Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Obiektyw do samoróbki tilt shift

  1. #1
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Hej,

    chciałbym zrobić sobie szkło tilt shift. Pod Ff. Mam heliosa 44 którego mógłbym wykorzystać, ale czytałem gdzieś że lepszy byłby obiektyw od średniego formatu, pewnie przez rozmiar.

    kompletnie nie znam producentów mocowań itp jeśli chodzi o średni format, dlatego chciałbym poprosić Was o podpowiedź, jakiego szkła powinienem szukać, może jakich producentów, cos co będzie ok a nie będzie drogie, bo może się okazać że nie przypadnie mi do gustu finalny produkt

    Chyba, że z doświadczenia uważacie, że nie ma co szukać, tylko zrobić z m42. Mam jeszcze pentacona 135
    Ostatnio edytowane przez mwitek ; 21-04-2020 o 10:16

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Obiektywy z M42 się nie nadają bo mają zbyt małą odległość obrazową, chyba że będzie tylko do makro
    ale to bez sensu.Z średniego formatu używany jest Flektogon 4/50 mm bo jest szerokokątny i można
    go skręcić i ew.przesunąć oś obrazową.Myślę o Flektogonie z uchwytem do Pentacon sixa.
    Zresztą na alle.... ktoś czasami sprzedaje z dorobioną końcówką.
    Można oczywiście użyć innych obiektywów z Pentacona sixa np. Biometar 2,8/80 mm.
    Obydwa optycznie całkiem fajne i do FF się nadają.
    Ostatnio edytowane przez steamhammer ; 21-04-2020 o 14:23

  3. #3
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Dzięki, czyli jak z m42 się pobawić to pod apsc, mam jeszcze 40D to mogę spróbować, zwłaszcza że jak widziałem heliosa trzeba tylko wykręcić i można go potem złożyć spowrotem jak coś

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Podejrzewam że apsc bardzo nie ułatwia sprawy w tej materii.Nie zmieścisz konstrukcji tilt shift
    między aparatem a obiektywem, chyba że ograniczysz się do makro.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Cytat Zamieszczone przez mwitek Zobacz posta
    Hej,

    chciałbym zrobić sobie szkło tilt shift. Pod Ff. Mam heliosa 44 którego mógłbym wykorzystać, ale czytałem gdzieś że lepszy byłby obiektyw od średniego formatu, pewnie przez rozmiar.

    kompletnie nie znam producentów mocowań itp jeśli chodzi o średni format, dlatego chciałbym poprosić Was o podpowiedź, jakiego szkła powinienem szukać, może jakich producentów, cos co będzie ok a nie będzie drogie, bo może się okazać że nie przypadnie mi do gustu finalny produkt

    Chyba, że z doświadczenia uważacie, że nie ma co szukać, tylko zrobić z m42. Mam jeszcze pentacona 135
    TS z FF w canonie się nie uda.

    Albo tak (mocowanie EF) SAMYANG T-S 24MM F3.5 ED AS UMC https://www.ceneo.pl/23820823;pla?se..._wcB#tab=click

    Albo tak (mocowanie Canon EF-M), tu musisz mieć jakieś ML Canona (dowolny EOS M) do którego przez adapter TS podepniesz szkło M42 (Tilt and Shift Adapter for M42 Mount Lens to Canon EOS M camera) https://www.ebay.pl/itm/Weidon-Tilt-...0AAOSwjxddCeGs

    Inaczej się nie da, bo: https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

    ps.
    I dlatego lubię ML czasami używam adaptera TS
    Ostatnio edytowane przez candar ; 21-04-2020 o 16:27
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Cytat Zamieszczone przez mwitek Zobacz posta
    chciałbym zrobić sobie szkło tilt shift (...) czytałem gdzieś że lepszy byłby obiektyw od średniego formatu, pewnie przez rozmiar.
    W sumie fakt, tu rozmiar się liczy
    Tylko chodzi o rozmiar obrazu rzucanego przez obiektyw. Obiektywy M42 były projektowane dla klatki 24x36mm, więc po przesunięciu i pochyleniu obiektywu na części klatki "zobaczysz ciemność". Obiektywy dla większych formatów (np. 6x6) musiały pokrywać obrazem większą klatkę filmu, więc spokojnie można je pochylać i przesuwać. Kilka lat temu pojawiały się u nas adaptery "tilt", "shift", i "tilt-shift" wschodniej produkcji (z tego najbliższego wschodu, bezpośrednio za granicą), wprost na bagnet Canona, na znanym naszym portalu bywały używane za "średnie kilkaset PLN", dziś nie wiem, czy się trafiają. Są u producenta https://araxfoto.com/accessories/six...shift_adapter/ ale ceny trochę mniej fajne.
    Odległość matryca - płaszczyzna mocowania obiektywu to druga sprawa. W M42 masz praktycznie taką samą, jak w Canonie, więc jeśli odsuniesz obiektyw żeby go pochylić, to tak, jakbyś dodał pierścień pośredni, czyli masz odległość ostrzenia max kilkanaście cm. W średnioformatowych odległość jest większa, czyli obiektyw zamocowany w elastycznej gumie będzie pracował normalnie (jeśli chodzi o odległość ostrzenia).
    Co wybrać - to, co Ci się podoba. Inny efekt da szło 50mm, inny 80, inny 120 czy 180mm. Jeśli ma być najtaniej, do zabawy, i dłuższa ogniskowa to nie problem ("dłuższa" tzn. około 80-90mm) szukałbym czegoś "ruskiego", od sprzedawców, którzy kompletnie nie wiedzą co sprzedają i do czego to jest (starsze obiektywy, np. mocowanie Salut-S, coś "ruskiego", czego nie da się dokręcić do Pentacon Six nie cieszy się dziś dużym powodzeniem).
    Jak zabawa Ci się spodoba, pojawiają się szkła do japońskich średnich formatów, ale to już inne kwoty.

  7. #7
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    dzięki za obszerną odpowiedź!

    jeśli chodzi o heliosa to mam 2 i jeden z nich -widziałem w necie łatwo rozkręca sięna 2 częsci, z czego zostaja soczewki bez mocowania i to wkladają w gumowy adapter i działa. Normalnie zachowuje odległość ostrzenia tylko strach trochę o lustro na ff żeby go za głęboko nie wsadzić i nie zderzyć.

    Zatem jak znajdę czas to może coś takiego skonstruuję pod aps-c i zobaczę czy w ogóle mnie to kręci.

    a jeśli tak, to podpowiedz proszę czy masz jakieś konkretne przykłady/producentów tych szkieł pod inne mocowanie niż pentax six? widziałem industara-29 80 2.8 to wygląda jak przykład szkła o których piszesz, średni format nie pod pentaxa

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Obiektyw do samoróbki tilt shift

    Kiedyś miałem adapter Pentacon-SIX do EF z TS. Problem w tym, że najszerszym szkłem do PSIXa jest chyba 35mm, ja miałem 50mm. Dodam, że kupiłem w cenie dużo niższej niż ta z postu r_m (300zł jeśli dobrze pamiętam).
    Ostatnio edytowane przez michalab ; 24-04-2020 o 13:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •