Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 60

Wątek: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

  1. #1

    Domyślnie Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Witam wszystkich serdecznie.

    Jestem na tym forum nowy, jednak myślę, że szerokie grono bardziej doświadczonych amatorów oraz ekspertów pomoże rozwiązać mi kilka spraw odnośnie mojego fotografowania.

    Zdjęcia amatorsko zacząłem wykonywać w wakacje 2018 roku, wtedy też kupiłem Canona EOS 200D i bawiłem się nim na najtańszym obiektywie 70-300mm F/5.6. Zrobiłem na nim ok. 10 wydarzeń sportowych. Głównie mowa tutaj o meczach piłkarskich na stadionie przy naturalnym oświetleniu oraz jupiterach, raz natomiast wybrałem się na zawody biegowe oraz futsal na hali.

    Po roku postanowiłem zrobić krok do przodu i zainwestowałem w nowy obiektyw. Miałem chrapkę na Canona 70-200mm 2.8 ze stabilizacją, jednak mój budżet pozwalał "jedynie" na Canona 70-200mm F/4.0 ze stabilizacją i taki zakupiłem. Przede wszystkim fotografuję nim piłkę nożna i na tym sporcie skupiam się najbardziej. Co do warunków nie ma reguły, jednak bardzo często zdjęcia wykonuję (zwłaszcza w okresie późna jesień-wczesna wiosna) na świeżym powietrzu przy sztucznym oświetleniu lub w hali.

    Moje pierwsze pytania zaczęły pojawiać się po zrobieniu kilku meczów. Otóż prawie każde z moich zdjęć posiada duże szumy / jest nieostrych. Tak, jak do finalnych galerii na Facebooku, gdzie zdjęcia pomniejszam do rozmiaru 1200x800 (i odwrotnie) fotografie są dobre, tak już przy oryginalnym rozmiarze, szczególnie po przybliżeniu zoomem, nieostrość jest zauważalna. Generalnie z tego powodu na dzień dobry usuwam ponad 50% zrobionych przeze mnie zdjeć, gdyż się one nie nadają do niczego.

    Jak wiecie, szczególnie w fotografii sportowej liczy się uchwycenie "tego" specjalnego momentu. Czasami ktoś uderzy piłkę w spektakularny sposób, uda mi się uchwycić moment, a po zrzuceniu zdjęć na komputer okazuje się, że fotka wyszła nieostro. Wkurzam się wtedy niemiłosiernie. I tutaj zazdroszczę profesjonalnym fotografom, którzy cykają fotki i 99% z nich jest zrobiona idealnie.

    Dotychczas większość zdjęć wykonywałem z ręki na stojąco, co pewnie wpływa na słabszą jakość zdjęć. Niedługo jednak startują wszelkie rozgrywki piłkarskie i postanowiłem zakupić statyw (mam dwa, jeden większy na trzech nóżkach, taki, jak do kamerowania oraz drugi podręczny na jednej nóżce) oraz dodatkowo przenośne siedzisko, więc będę mógł również zacząć fotografować w komfortowej pozycji siedzącej. Fotki z reguły robię mając swoje stanowisko za bramkami.

    Sprzęt można więc powiedzieć, że jest, chęci również, teraz kwestia, jak zabrać się do tego od bardziej technicznej strony. Chciałbym usłyszeć wasze doświadczenia oraz wszelkie wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez MateuszSDZ ; 18-02-2020 o 19:41

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez MateuszSDZ Zobacz posta
    prawie każde z moich zdjęć posiada duże szumy / jest nieostrych
    Do foto sportowej jest mi daleko, ale podstawowe zależności są takie same w każdej fotografii.
    Czy wiesz dlaczego Twoje zdjęcia posiadają duże szumy, i są nieostre? Żeby rozwiązać problem trzeba najpierw go najpierw dobrze zdefiniować.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Pokaż swoje zdjęcia, co będziemy sobie wyobrażać

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Zacznijmy od tego jakich nastaw używasz? Priorytet przysłony, migawki? Jaki masz czas migawki? Czy nieostrość wynika z nietrafienia AF, czy z powodu rozmazania ruchu zawodnika? Jeżeli ten drugi przypadek to znaczy, że czas za długi. Wrzuć jakieś przykładowe zdjęcia wraz z parametrami to można będzie coś więcej powiedzieć.

    --- Kolejny post ---

    > Miałem chrapkę na Canona 70-200mm 2.8 ze stabilizacją, jednak mój budżet pozwalał "jedynie" na Canona 70-200mm F/4.0 ze stabilizacją i taki zakupiłem.

    70-200 f/2.8 IS jest drogi, ale bez stabilizacji kosztuje chyba podobnie do 70-200 f/4 IS - do sportu byłby bardziej przydatny jaśniejszy obiektyw (bo można obniżyć ISO, żeby zmniejszyć szumy) bez stabilizacji (bo czasy powinny być tak krótkie, że stabilizacja nie ma znaczenia i czasami nawet wskazane jest wyłączenie jej).

    A tak swoją drogą - czy w obiektywie przełączyłeś tryb stablizacji na "panning" lub wyłączyłeś stabilizację?
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  5. #5

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Tak więc stabilizację na obiektywie mam zawsze włączoną. Mało korzystam z trybów "stabilizer mode", pewnie tutaj robię błąd, ale muszę trochę więcej poczytać, kiedy ustawiać na "1", a kiedy na "2". Oczywiście w zależności od sytuacji zmieniam tryb z 1.2m na 3m, ale z reguły robię zdjęcia z mocnym zoomem, więc używam tego drugiego.

    Jeśli chodzi o obiektyw, to rzeczywiście w podobnej cenie jest 2.8 bez stabilizacji, jednak przez zakupem przeszukałem kilka forum dla fotografów i w większości osoby te zachwalały 4.0 ze stabilizacją i taki finalnie wybrałem. Być może uda się w niedalekiej przyszłości odłożyć na 2.8, ale wtedy już raczej celowałbym w używany ze stabilizacją.

    Przykładowe zdjęcia podrzucę pod wieczór, mam nadzieję, że wszystkiemu sprostam, bo powoli zagłębiam się w funkcjonowanie forum i ogólnie zobaczyłem, że jednak jeśli chodzi o fotografię sportową, to jeszcze muszę wiele rzeczy podłapać i ogarnąć, bo moja wiedza jest nie za wielka.

    Jak to mówią, najgorsze są początki

  6. #6
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez MateuszSDZ Zobacz posta
    jednak przez zakupem przeszukałem kilka forum dla fotografów i w większości osoby te zachwalały 4.0 ze stabilizacją i taki finalnie wybrałem.
    Bo generalnie to jest bardzo przyzwoity obiektyw tylko akurat do Twoich zastosowań przydałby się jaśniejszy. W każdym razie już kupiłeś, więc nie ma co się nad tym rozwodzić. Wrzuć zdjęcia to zobaczymy co jest z nimi nie tak.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  7. #7

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Tak to już jest ze sprzętem fotograficznym, że jak ma się sprzęt i trochę się na nim porobi, to już chce się kolejnego półkę wyżej, pewnie co chwilę można byłoby zmieniać.


    Co do przykładowych zdjęć, wybrałem kilka losowych. Oczywiście mam ich na komputerze o wiele więcej, nawet kilka tysięcy. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na ich ostrość, a raczej w wielu przypadkach jej brak. Sprawdzajcie je więc w oryginalnym rozmiarze, na przybliżeniu. Tego właśnie chciałbym uniknąć przy kolejnych moich realizowanych wydarzeniach, bo powiem szczerze, obecnie przeszkadza mi to najbardziej.

    Wszystkie fotki robione na obiektywie CANON 70-200mm f/4.0 ze stabilizacją

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4842.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	2,43 MB
ID:	3982
    f/4, 400s, ISO-6400, ogniskowa 121mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3740.JPG
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	3,34 MB
ID:	3983
    f/4, 400s, ISO-800m 200mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4264.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	3,33 MB
ID:	3984
    f/4, 400s, ISO-6400, 200mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3074.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	5,22 MB
ID:	3985
    f/4, 1600s, ISO-6400, 70mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6237.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	6,27 MB
ID:	3986
    f/7.1, 400s, ISO-400, 85mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7692.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	5,39 MB
ID:	3987
    f/4.5, 500s, ISO-3200, 80mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5652.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	8,05 MB
ID:	3988
    f/4, 320s, ISO-6400, 121mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5568.JPG
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	8,33 MB
ID:	3989
    f/4, 320s, ISO-6400, 85mm

    być może ja coś źle ustawiam, nie przemieniam, dlatego tutaj stawiam swoje pytanie i wasza ocena na pewno mi pomoże

    czasami jednak wyjdzie jakaś "lepsza" fotka, jestem np. zadowolony z tej, jednak tutaj też idealnie nie wyostrzyło
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3726.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	2,15 MB
ID:	3990
    f/4, 400s, ISO-800, 176mm

    --- Kolejny post ---

    I jeszcze zostając w tym temacie, jakich programów używacie do obróbki zdjęć? Ja fotki przycinam w najprostszym programie JPEGCrops, z kolei do podpisów oraz przede wszystkim wyostrzania zdjęć używam FSViewer, który robi to wygodnie, szybko i masowo. Ogólnie to przygotowanie galerii zdjęć składającej się z 100-200 zdjęć zajmuje mi 4-6 godzin, więc dosyć długo. Chciałbym jednak w przyszłości przyśpieszyć ten proces, aby galerie ukazywały się, jak najszybciej, bo właśnie o to w tym wszystkim chodzi.
    Wiem, że jest Lightroom, którego wszyscy zachwalają jednak jest on płatny, a w obecnej chwili zdjęcia robię dla siebie, więc nie mam z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, więc nie mogę sobie pozwolić póki co na taką inwestycję. Z czego wy korzystacie?
    Ostatnio edytowane przez MateuszSDZ ; 19-02-2020 o 23:02

  8. #8
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Jedna uwaga na szybko, bo nie mam kompa przed sobą, a na telefonie nie ma co oglądać zdjęć: czasy 1/320 czy 1/400 to za mało z mojego doświadczenia. Minimum u mnie to 1/640, ale dopiero od 1/800 i krótszych mam pewność zamrożenia ruchu.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    WN
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Numeruj zdjęcia, łatwiej się odnosić.

    Zdjęcie z końcówką 74 (grupowe) - byłoby całkiem całkiem, ale ISO 6400 zjadło całą jakość. Generalnie jak leci się w wysokie ISO, to musisz mieć świadomość, że pomniejszone i dopracowane obróbką fotki dadzą się pokazać (w necie), ale 1:1 to wychodzi szum. Takie grupowe nieruchawe z założenia rób na mniejszym ISO.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Następnym razem już będę numerować, bo wyżej posta nie da się edytować.

    Zdjęcie grupowe jest strasznie rozmazane na twarzach. Może rzeczywiście powinno być zrobione na mniejszym ISO i takie później obrobić.

    Ogólnie jak to wygląda na przykładach w przybliżeniu:

    1.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3074.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	182,9 KB
ID:	3995
    f/4, 1600s, ISO-6400, 70mm

    2.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3740.JPG
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	424,7 KB
ID:	3996
    f/4, 400s, ISO-800m 200mm

    3.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5568.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	373,2 KB
ID:	3997
    f/4, 320s, ISO-6400, 85mm

    4.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6237.JPG
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	200,3 KB
ID:	3998
    f/7.1, 400s, ISO-400, 85mm

    No i ogólnie w prawie każdym moim zdjęciu jest to widoczne. Mało kiedy zdjęcia wychodzą idealnie wyostrzone. W 80% przypadkach są jednak tego typu rozmazania i szumy. Zadaję sobie więc pytanie, czy to ja robię coś źle, czy to wina sprzętu, ale raczej wątpię, że to drugie, gdyż myślę, że na moim sprzęcie da się zrobić o wiele lepsze fotki, przede wszystkim ostre i do tego chcę dążyć. Zarówno na ustawieniach manualnych, jak i na trybie sportowym fotki wychodzą podobnie, nie widzę z reguły żadnej różnicy.
    Ostatnio edytowane przez MateuszSDZ ; 20-02-2020 o 00:26

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •