Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Cześć,

    Chciałbym się przesiąść z mojego leciwego laptopa który ogarnia Photoshopa ale demonem szybkości nie jest. Obecnie posiadam Lenovo g510 i3 4300 8gb ze zwykłym dyskiem HDD.
    Mam od znajomego który sprzedaje laptopy poleasingowe Hp840 G3 na i5 6300 z 16 GB ramu, dyskiem SSD M2. Grafika jest zintegrowana i to jest Intel HD 620.
    Czy to będzie dużo szybsze niż mój leciwy laptop?
    Budżet mam do 2 tysięcy złotych, także dużego pola manewru tutaj nie ma.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  2. #2
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Dzisiaj w moim dziadku zmieniłem wsparcie GPU z karty zintegrowanej na kartę dedykowana Radeona i komputer nagle przyspieszył.
    Okazało się że miałem nieaktualne sterowniki AMD i Ps nie widział mocniejszej karty graficznej. Teraz bez problemu otwiera się nawet okno 3d.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  3. #3

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    no właśnie - warto zwrócić uwagę, czy karta graficzna wspomaga sprzętowo współczesnego Photoshopa i Lightrooma! W przeciwnym razie może być krok w tył z wydajnością, gdybyś kupił w ciemno jakiś nowszy-używany laptop - tylko ze zintegrowaną grafiką.
    Wątpię, czy laptop ze słabiutkim Intelem HD 620 będzie miał tego "ptaszka" włączającego akcelerację w Lightroomie aktywnego?! Przykładowo karta Intel Iris Plus 640 w MacBooku Pro - NIE OFERUJE akceleracji najnowszych ficzerów LRa : "Use GPU for image processing" nieaktywna.

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez marlo Zobacz posta
    no właśnie - warto zwrócić uwagę, czy karta graficzna wspomaga sprzętowo współczesnego Photoshopa i Lightrooma! W przeciwnym razie może być krok w tył z wydajnością, gdybyś kupił w ciemno jakiś nowszy-używany laptop - tylko ze zintegrowaną grafiką.
    Wątpię, czy laptop ze słabiutkim Intelem HD 620 będzie miał tego "ptaszka" włączającego akcelerację w Lightroomie aktywnego?! Przykładowo karta Intel Iris Plus 640 w MacBooku Pro - NIE OFERUJE akceleracji najnowszych ficzerów LRa : "Use GPU for image processing" nieaktywna.
    Sprawdzałem na Adobe i niby karta Intel hd520 była testowana w Photoshopie i oferuje akcelerację GPU.
    W benchmarku hd520 wychodzi lepiej niż Radeon R5 m230 którego mam aktualnie w laptopie. Natomiast karta zintegrowana m4600 nie radziła sobie w ogóle z akceleracja i włączenie filtra 3d nie wchodziło w ogóle w grę.

    Ten laptop który został mi zaoferowany ma 3 lata, a nie chce kupować w tej samej cenie budżetowej wersji w markecie.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  5. #5

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    OK, ale ta funkcja akceleracji GPU ma jeszcze kilka odhaczanych opcji w Photoshopie: najważniejszą w dzisiejszych realiach (wymagań oprogramowania) jest wspomaganie: "Użyj procesora graficznego do przyspieszenia obliczeń" Niekoniecznie musi być "klikalne" dla podstawowej karty graficznej (nie wiem tego), o czym wspominałem wyżej w przypadku Lightrooma i karty Iris Plus 640.
    Warto to sprawdzić, warto się upewnić co dokładnie oferuje dana konfiguracja sprzętowa.

  6. #6
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez marlo Zobacz posta
    OK, ale ta funkcja akceleracji GPU ma jeszcze kilka odhaczanych opcji w Photoshopie: najważniejszą w dzisiejszych realiach (wymagań oprogramowania) jest wspomaganie: "Użyj procesora graficznego do przyspieszenia obliczeń" Niekoniecznie musi być "klikalne" dla podstawowej karty graficznej (nie wiem tego), o czym wspominałem wyżej w przypadku Lightrooma i karty Iris Plus 640.
    Warto to sprawdzić, warto się upewnić co dokładnie oferuje dana konfiguracja sprzętowa.
    Dzięki za podpowiedzi. Co do tych dodatkowych funkcji, zarówno karta Radeon jak i zintegrowana HD 4600 mają możliwość odhaczenia funkcji w ustawieniach zaawansowanych.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200421_213121.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	4383

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Postanowiłem poszukać czegoś na procesorze który nie będzie niskonapięciowy i będzie miał kartę graficzną dedykowana, np NVIDIA quadro.


    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  8. #8

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Jeśli uda Ci się dostać używkę z kartą dedykowaną to będzie to najlepsze rozwiązanie, ale nie wiem czy zmieści się w Twoim budżecie.
    Programy spod znaku Adobe jakoś dziwnie podchodzą do obsługi kart konsumenckich.

    nPamiętam taki czas kiedy na CS6 jak się podłączyło kartę z obsługą CUDA to w Adobe PR czy w AF można było zauważyć gigantyczne przyspieszenie, nie tylko w renderingu ale również w podglądzie materiału na żywo.
    Od momentu kiedy nasze Studio fotograficzne przeszło na dzierżawę softu od Adobe i zaczęły pojawiać się coraz nowsze wersje okazało się, że nagle te same karty już nie są wspierane, nie działają niektóre funkcje, wspieranie podglądu jest znikome tak jakby nagle ktoś to zablokował. Pisałem nawet w tej sprawie do Supportu Adobe ale Pani na czacie powiedziała że nie umie podać mi takiej konfiguracji w której np. AE będzie miał płynny podgląd. Na stronie w dokumentach o wymaganiach sprzętowych mają informacje sprzed kilku lat. Mam od kilku lat na jednym kompie stac 2 x nvidia 1060 i tak naprawdę mam wrażenie że sytuacja się nie poprawia. Patrzyłem na rankingi to nowe karty mimo że 2-3 razy droższe dają skok wydajności większy o zaledwie kilka-kilkanaście procent.

    Jeśli mogę coś doradzić to biorąc pod uwagę Twój budżet:

    I5 - im szybszy tym lepiej
    RAM - 16 - im więcej tym lepiej (warto sprawdzić ile maks obsługuje płyta bo czasem opłaca się kostkę zwyczajnie dokupić, a montaż jest dziecinnie łatwy )
    Dysk SSD M2 spoko ale minimum 500GB
    Karta Nvidia - najlepiej dedykowana ale nie najsłabszy model bo może się zaraz okazać że w najnowszej wersji softu jest niewspierany. (mam złe doświadczenia z temperaturą radeonów w laptopach)
    USB 3.0 też nie jest bez znaczenia bo zdjęcia coraz większe
    Matowa matryca najlepiej IPS

    Chyba jednak może to trochę przekroczyć 2k zł

    Daj znać jak gdzieś znajdziesz taką konfigurację bo też bym lapka zmienił na takiego jak w opisie

    Jeszcze jedna delikatna uwaga: teraz nie jest najlepszy czas na zakup elektroniki - mam na myśli cenę.

  9. #9
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez Formedia Zobacz posta
    Jeśli uda Ci się dostać używkę z kartą dedykowaną to będzie to najlepsze rozwiązanie, ale nie wiem czy zmieści się w Twoim budżecie.
    Programy spod znaku Adobe jakoś dziwnie podchodzą do obsługi kart konsumenckich.

    nPamiętam taki czas kiedy na CS6 jak się podłączyło kartę z obsługą CUDA to w Adobe PR czy w AF można było zauważyć gigantyczne przyspieszenie, nie tylko w renderingu ale również w podglądzie materiału na żywo.
    Od momentu kiedy nasze Studio fotograficzne przeszło na dzierżawę softu od Adobe i zaczęły pojawiać się coraz nowsze wersje okazało się, że nagle te same karty już nie są wspierane, nie działają niektóre funkcje, wspieranie podglądu jest znikome tak jakby nagle ktoś to zablokował. Pisałem nawet w tej sprawie do Supportu Adobe ale Pani na czacie powiedziała że nie umie podać mi takiej konfiguracji w której np. AE będzie miał płynny podgląd. Na stronie w dokumentach o wymaganiach sprzętowych mają informacje sprzed kilku lat. Mam od kilku lat na jednym kompie stac 2 x nvidia 1060 i tak naprawdę mam wrażenie że sytuacja się nie poprawia. Patrzyłem na rankingi to nowe karty mimo że 2-3 razy droższe dają skok wydajności większy o zaledwie kilka-kilkanaście procent.

    Jeśli mogę coś doradzić to biorąc pod uwagę Twój budżet:

    I5 - im szybszy tym lepiej
    RAM - 16 - im więcej tym lepiej (warto sprawdzić ile maks obsługuje płyta bo czasem opłaca się kostkę zwyczajnie dokupić, a montaż jest dziecinnie łatwy )
    Dysk SSD M2 spoko ale minimum 500GB
    Karta Nvidia - najlepiej dedykowana ale nie najsłabszy model bo może się zaraz okazać że w najnowszej wersji softu jest niewspierany. (mam złe doświadczenia z temperaturą radeonów w laptopach)
    USB 3.0 też nie jest bez znaczenia bo zdjęcia coraz większe
    Matowa matryca najlepiej IPS

    Chyba jednak może to trochę przekroczyć 2k zł

    Daj znać jak gdzieś znajdziesz taką konfigurację bo też bym lapka zmienił na takiego jak w opisie

    Jeszcze jedna delikatna uwaga: teraz nie jest najlepszy czas na zakup elektroniki - mam na myśli cenę.
    Hej,
    Udało mi się dzisiaj kupić laptopa, nowego powystawowego w idealnym stanie z nadwyżek magazynowych.
    Na matrycy mi nie zależało bo i tak bede go podłączał do zewnętrznego monitora a inne parametry były sporo lepsze niż w moim dziadku w każdym benchmarku.
    Więc tak, pamięci 16gb ram, procesor i5 8300h, dysk SSD 128 m2 + 1tb hdd + karta graficzna dedykowana GTX 1050.
    Cena 2100zl.
    Myślę że pociągnie na spokojnie PS .

    Poniżej przykładowy link do 5ego modelu.

    https://www.empik.com/laptop-hp-pavi...B&gclsrc=aw.ds

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Laptop do amatorskiej i robki zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    Hej,
    Udało mi się dzisiaj kupić laptopa, nowego powystawowego w idealnym stanie z nadwyżek magazynowych.
    Na matrycy mi nie zależało bo i tak bede go podłączał do zewnętrznego monitora a inne parametry były sporo lepsze niż w moim dziadku w każdym benchmarku.
    Więc tak, pamięci 16gb ram, procesor i5 8300h, dysk SSD 128 m2 + 1tb hdd + karta graficzna dedykowana GTX 1050.
    Cena 2100zl.
    Myślę że pociągnie na spokojnie PS .

    Poniżej przykładowy link do 5ego modelu.

    https://www.empik.com/laptop-hp-pavi...B&gclsrc=aw.ds
    Delikatnie się z nim obchodź, bo to raczej delikatny sprzęt.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •