Pokaż wyniki od 1 do 10 z 60

Wątek: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

Widok wątkowy

  1. #1

    Domyślnie Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Witam wszystkich serdecznie.

    Jestem na tym forum nowy, jednak myślę, że szerokie grono bardziej doświadczonych amatorów oraz ekspertów pomoże rozwiązać mi kilka spraw odnośnie mojego fotografowania.

    Zdjęcia amatorsko zacząłem wykonywać w wakacje 2018 roku, wtedy też kupiłem Canona EOS 200D i bawiłem się nim na najtańszym obiektywie 70-300mm F/5.6. Zrobiłem na nim ok. 10 wydarzeń sportowych. Głównie mowa tutaj o meczach piłkarskich na stadionie przy naturalnym oświetleniu oraz jupiterach, raz natomiast wybrałem się na zawody biegowe oraz futsal na hali.

    Po roku postanowiłem zrobić krok do przodu i zainwestowałem w nowy obiektyw. Miałem chrapkę na Canona 70-200mm 2.8 ze stabilizacją, jednak mój budżet pozwalał "jedynie" na Canona 70-200mm F/4.0 ze stabilizacją i taki zakupiłem. Przede wszystkim fotografuję nim piłkę nożna i na tym sporcie skupiam się najbardziej. Co do warunków nie ma reguły, jednak bardzo często zdjęcia wykonuję (zwłaszcza w okresie późna jesień-wczesna wiosna) na świeżym powietrzu przy sztucznym oświetleniu lub w hali.

    Moje pierwsze pytania zaczęły pojawiać się po zrobieniu kilku meczów. Otóż prawie każde z moich zdjęć posiada duże szumy / jest nieostrych. Tak, jak do finalnych galerii na Facebooku, gdzie zdjęcia pomniejszam do rozmiaru 1200x800 (i odwrotnie) fotografie są dobre, tak już przy oryginalnym rozmiarze, szczególnie po przybliżeniu zoomem, nieostrość jest zauważalna. Generalnie z tego powodu na dzień dobry usuwam ponad 50% zrobionych przeze mnie zdjeć, gdyż się one nie nadają do niczego.

    Jak wiecie, szczególnie w fotografii sportowej liczy się uchwycenie "tego" specjalnego momentu. Czasami ktoś uderzy piłkę w spektakularny sposób, uda mi się uchwycić moment, a po zrzuceniu zdjęć na komputer okazuje się, że fotka wyszła nieostro. Wkurzam się wtedy niemiłosiernie. I tutaj zazdroszczę profesjonalnym fotografom, którzy cykają fotki i 99% z nich jest zrobiona idealnie.

    Dotychczas większość zdjęć wykonywałem z ręki na stojąco, co pewnie wpływa na słabszą jakość zdjęć. Niedługo jednak startują wszelkie rozgrywki piłkarskie i postanowiłem zakupić statyw (mam dwa, jeden większy na trzech nóżkach, taki, jak do kamerowania oraz drugi podręczny na jednej nóżce) oraz dodatkowo przenośne siedzisko, więc będę mógł również zacząć fotografować w komfortowej pozycji siedzącej. Fotki z reguły robię mając swoje stanowisko za bramkami.

    Sprzęt można więc powiedzieć, że jest, chęci również, teraz kwestia, jak zabrać się do tego od bardziej technicznej strony. Chciałbym usłyszeć wasze doświadczenia oraz wszelkie wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez MateuszSDZ ; 18-02-2020 o 19:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •