Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Na FF to była jedna z dwóch moich ulubionych ogniskowych. Od jakiegoś czasu zrobiłem downgrade na cropa, i nie kupiłem jak na razie 50mm (czekam na natywną EF-M, może się nie doczekam) i 85mm nadal jest jedną z moich dwóch ulubionych ogniskowych, 135mm na FF o dziwo nigdy nie posiadałem, chyba, że w zoomie. A więc moim zdaniem warto posiadać 85mm f1.8 niezależnie czy to na cropie czy na FF.

  2. #12
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Na FF to była jedna z dwóch moich ulubionych ogniskowych. Od jakiegoś czasu zrobiłem downgrade na cropa, i nie kupiłem jak na razie 50mm (czekam na natywną EF-M, może się nie doczekam) i 85mm nadal jest jedną z moich dwóch ulubionych ogniskowych, 135mm na FF o dziwo nigdy nie posiadałem, chyba, że w zoomie. A więc moim zdaniem warto posiadać 85mm f1.8 niezależnie czy to na cropie czy na FF.
    odkad kupilem 135/2 to spadlo mi mocno wykorzystanie 85/1.8. jak foce kwiatki/badylki itp. *******y, to 135/2 ujawnia ogromna przewage w postaci praktycznie tej samej minimalnej odleglosci ostrzenia, wiec wyraznie wiekszej skali odwzorowania. no i minimum aberracji, chociaz w 85-tce az tak mi to nie przeszkadza. poza tym optycznie dosc podobne szkla, moze 135/2 ma ciut "surowszy" bokeh i ladniej "wsiaka" swiatlo przy foceniu ze sloncem tuz poza kadrem.

    ogniskowa rzecz przyzwyczajen. mnie 135/2 w FF lezy jak ulal
    www albo tez flickr

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    jak foce kwiatki/badylki itp. *******y,
    Do tego mam 180 macro, ale to kloc straszny, a i kwiatki coraz rzadziej fotografuję.

  4. #14
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    W plenerach 135 fajniejsze, ale we wnętrzach za długie.

  5. #15

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cześć, 85mm 1.8 to bardzo fajny obiektyw.
    Doskonale nadaj się do fotografii w plenerze. Lub ciasnych portretów we wnętrzach.

    Pozostaje jednak pytanie co/kogo i w jakim miejscu będziesz fotografował. Jeśli jesteś amatorem to może okazać się, że ogniskowa 85mm może być dla Ciebie zbyt "długa". W małych pomieszczeniach można fotografować "głowy" :) Na FF to jeszcze 85mm jakoś ujdzie ale na cropie to już robi się 136mm i zdjęcia w pomieszczeniach raczej odpadają, chyba że detale.

    Znacznie bardziej uniwersalną ogniskową w zastosowaniach amatorskich jest 50mm. Fajnym urozmaiceniem zdjęć byłaby przesiadka na 1.4f a może nawet 1.2 - mniejsza głębia ostrości uatrakcyjni Twoje zdjęcia - chociaż wiadomo, że zdjęcia są tak atrakcyjne jak temat przedstawiony na fotografii, dlatego może przyszła pora, nie na zmianę obiektywu, ale na dalszy rozwój foto do czego serdecznie zachęcam :)

  6. #16
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Mega dylemat. Czy warto wydawać $$ na 85mm 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez kuluem123 Zobacz posta
    ...żeby pstrykać zdjęcia z większą głębią ostrości ...
    Myślę że to drobna pomyłka, i miało być z mniejszą głębią ostrości.
    Parę lat temu stałem przed identycznym dylematem. Przypadkowo zupełnie na OLX znalazłem ofertę sprzedaży używanego 85/1,8 w znakomitym stanie w pobliskim mieście. Pojechałem nastawiony sceptycznie bo po co mi 85 skoro mam już 50/1,8. Obejrzałem cyknąłem parę fotek i już tego obiektywu z ręki nie wypuściłem - a miałem wtedy dużo większą kolekcję obiektywów niż ty masz. Przy okazji poznałem fajnego gościa, pasjonata większego ode mnie
    To znakomity obiektyw, w zasadzie podstawa dla każdego kto chce wyjść poza poziom totalnego amatora. Oczywiście jak osiągniesz poziom "PRO" to pewnie kupisz lepszy obiektyw, ale dla takich niezawodowych pstrykaczy pasjonatów jak ja to jest obiektyw obowiązkowy.
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •