Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

  1. #1
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2020
    Posty
    4

    Domyślnie Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cześć. Jestem w zasadzie amatorem. Używam Canona 70D. Zwykle robię tylko zdjęcia siostrom lub dzieciom gdy jesteśmy na dworze. Posiadam ogólnie 3 obiektywy
    18-55mm Canon
    50mm 1.8 Canon
    50-200 Sigmy
    Ale zaczęło mi coś w tych zdjęciach brakować i tak przeglądam przeglądam i faktycznie mnóstwo ludzi poleca, tak samo wywnioskowałem z różnych filmów na yt, że jednak jest po co inwestować te kilkaset złotych w ten właśnie obiektyw. Jednak dalej coś mnie hamuje, albo potrzebuje po prostu dodatkowych porad. Dzieki.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    no jest
    inwestować zawsze warto
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2014
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez kuluem123 Zobacz posta
    Cześć. Jestem w zasadzie amatorem. Używam Canona 70D. Zwykle robię tylko zdjęcia siostrom lub dzieciom gdy jesteśmy na dworze. Posiadam ogólnie 3 obiektywy
    18-55mm Canon
    50mm 1.8 Canon
    50-200 Sigmy
    Ale zaczęło mi coś w tych zdjęciach brakować i tak przeglądam przeglądam i faktycznie mnóstwo ludzi poleca, tak samo wywnioskowałem z różnych filmów na yt, że jednak jest po co inwestować te kilkaset złotych w ten właśnie obiektyw. Jednak dalej coś mnie hamuje, albo potrzebuje po prostu dodatkowych porad. Dzieki.
    Nie potrafisz nawet napisać co niby dolega twoim zdjęciom i do czego ma ci ten obiektyw służyć. A wywalaj kasę, nie moja na szczęście...

  4. #4
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2020
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez bans Zobacz posta
    Nie potrafisz nawet napisać co niby dolega twoim zdjęciom i do czego ma ci ten obiektyw służyć. A wywalaj kasę, nie moja na szczęście...
    Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Zdjęciom nic nie dolega. Ale nudzą mnie standardowe zdjęcia tymi obiektywami, zmieniłbym na coś ciekawszego a np. żeby pstrykać zdjęcia z większą głębią ostrości dlatego pytam czy mimo wszystko jest sens wydawac ok 800zł na 85mm.

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    z wieksza glebia ostrosci to wystarczy domknac te obiektywy co sa. do f/22 jest zapas

    jesli mniejsza glebia ostrosci to 85/1.8 jest swietnym pomyslem. znakomity obiektyw, w cropie perspektywa 135-tki, a to fantastyczna sprawa
    www albo tez flickr

  6. #6
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2020
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    z wieksza glebia ostrosci to wystarczy domknac te obiektywy co sa. do f/22 jest zapas

    jesli mniejsza glebia ostrosci to 85/1.8 jest swietnym pomyslem. znakomity obiektyw, w cropie perspektywa 135-tki, a to fantastyczna sprawa
    Dziekuje bardzo za opinię.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez kuluem123 Zobacz posta
    Cześć. Jestem w zasadzie amatorem. Używam Canona 70D. Zwykle robię tylko zdjęcia siostrom lub dzieciom gdy jesteśmy na dworze. Posiadam ogólnie 3 obiektywy
    18-55mm Canon
    50mm 1.8 Canon
    50-200 Sigmy
    Ale zaczęło mi coś w tych zdjęciach brakować i tak przeglądam przeglądam i faktycznie mnóstwo ludzi poleca, tak samo wywnioskowałem z różnych filmów na yt, że jednak jest po co inwestować te kilkaset złotych w ten właśnie obiektyw. Jednak dalej coś mnie hamuje, albo potrzebuje po prostu dodatkowych porad. Dzieki.
    zakup obiektywu nie jest inwestycja.

    to jest wydatek , koszt - ot zakup zabawki.
    zakup tego obiektywu mozna doradzac tak samo jak kazdego innego , ktorego nie posiadasz.

    to nie obiektyw robi zdjecia tylko fotograf obiektywem
    jesli uwazasz , ze robisz zdjecia takie zwyczajne , to nie jest to wina obiektywu , lecz fotografa.

    zmienisz obiektyw , zrobisz kilkanascie zdjec i tez Ci sie za pare dni znudza, tez beda sie wydawac zwyczajne .

    jesli chcesz odmiany to moze zastosuj jakis filtr do obrobki zdjec .
    NIK kolektion byl za darmo , mozesz przerobic zdjecia na stare , cjanottypie , nalozyc sepie itd itp . kilkanascie mozliwosci - znacznie wiecej niz dalby jeden obiektyw.
    bedziesz mial zajecie na dluzej niz z obiektywem , tzn z miesiac powinno sie nie znudzic.

    irfanview tez ma bezplatne filtry do przerobki zdjec np na obraz olejny , albo akwarela , plakat , mozna zalozyc rozne ramki itp itp.

    mysle ze bez wydatku bedziesz mial zajecie na dluzej niz jednym nowym obiektywem.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Kupiłem go w tamytm roku żonie, i już został na body. Wcześniej nosiła 50 1.8 STM.

  9. #9
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2020
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Kupiłem go w tamytm roku żonie, i już został na body. Wcześniej nosiła 50 1.8 STM.
    Z ciekawości na pełnej klatce czy cropie ?

    Dzięki jeszcze raz wszystkim!

  10. #10
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Wg mnie, 85 to szkło które warto mieć. Nawet jeśli się go w przyszłości pozbędziesz, to warto.
    Patrząc na szkła które masz, zakładam, że posiadasz cropową puszkę. Zatem Twoje 50 jest mniej więcej odpowiednikiem 85 na FF. 85 u Ciebie będzie jak 135 na FF. To tylko do teoretycznych rozważań do czego jaka ogniskowa. Gdybyś czytał wypowiedzi ludzi którzy działają na ff.

    Popatrz na pixelpeeper, tam możesz wybrać swoją puszkę i to szkło i pooglądać przykładowe zdjęcia. Może to Ci pomoże w wyborze. Możesz tam ustawić konkretne parametry zdjęć, na przykład f nie więcej niż 2-2,5 albo w ogóle na max otwarty to zobaczysz jak się sprawdza. Choć na cropie rzadko kiedy 50 czy 85 są ostre od pełnej dziury.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •