, to wiemy i bardzo dobrze. Myślę jednak, że również wiem o co chodziło.
    Zapytam inaczej. Obiektyw 300mm do średniego formatu zachowa się na pełnej klatce jak jaki jego odpowiednik przeznaczony do pełnej klatki? Tak mi wychodzi że da obraz jak coś około 500mm.
    bez jaj - co by się działo z obiektywami do formatu 8x10" gdyby to tak działało już myślałem że doszliśmy do konkluzji - proponuję jednak przeliczyć ponownie ten ekwiwalent ogniskowej bo tak sie nazywa to co usiłujesz policzyć - dla ułatwienia kalkulator

    https://darekk.com/kalkulator/kat-widzenia-obiektywu

    jak się wpisze dobre dane to w okienku "ekwiwalent ogniskowej" wyleci dobry wynik - 300mm - tylko dobre dane trzeba wpisać - jak wyjdzie coś innego to trzeba dane zmienić

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    300mm na pełnej klatce przeliczone na pełną klatkę daje .... 300mm
    jeszcze tylko zacytuję siebie żeby było wiadomo co liczymy
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 03-05-2020 o 13:55

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Tak mi wychodzi że da obraz jak coś około 500mm.
    jedna rzecz to jak Ci wychodzi a druga rzecz jak jest w rzeczywistosci.
    Nie przecze , ze tak Ci wychodzi , natomiast w rzeczywistosci jest inaczej - takie przeliczenie jest calkowicie bez sensu.

    bylo juz pare postow wyzej

    na FF obiektyw 300 mm daje kat obrazowania liczac wzdluz przekatnej

    2*arctan(43*0,5/300) =8,2 stopnia

    obiektyw 500 mm na ff da kat obrazowania:

    2*arctan(43*0,5/500) =4,9 stopnia


    zatem na ff z 300 mm nie moze byc takie obrazowanie jak z 500 mm , gdyz sa rozne katy obrazowania.

    i zadne przeliczanie nie jest potrzebne , ani nie odzwierciedla jakiegokolwiek sensu.

    co innego 300mm , a co innego 500mm - obie ogniskowe sie nie zmieniaja , sa zawsze takie same na kazdym formacie

    prawo archimedesa

    " Zmiana matrycy nie powoduje zmian wlasciwosci obiektywu"

    tzn nie zmienia sie ani jasnosc , ani ciezar , ani wymiary , ani ogniskowa , ani cena, ani kolor - nic sie nie zmienia.

    wszystko pozostaje takie samo.

    mozna mowic o wspolczynniku porownawczym : na formacie 66 obiektyw 600 mm da Taki sam kat obrazowania wzdluz przekatnej jak na formacie ff obiektyw 300 mm.

    bylo juz wyzej.

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Witam
    Po rozmowie z tatą dowiedziałem się, że ma stare obiektywy. Jest kilka Yashik, Pentaconów do dużego formatu i cos tam jeszcze. Zastanawiam się da sie podłączyć takiego "olbrzyma" z 6D MK2? Wiem, że są rózne przejściówki do m42 na przykład ale do tego?

    Czy to na przykład byłoby dobre?
    https://allegro.pl/oferta/adapter-ca...uct&bi_m=reco&

    Pozdrawiam
    Jeżeli adapter ma styki to ok. Sonnar 180 ale druga wersja, nie zebra, bardzo fajne szkło, Flektogon 50, świetne szło, Biometar 80 - też fajne szkło. Napisz jakie to obiektywy, są takie na które szkoda 100zł na adapter ale i takie z którymi uzyskasz ciekawe efekty.

  9. #19

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    Muszę poczekać na paczkę. Jest w drodze a ten durny wirus wszystko blokuje. Jak już dostanę to napiszę jakie to dokładnie szkła.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?

    wiec wczoraj odswiezylem 180 -ke , pare zdjec dla przestrzelenia.

    i o zgrozo , po dluzszym czasie nieuzywania lamelki przyslony sie skleily , a wiec moglem fotografowac jedynie na otwartej przyslonie. Zdjecia - jakby zyleta. Sa ostre . Jest wieksza aberacja sferyczna niz w dzisiejszych obiektywach , jest wieksza AC , ale ogolnie bardzo fajny obraz . Gdybym mial do wyboru uzyc slowa " super" albo nie na okreslenie jakosci obrazu , to z czystym sumieniem powiedzialbym "super" , choc oczywiscie wspolczesne obiektywy pracuja bardziej dermatologicznie.

    Ale i tutaj z ok 5-7 m bez najmniejszych problemow widzi sie pory skory czy pojedyncze wlosy , przy czym wystepuje mila dla oka miekkosc obrazu i jednoczesnie ostrosc. Obraz moze sie podobac . Po przymknieciu bedzie brzytwa . B. ladny bokeh.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •