Strona 141 z 189 PierwszyPierwszy ... 4191131139140141142143151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 401 do 1 410 z 1882

Wątek: Canon EOS R5

  1. #1401
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Miałem okazję w weekend testować R5, tak się złożyło, że na pokazach lotniczych również. Na co dzień mam R. Generalnie R5 to super maszyna, ma dużo więcej możliwości konfiguracji i nie jest tak okrojony z funkcji jak R, jednakże mam wrażanie, że cierpi na syndrom upchanej matrycy (jeśli chodzi o full frejm wychowałem się na 6d1, 6d2 i aktualnie R). Oczywiście w dobrym świetle i warunkach nie ma to większego znaczenia i ogólnie jest to przewaga, ale jednak w słabym świetle niestety jak dla mnie, wali szumem jak diabli i obrazek generuje gorszy niż R. Taki paradoks.
    Druga rzecz - nie wiem ogólnie jaki jest odsetek osób, które mają tego świadomość - przy tak gęstej matrycy trzeba znacząco bardziej się pilnować, aby ogólnie nie poruszyć zdjęcia. Niestety, dla mnie, gdzie często staram się robić samoloty w ruchu(w tym panning), było znaczenie trudnie uzyskać ostre foty. Tak wiem, że to kwestia wytrenowania, ale piszę o tym, w tym kontekście, że uważam, iż duża ilość mpix nie zawsze sprzyja. W ogóle odnoszę wrażenie, że jeśli chodzi o jakoś generowanego obrazka to póki co nie spotkałem aparatu, który dawałby ładniejszy niż 6d1, być może R6 taki daje bo tam jest mało mpix, ale niestety nie miałem okazji testować.
    To oczywiście moje luźne spostrzeżenia, w oparciu o moje weekendowe doświadczenia. Miałem też do dyspozycji RF 85/1.2 ale o nim napiszę w wątku szkła.

  2. #1402
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 413

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Na mniej upakowanych matrycach obiektywy dostają skrzydeł jeśli chodzi o ostrość od pełnego otworu. Od dłuższego czasu mam nie więcej niż 12mpx w aparatach (1DII, 5D, A7s), podpinając tanie obiektywy w tym również m42 nie muszę przymykać żeby było ostro.

  3. #1403

    Domyślnie Canon EOS R5

    Nieco pokrętna filozofia porównywania nieporównywalnego.
    Nie można porównywać szumu i ostrości pomiędzy matrycami o innej gęstości.
    Zeskaluj obrazek z R5 do rozmiaru R i wtedy porównuj ostrość i szumy.

    To czy zdjęcie poruszyłeś czy nie w żaden sposób nie zależy od gęstości matrycy. Gęstsza matryca po prostu rejestruje to poruszenie dokładniej.

    No a porównywaniu szumu per-pixel przy różnych matrycach to ogólnie niczego nie dowodzi.

    P,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  4. #1404
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Na mniej upakowanych matrycach obiektywy dostają skrzydeł jeśli chodzi o ostrość od pełnego otworu. Od dłuższego czasu mam nie więcej niż 12mpx w aparatach (1DII, 5D, A7s), podpinając tanie obiektywy w tym również m42 nie muszę przymykać żeby było ostro.
    Zgadzam się w pełni. Foty ze Canona 100-400 mk 1 L po przymknięciu do f8 są wyraźniej ostrzejsze z R5 niż na otwartym w pełni, na 6d1 nigdy nie było potrzeby przymykać, na R w sumie też nie przymykam, choć oczywiście różnicę widać po przymknięciu.

  5. #1405

    Domyślnie Canon EOS R5

    Jeszcze gwoli komentarza, dla standaryzowanego obrazka 8mpx R5 zawsze szumi miej niż R.
    I tak będzie dla każdego innego o rozdzielczości mniejszej lub równej R-ce.


    https://photonstophotos.net/Charts/P...non%20EOS%20R5

    Paw


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 29-08-2022 o 12:23
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  6. #1406
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Nieco pokrętna filozofia porównywania nieporównywalnego.
    Nie można porównywać szumu i ostrości pomiędzy matrycami o innej gęstości.
    Zeskaluj obrazek z R5 do rozmiaru R i wtedy porównuj ostrość i szumy.

    To czy zdjęcie poruszyłeś czy nie w żaden sposób nie zależy od gęstości matrycy. Gęstsza matryca po prostu rejestruje to poruszenie dokładniej.

    No a porównywaniu szumu per-pixel przy różnych matrycach to ogólnie niczego nie dowodzi.

    P,paw
    Być może pokrętnie, ale dokładniejsza rejestracja poruszenia, de facto z mojego punktu widzenia powoduje to co opisałem.
    Napisałem o swoich odczuciach, nie mam niestety czasu jak i potrzeby na przeskalowywanie i testy "laboratoryjne".
    Przy czym absolutnie nie zamierzam dewaluować Twojego komentarza, bo mam świadomość Twojej wiedzy i wiem, że potrafisz podejść bardzo technicznie do sprawy. Po prostu podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami.
    I żeby moje posty nie były źle odczytane - R5 to super sprzęt, tylko po prostu nie dla mnie. Zresztą fotografia, to w kontekście sprzętu ciągłą sztuka kompromisu
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 29-08-2022 o 12:33

  7. #1407
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    965

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Wg mnie to jeśli na 6d stosowałem czas graniczny powiedzmy dla 50tki 1/50, to ma 5dmk4 daję graniczny 1/2xOgniskowa czyli np 1/100.
    Dla R5 zapewne powinno to być podniesione do 1/150 bez uwzględniania stablilizacji, no bo chyba stabilizacja body R5 w tym wypadku pomaga również w takich sytuacjach ?
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 29-08-2022 o 12:45
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #1408
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 413

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Nielubiana na tym forum firma ciekawie i moim zdaniem skutecznie podeszła do tematu rozmiar matrycy vs. zastosowanie. Jest model FF "zwykły" taki posrodku 24mpx ale jest też bliźniaczy model S jak sensivity o mniejszej liczbie mpx i R jak resolution o większej liczbie mpx. Można wybrać body pod przewidywane zastosowania. Canon na obecną chwilę takiego wyboru nie umożliwia.

  9. #1409
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 326

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Zgadzam się w pełni. Foty ze Canona 100-400 mk 1 L po przymknięciu do f8 są wyraźniej ostrzejsze z R5 niż na otwartym w pełni, na 6d1 nigdy nie było potrzeby przymykać, na R w sumie też nie przymykam, choć oczywiście różnicę widać po przymknięciu.
    Dziwnym zbiegiem okoliczności też w tym tygodniu testowałem pracę 100-400 mk1 z R5 i o dziwo jestem zadowolony, a bałem się że ta kombinacja będzie miała problemy - ostrzy bez problemu, oczy wykrywa, serwo też działa, zdjęcia ostre (fociłem głownie na 6.3 ale ja i tak zwykle przymykam znacznie mocniej),(może mam wybitny egzemplarz obiektywu ale wątpię - z tego co pamiętam to chyba go nawet miałeś w rękach jak go kupiłem - zmienilem nick ale numer tel ciągle ten w razie gdybyś jeszcze coś chciał sprawdzić).

    Z uwag ogólnych:
    - to na lustrzance miałem trudności żeby potwierdzić czy mikrokalibracja tego obiegtywu jest dobra bo reican focal nie pracuje dobrze przy tak długich ogniskowych
    - jestem pod wrażeniem możliwości R5
    - świat oglądany przez telewizor jest ochydny (trochę pomaga właściwe ustawienie WB), ale ma pewne zalety
    - zmiana z foto na wideo poprzez naciskanie przycisku mode a potem przycisku info jest po prostu fantastyczna - ktoś przy..... (autocenzura) na przycisku w korpusie o takiej cenie, po prostu trudne do zrozumienia
    - kupowanie korpusu to czysta przyjemność - człowiek popyla po całym mieście jak dureń żeby kupić kawałek gazrurki ze stykami - bo nasza ulubiona firma ma znowu jakiś problem z adapterami - chyba kupię lajkę następnym razem

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Wg mnie to jeśli na 6d stosowałem czas graniczny powiedzmy dla 50tki 1/50, to ma 5dmk4 daję graniczny 1/2xOgniskowa czyli np 1/100.
    Dla R5 zapewne powinno to być podniesione do 1/150 bez uwzględniania stablilizacji, no bo chyba stabilizacja body R5 w tym wypadku pomaga również w takich sytuacjach ?
    moje doświadczenie mówi że jak robiłem 6D1 i 100-400 mk1 z jego mało istniejącym isem to musiałem ustawiać jakieś absurdalnie krótkie czasy żeby było ostro - przy R5 jak obie stabilizacje działają to zdjęcia są ostre (jak diabli) na 1/400 innych opcji nie sprawdziłem bo takie czasy mi ustawiało auto iso.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Nielubiana na tym forum firma ciekawie i moim zdaniem skutecznie podeszła do tematu rozmiar matrycy vs. zastosowanie. Jest model FF "zwykły" taki posrodku 24mpx ale jest też bliźniaczy model S jak sensivity o mniejszej liczbie mpx i R jak resolution o większej liczbie mpx. Można wybrać body pod przewidywane zastosowania. Canon na obecną chwilę takiego wyboru nie umożliwia.
    moim zdaniem amator potrzebuje korpusu uniwersalnego (ja akurat mam zastosowania gdzie mały szum jest istotny oraz takie gdzie duża rozdzielczość jest istotna - a nie focę "wszystkiego") - dla mnie uniwersalny jest własnie R5 - jak dowodzi konkurencja (D850) daje się zrobić wysokorozdzielczy korpus który nie ma problemu z szumem - gdybym używal nikona to kupiłbym D850 (tani a dobry ) i zamknąłbym temat bezluster ale niestety.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 29-08-2022 o 13:45

  10. #1410
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 049

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Mnie zastanawia czemu w R5 nie ma mniejszych rawów (np. 30MPix). Nowe aparaty jak Leica M11 (60Mpix) daje jeszcze dwie mniejsze wartości rawów, tyle że DNG. Tutaj nie wiem, czy są jakieś ograniczenia, bo chyba żaden bezlusterkowiec canona nie ma takich

Strona 141 z 189 PierwszyPierwszy ... 4191131139140141142143151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •