Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 60

Wątek: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    * W pierwszej kolejności sprawdziłbym czy obiektyw poprawnie ostrzy na statycznych obrazach. Może ma back-focus lub front-focus?
    * Zdjęcie, które Ci się podoba (ostatnie z bramkarzem wybijającym piłkę) jest dobrym przykładem na zbyt długi czas - o ile twarz wyszła w miarę ok, to prawa noga jest rozmazana przez zbyt szybki ruch zawodnika w stosunku do czasu otwarcia migawki.
    * Na pozostałych dużym problemem jest zbyt wysokie ISO dla tej matrycy (dlatego wcześniej pisałem o jaśniejszym obiektywie, bo to by Ci pozwoliło obniżyć ISO).
    * Jakiego trybu AF używasz? Czy przełączyłeś na "AI Servo AF"? Używasz centralnego punktu AF? Używasz trybu seryjnego? Jeżeli tak to czy wszystkie zdjęcia z serii są nieostre?
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    WN
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Ano właśnie - zrób jakieś statyczne fotki. Na ISO max 200, na największym otworze przesłony (u Ciebie f/4) na 70 i na 200 mm. Jakiś byle wyseparowany obiekt - znak drogowy, samochód (stojący!) itp.

  3. #13

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Tak więc spróbuję wykonać podglądowe fotografie jutro lub w sobotę w ciągu dnia, wydaje mi się jednak, że jest z nim wszystko okej, ponieważ wykonuje on również poprawne, nierozmazane fotografie, a chyba jakby miał być uszkodzony, to wówczas wszystkie robiłby źle? W każdym razie sprawdzę to i dam znać. Czy wykonać zdjęcia zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem przy gorszych warunkach oświetleniowych?

    Rzeczywiście zdjęcie bramkarza jest rozmazane w dolnej części, więc można byłoby się do niego również przyczepić. Chcę jednak dążyć, rzeczy w przyszłości takie zdjęcie wyszło idealne, stąd wszystkie moje pytania.

    ISO - powinienem robić więc zdjęcia na niższym ISO, aby później samemu obrobić je w programie? To samo nawet w przypadku, kiedy wówczas na mniejszych wartościach wychodzi ono przyciemnione? Jakich wartości starać się nie przekraczać?

    Czas - oceniliście, że 320/400s to za długo. Nie schodzić więc poniżej 1/640?


    Jeśli chodzi o AF i tryby. Na obiektywie głównie korzystam z przełącznika na tryb AF, stabilizer z kolei jest na trybie 1, oczywiście stabilizacja jest włączona, fotografuję głównie obiekty oddalone dalej, więc korzystam głównie z trybu 3m w zwyż. Jeśli chodzi o funkcje w aparacie. Początkowo robiłem zdjęcia automatycznie na trybie sportowym, dopiero po jakimś czasie przestawiałem na "M" i w ramach samonauki ustawiałem wartości w zależności od warunków ręcznie. Jako pozycję ostrzenia wybrany mam tylko środkowy kwadrat, z kolei teraz widzę, że zdjęcia robiłem głównie na metodzie ostrzenia "AL FOCUS". Mam ustawioną serie zdjęć i w niej są momenty, że da się wybrać spośród 4-5 zdjęć jedno w miarę ok, ale są momenty, że żadne nie będzie ostre.
    Ostatnio edytowane przez MateuszSDZ ; 20-02-2020 o 20:00

  4. #14
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    > ponieważ wykonuje on również poprawne, nierozmazane fotografie, a chyba jakby miał być uszkodzony, to wówczas wszystkie robiłby źle

    FF i BF to nie tyle uszkodzenie obiektywu co jego niezgranie z układem AF aparatu. W wyższych modelach aparatów dostępna jest mikroregulacja, która w jakimś stopniu pozwala zniwelować ten efekt.

    > ISO - powinienem robić więc zdjęcia na niższym ISO, aby później samemu obrobić je w programie? To samo nawet w przypadku, kiedy wówczas na mniejszych wartościach wychodzi ono przyciemnione? Jakich wartości starać się nie przekraczać? Czas - oceniliście, że 320/400s to za długo. Nie schodzić więc poniżej 1/640?

    W teorii jest to proste - masz 3 zmienne: przysłonę, czas i ISO - aby zdjęcie zostało prawidłowo naświetlone należy dobrać odpowiednią kombinację, która w skrócie sprowadza się do tego, żeby odpowiednio dużo światła wpadło na matrycę. W praktyce jest trudniej - fotografia sportowa wymaga krótkich czasów migawki, czyli niestety pozostałe 2 parametry muszą nadrabiać ten brak światła. Obiektyw masz stosunkowo ciemny, więc on też nie pomaga. Zostaje więc ISO, które musisz bardzo podnosić, ale wtedy cierpi na tym jakość obrazka, bo matryca już nie daje rady. Krótko mówiąc tym sprzętem, który masz dasz radę zrobić ładne, ostre zdjęcia tylko w dobrych warunkach oświetleniowych (słoneczny dzień, na zewnątrz)*. Idealnie by było gdybyś trzymał się czasów krótszych niż 1/640 i ISO mniejszego niż 800.

    Przechodziłem podobną drogę - zaczynałem od Canona 100D z obiektywem 55-250. Potem przesiadłem się na 7D2 z dokładnie takim obiektywem jak Twój. Cały czas nie byłem zadowolony, więc zmieniłem na pełną klatkę i obiektyw ze światłem 2.8. A teraz używam aparatu o dużo lepszej matrycy, a i tak w kiepskich warunkach oświetleniowych używam obiektywu ze światłem 1.8, żeby nie musieć wchodzić na zbyt wysokie ISO.

    * - oczywiście pojedyncze zdjęcia mogą wyjść udane tym zestawem w gorszych warunkach, ale jeżeli chcesz mieć 95% poprawnych technicznie zdjęć, żeby Twoim jednym zmartwieniem było wybranie ładnego kadru spośród całej serii to albo ładna pogoda albo inny sprzęt

    P.S. I przestaw koniecznie tryb AF na AI Servo, bo to jest dedykowany tryb do śledzenia ruchu.
    Ostatnio edytowane przez tmielcarz ; 20-02-2020 o 20:32
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  5. #15
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    @MateuszSDZ - ja zaczynałem przygodę ze zdjęciami sportowymi z aparatem Canon 1000D i stareńkim 70-210/4. W słońcu wszystko było OK. W hali nie było opcji żeby wyszło dobrze, po prostu za słaby sprzęt. Jak już koledzy pisali - zdjęcia rób albo w trybie M jesli potrafisz go ogarnąć, lub w trybie Tv co będzie dla ciebie dużo prostsze. Co do techniki:
    - domyślam się że zdjęcia robisz w formacie JPG, w ten sposób tracisz na potencjalnej jakości, ale rozumiem że upraszczasz sobie obróbkę, ustaw chociaż najlepszą możliwą jakość JPG
    - jeśli robisz zdjęcia jako JPG ustaw w aparacie odszumienie zdjęć przy wysokim ISO,
    - moim zdaniem twój zestaw ma dobry fokus, a jedyne problemy to na razie Twój brak doświadczenia
    - jak już koledzy pisali, czas im krótszy tym lepszy, a przy czasach krótszych niż 1/500s możesz spokojnie wyłączyć stabilizację obiektywu, nie powinna ci być potrzebna
    - nie wiem jaką techniką robisz zdjęcie - czy najpierw wciskasz przycisk do połowy aby aparat złapał ostrość i potem robisz zdjęcie, czy za jednym mocnym wciśnięciem spustu migawki, zalecam wersję pierwszą - na dwa razy, aparat wtedy znacznie szybciej robi zdjęcie
    - horyzont, chłopie, horyzont - nieważne jakie ostre zrobisz zdjęcie, jeśli będą takie krzywe to nigdy nie będą dobre!

    to tak na szybko
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  6. #16
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez Yanc Zobacz posta
    - nie wiem jaką techniką robisz zdjęcie - czy najpierw wciskasz przycisk do połowy aby aparat złapał ostrość i potem robisz zdjęcie, czy za jednym mocnym wciśnięciem spustu migawki, zalecam wersję pierwszą - na dwa razy, aparat wtedy znacznie szybciej robi zdjęcie
    Ja bym nawet zaproponował back-button-focus (o ile w Twoim body jest ta opcja dostępna), czyli rozdzielenie funkcji łapania ostrości i wyzwolenia migawki na dwa osobne przyciski. Jest to mega wygodne. Jeden przycisk trzymasz wciśnięty, żeby śledzić zawodnika (oczywiście tryb AI Servo), a w momencie gdy chcesz zrobić zdjęcia naciskasz tylko spust.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  7. #17
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    Ja bym nawet zaproponował back-button-focus (o ile w Twoim body jest ta opcja dostępna), czyli rozdzielenie funkcji łapania ostrości i wyzwolenia migawki na dwa osobne przyciski. Jest to mega wygodne. Jeden przycisk trzymasz wciśnięty, żeby śledzić zawodnika (oczywiście tryb AI Servo), a w momencie gdy chcesz zrobić zdjęcia naciskasz tylko spust.
    O właśnie ja w moim 7d2 tak mam, ale 200D nie ma takiego przycisku - chyba ze można funkcje przypisać do "gwiazdki", której Mateusz na 100% nie używa.
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    @Mateusz SZD :

    wybrales Taki rodzaj fotografii , ktory przekracza mozliwosci sprzetu jakim sie poslugujesz.

    ograniczeniem jest aparat.
    mozna obrobka troche " cyganic " ukryc pewne wady obrazu , ale wszystkko kosztem rozdzielczsoci obrazu

    w tych warunkach z tego aparatu mozesz oczekiwac zdjec o maksymalnych wymiarach ok 1500 px ( +-)

    jesli chcesz miec obraz i lepszy i wiekszy musisz przejsc na FF - np tanie c6 , c62 , c5mk2 , drozszy i lepszy 3.

    zakup drogiej optyki do tego aparatu mija sie z celem , dlatego ze to aparat stanowi ograniczenie jakosciowe - to bedzie waskie gardlo.
    o jakosci zdjecia najwiecej decyduje element najslabszy - tutaj aparat. Jakis zarzutow sobie nie masz powodu stawiac .

    motyw przekracza mozliwosci aparatu

    post:


    222222022020

  9. #19

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Czyli problemem w moim przypadku jest również moje body?

  10. #20
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Fotografia Sportowa - jak ją udoskonalić?

    Cytat Zamieszczone przez MateuszSDZ Zobacz posta
    Czyli problemem w moim przypadku jest również moje body?
    Na pewno nie pomaga. Wybrałeś wymagającą dziedzinę fotografii, a body masz podstawowe. Lepsze body nie zrobi z Ciebie oczywiście od razu profesjonalisty, ale z pewnością mniej się będziesz frustrował.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •