Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 60

Wątek: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

  1. #21

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    Na pewno nie pomaga. Wybrałeś wymagającą dziedzinę fotografii, a body masz podstawowe. Lepsze body nie zrobi z Ciebie oczywiście od razu profesjonalisty, ale z pewnością mniej się będziesz frustrował.
    a jakie polecacie?

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez MateuszSDZ Zobacz posta
    Czyli problemem w moim przypadku jest również moje body?
    tak , sa wysokie szumy na stosowanych ISO.

    to ogranicza powiekszenie , jesli nie chce sie tych szumow widziec na zdjeciu.

    10 - cio letnim aparatem FF dostaniesz bez wiekszego wysilku wynik nieporownywalnie lepszy.

    glowa muru nie przebijesz.

    Canon 200 to raczej najnizsza Polka wsrod dslr.

  3. #23
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    tak , sa wysokie szumy na stosowanych ISO.

    Canon 200 to raczej najnizsza Polka wsrod dslr.
    1200D/1300D są jeszcze niżej, ale 200D to druga najniższa półka

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez MateuszSDZ Zobacz posta
    a jakie polecacie?
    Zależy od budżetu - oczywiście najlepsze są te z jedną cyfrą 5 (5D Mark III lub Mark IV. 6D lub 6D Mark II, 7d Mark II). "Piątki" to największy wypas, "szóstki" to tańsza alternatywa piątek, "siódemka" ma za to matrycę APS-C co ma swoje dobre i złe strony, do dobrych należy oczywiście dodatkowe powiększenie wynikające ze współczynnika crop, za to jest gorszy przy wysokich ISO niż aparaty pełnoklatkowe. Ceny używanych aparatów to mniej więcej: 7d2 - 3500, 6d - 2000, 6d2 - 4000, 5d3 - 6000, 5d4 - 7000+. Możesz też się rozejrzeć za aparatami z serii dwucyfrowej, ale tutaj za dużo sobie nie polepszysz.

    Zanim zdecydujesz się na kupno pooglądaj fotki w internecie z tych aparatów i poczytaj o różnicach.

    Pamiętaj że piątki i siódemka nie mają trybów "sport" "portret" i tym podobnych, więc wszystko musisz sobie poustawiać sam, a to znaczy że musisz wiedzieć co jest istotne dla rodzaju fotografii którą własnie robisz, jaka jest zależność między czasem ekspozycji, czułoscią ISO i przysłoną.
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  4. #24
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    7D mark II bym nie polecał. Jest to oczywiście super wykonana, profesjonalna puszka sportowa - szybki AF, sporo FPS - ale niestety posiada przeciętną matrycę APS-C, więc przy Twoim ciemnym obiektywie nadal będziesz miał problem na wysokim ISO. Gdybym musiał ponownie wybierać lustrzankę Canona do amatorskiego sportu to wziąłbym 6D mark II. Cenowo w miarę znośnie (około 5000 nowa puszka), matryca sporo lepsza, przyzwoity AF, FPS-ów nie ma za dużo (chyba 6,5), ale do amatorskich zastosowań wystarczająco. Należy jedynie pamiętać o tym o czym wyżej wspomniał Yanc - na pełnej klatce nie będziesz miał powiększenia wynikającego z crop-a.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  5. #25
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    A moim zdaniem jak przećwiczysz foto sportowe 200d to Ci dobrze zrobi. To nie jest aparat do tego, ale nie jest to tez jakis dramat. Jeśli masz budżet, to pewnie, czemu nie. Ale aparat się wymienia kiedy faktycznie jest to ostatni element psujacy obraz. Kiedy Twoje zdjęcia będą ostre, a jedyną wadą na zdjęciu będzie nadmierny szum, wtedy zastanów się nad zmianą puszki (innym przypadkiem jest słabujący AF). Będziesz wiedział, że to jest ten element, którego potrzebujesz.
    Inaczej wydasz 5kPLN i będziesz nadal sfrustrowany, że nic nie jest lepiej, a portfel oprozniony. I przypomnij sobie, kiedy kupowałeś 70-200/4is.. decyzję za Ciebie podjęło forum. A akurat do foto sportowego (imho) f/2.8 bez stabilizacji bylby lepszy: i tak potrzebujesz 1/1000s albo szybciej; po co wtedy stabilizacja.
    Dla porownania f/4@iso6400 =~ f2.8@3200. Nawet nowe FF przy iso6400 w słabym oświetleniu generują nieprzyjemne szumy. Myślę, że priorytetem powinien być obiektyw. Masz możliwość pożyczyć/wypożyczyć?
    Inną, bardzo ważną sprawą jest jeszcze postproces. Masz opanowany?
    A próbowałeś te zdjecia, które nie mają problemów z ostrością, a mają z szumami, wywołać w B&W?

    Pozdrawiam!
    wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  6. #26
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    byloby fajnie , gdybys rozumial Materie ktora poruszasz.
    nie skompensujesz slabszej matrycy lepsza optyka.
    lepsza optyka pod slaba matryca to wyrzucony pieniadz dlatego, ze jakosc limituje zawsze element najslabszy.

    wieksza matryca to mniejsze szumy , wyzsza rozdzielczosc obrazowania , wiekszy krazek rozproszenia , czyli wieksza tolerancja na poruszenie.

    obiektyw , ktory uzywa jest optycznie b. dobry , przyslone 2,8 nie zasze da sie uzyc ze wzgledu na zbyt mala GO .

    nawet majac obiektyw 2.0 trzeba go b. czesto przymknac .

    Obrobka mozna tylko " cyganic " tzn ukryc pewne slabosci ( jak np szumy ) ale to jest kosztem pogorszenia rozdzielcszaoci obrazowania.

    Przechodzac na FF poczuje poteznego kopa przyrostu jakosci , jakiego nie da zaden obiektyw, problemy na ktore teraz wskazuje ustapia.

    Jesli zamierza sie specjalizowac w fotografii sportowej , gdzie zachodzi koniecznosc stosowwania krotkich czasow , czyli wysokich iso , to nalezy zaczac od wymiany aparatu na FF . Nawet po skropowaniu o Faktor 1,6 czyli do kadru z aps-c obraz bedzie lepszy.


    w tej systuacji zsadniczo robiac w tych warunkach , nie da sie wykorzystac pelnej rozdzielczosci matrycy i optyki . Zeby ukryc slabosci obrazu nalezy go pomniejszyc gdzies do ok 1500 px - moze troche wiecej. To jest ograniczenie wynikajace zu ograniczenia matrycy.Zdjecia moga byc zadowalajace technicznie ale przy zredukowanej wielkosci i tyle. Zasadniczy Problem nie w optyce a zupelnie gdzies indziej.

    A w przyszlosci na boisko warto bedzie sie postarac o dluzsze stalki , ale to po zmianie aparatu

  7. #27

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Uświadomiliście mi, że najsłabszym moim elementem jest moje body. Miałem świadomość, że w przyszłości może sprawiać to problem, jednak w tamten chwili (był kupowany w 2018 roku, jako nowy obiektyw za 2,5k) był to raczej "prezent" i nie był kupowany z myślą, że zainteresowanie fotografią pójdzie w bardzo bliską stronę fotografii sportowej. Jeśli tylko w przyszłości uda się odłożyć na cel zaktualizowania sprzętu na pewno, dzięki waszym radom zakupi body z aparatem pełnoklatkowym. Myślę jednak, że prędko nie uda się uzbierać nie mniej niż 5k, więc będę musiał jeszcze przez jakiś czas operować na tym 200D, którego posiadam.

    Generalnie nie ukrywam, że szumy i nieostrość bardzo denerwują mnie jako autora, jednak w przypadku finalnego publikowania galerii w opinii innych i po liczbach zasięgów zdjęcia się podobają. Oczywiście zdjęcia są pomniejszane, więc wszelkie słabości da się przez to ukryć i odbiorca widzi już ładne obrobione zdjęcie. Gorzej byłoby, gdyby trzeba było zdjęcie wywołać w większych rozdzielczościach lub użyć ich do innych celów, wtedy na pewno nie byłoby tak kolorowo.

    Generalnie początkowo do finalnej galerii pomniejszałem zdjęcia do rozmiaru 1200x800, jednak w ostatnim czasie podniosłem limit i zacząłem tworzyć je do 1500x1000.

    Sugerowaliście też żeby zmienić działanie AF na tryb "Al SERVO AF" tak więc go ustawiłem. Z kolei nie miałem ustawionej redukcji zakłóceń dł.czas (włączyć?), a w redukcji zakłóceń High ISO miałem ustawiony standard, zmienić na "mocne"?

    swallow77:
    Co do postprocesu, to nigdy nie zagłębiałem się w tym kierunku i też nigdy nie wywoływałem zdjęć czarno-białych. Sugerujesz, że wtedy tym manewrem można byłoby zrobić lepszy efekt?

  8. #28
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    No cóż, może nie rozumiem. Takie bylo moje doświadczenie; aparat nigdy nie był dla mnie ograniczeniem jakości zdjęcia - albo był to niewłaściwy obiektyw albo niewłaściwa technika - z jednym wyjątkiem: AF.


    Pozdrawiam!
    wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  9. #29
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez MateuszSDZ Zobacz posta
    "?
    (...)
    swallow77:
    Co do postprocesu, to nigdy nie zagłębiałem się w tym kierunku i też nigdy nie wywoływałem zdjęć czarno-białych. Sugerujesz, że wtedy tym manewrem można byłoby zrobić lepszy efekt?
    W moim przypadku przełączenie na RAW to był ten element, który mi uświadomił jak duży wpływ na efekt finalny ma to co się z nim zrobi. Moim zdaniem, amatora - szczęśliwie nie muszę żyć z fotografii (przymierałbym pewnie głodem) - postproces to konieczność. Poza korekcjami ekspozycji, WB, obracanie kadrów chyba również lepiej wychodzi z raw niż jpg. Software do RAW zwykle dają lepszą kontrolę nad odszumianiem - mogą operować na danych sprzed demozaikizacji.
    Co do B&W, gdy kadr mi się wyjątkowo podoba i ostrość jest tam gdzie trzeba, a jest niedoświetlony (np. lampa nie błysnęła) forsuję ekspozycję (i szumy!), wołam go w B&W - i często zdjęcie pozostaje. Oczywiście nie ograniczam B&W do zepsutych zdjęć. B&W często są piękniejsze od koloru.
    Jak zrobisz zdjęcie, które w B&W Cię jakościowo usatysfakcjonuje (ostrość tam gdzie trzeba, rozmycie ruchu tylko tam gdzie być powinno), a w kolorze szum pochłonie tę satysfakcję.. czas na inny sensor.
    I jeszcze filmik do obejrzenia, niezupełnie o Twoim problemie, ale generalnie pokazuje co z RAWa można powyciągać.
    https://youtu.be/40tes65Ljco

    Pozdrawiam!
    wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  10. #30
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez swallow77 Zobacz posta
    No cóż, może nie rozumiem. Takie bylo moje doświadczenie; aparat nigdy nie był dla mnie ograniczeniem jakości zdjęcia - albo był to niewłaściwy obiektyw albo niewłaściwa technika - z jednym wyjątkiem: AF.


    Pozdrawiam!
    wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka
    przed laty istnial poglad , calkowicie bledny , ale do dzisiaj pamietam porady samozwanczych fachowcow , czyli tych ktorzy nieco wczesniej nabyli aparat niz inni - " kupuj najlepsza mozliwa optyke i kazde Body ".

    matryce jak obiektywy rowniez Maja swoje MTF. MTF obiektywu i MTF matrycy sie mnoza na obrazie.
    Jesli kupimy lepsza matryce ( co oznacza wyzsza rozdzielczosc , DR a takze MTF, nizszy szum ) , poprawiamy tym jednym ruchem jakosc obrazowania dla zdjec z calej posiadanej optyki - i to czesto radyklanie.

    przechodzenie na jasna optyke , niekoniecznie prowadzi do oczekiwanego wyniku. Wskutek bledow otwarcia , czyli gorszej pracy zewnetrznych obszarow soczewek , Spada rozdzielczosci obrazowania na otwartej przyslonie. Wiekszosc jasnych obiektywow najnizsza rozdzielczosc osiaga wlasnie na pelnym potwarciu. Wiec trzeba sobie zdac sprawe z tego , ze wieksza jasnosc okupiona jest spadkiem jakosci obrazowania. Jesli nie ma wyraznych przeslanek , ze musimy stosowac pelne otwarcie , to zawsze jest lepiej przymknac.
    wspolczesne obiektywy , te ostatniej generacji poczawszy od sigm art osiagaja maximum najczesciej dla 4.0 , wybitne i rzadko na 2,8 .
    Starsze choc jeszcze stosowane Maja maksimum czesto przy 5,6- 8. Rozdzielczosci zawsze upuscic mozesz , jesli jest za niska - podniesc sie nie da. Na FF masz zapas ok 2 EV w zakresie szumow , a i wyzsze mtf matrycy , wiec tzw " plastycznosc" obrazu jest lepsza.
    Matryce FF Maja wyzsza detekcyjnosc , tzn w zlych warunkach oswietleniowych dostaniesz lepszy obraz niz z matrycy mniejszej - nie wnikajac glebiej w szczegoly jak to sie dzieje.



    ach, pytajacemu doradzilbym pionowanie zdjec - wiele z nich sie " wali " - np bramka na prawa strone , ale takich zdjec jest wiecej.
    Zwrocic uwage na tlo i sprowadzic je do pionu.

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •