Strona 137 z 189 PierwszyPierwszy ... 3787127135136137138139147187 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 361 do 1 370 z 1882

Wątek: Canon EOS R5

  1. #1361
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    U mnie domyślny tryb AF to single servo, po wciśnięciu AF-ON aktywuje eye af.

  2. #1362
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Dzisiaj jeszcze w ramach testów wróciłem do 1.5.0 i trochę się tym wszystkim pobawiłem.

    Wydaje mi się, że trochę też bardziej zrozumiałem ten cały system. Chyba nieco nad wyrost zakładałem, że idea działania AF "kontekstowego" w Canonie działa jakoś tak podobnie jak działo to w Sony. Okazuje się, że jednak jest zdecydowanie inaczej. Sony działało tak, że trzymało się obiektu który mu się pokazało przy pomocy znacznika AF i śledziło go już zupełnie nieczalenize od tego co się działo. Do tego, żeby znalazł obiekt sam na ramce trzeba było wykonać dodatkową operację. Canon jest ewidentnie nastawiony na samoczynne wykrywanie obiektów typu człowiek, zwierzę, samochód (1.5.0) i preferuje znajdowanie takich obiektów. "Pokazywanie" obiektu można osiągnąć poprzez zmianę ustawienia początkowego punktu trybu "Tracking" z AUTO na wybór konkretnego punktu (wtedy jednak tracimy możliwość znajdywania twarzy/zwierząt/oczu na całej klatce). Inny sposób to podpięcie na przykład pod AF-ON trybu "Eye detect" (?!?!?) i wtedy wciśnięcie go powoduje śledzenie obiektu pod bieżącym wskaźnikiem AF.

    Wyłączenie też preferencji znajdowania obiektów (ustawienie na None) powoduje, że aparat chętniej śledzi bieżący obiekt. Włączenie tej opcji na Human, Animal, Vehicle powoduje że AF ma tendencje do przepinania się ze śledzonego obiektu na twarze lub coś co jak twarze wygląda.

    p,paw
    I jak wróciłeś na stałe do 1.4 czy zostałeś na 1.5 ? Sam się zastanawiam bo od premiery 1.5 siedzę na nim ale coś mam czasami dziwne odczucie że robiąc sport typu koszykówka czy piłka nożna więcej walczę z AF. Tzn. mam na jakiegoś zawodnika twarz i następuję mijanka z innym - w tym momencie AF już dalej go nie śledzi tylko szuka celu - nastawy 1-4 zachowania AF (czułości i szybkości) nic nie pomagają. Zaczynam się zastanawiać czy to nie objaw właśnie 1.5 wersji.

  3. #1363

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Ketchup Zobacz posta
    I jak wróciłeś na stałe do 1.4 czy zostałeś na 1.5 ? Sam się zastanawiam bo od premiery 1.5 siedzę na nim ale coś mam czasami dziwne odczucie że robiąc sport typu koszykówka czy piłka nożna więcej walczę z AF. Tzn. mam na jakiegoś zawodnika twarz i następuję mijanka z innym - w tym momencie AF już dalej go nie śledzi tylko szuka celu - nastawy 1-4 zachowania AF (czułości i szybkości) nic nie pomagają. Zaczynam się zastanawiać czy to nie objaw właśnie 1.5 wersji.
    Jestem obecnie na 1.5 ale praktycznie przestałem używać trackingu. W zasadzie do wszystkich motywów używam teraz AF rozszerzonego punktowego i tylko go sobie palcem przesuwam jak muszę zmienić punkt na klatce. Do samolotów i pociągów tackingu w wersji 1.5 używać moim zdaniem się nie da. Ludzi nie fotografuję, więc tu cieżko coś powiedzieć.

    Paweł.
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  4. #1364
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Na samolotach 1.5 nie miałem ale na Bielikach w sumie jak się teraz zastanowić to się sprawdził przy pojedynczych akcjach jak było kilka ptasiorów na raz to skakał. Rozumiem z Twoich testów że jak dam na ogólne wykrywanie a nie (zwierzaki/ludzie/samochody) to powinno być lepiej ?

  5. #1365

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Ketchup Zobacz posta
    Na samolotach 1.5 nie miałem ale na Bielikach w sumie jak się teraz zastanowić to się sprawdził przy pojedynczych akcjach jak było kilka ptasiorów na raz to skakał. Rozumiem z Twoich testów że jak dam na ogólne wykrywanie a nie (zwierzaki/ludzie/samochody) to powinno być lepiej ?
    To pytanie co chcesz śledzić. Jak ptaki to lepiej ustawić na animal. Jak samoloty to bez preferencji - ale moim zdaniem w 1.5.0 to ogólne śledzenie jest zupełnie do ****. Sprawuje się gorzej niż w A7RIV a chyba nawet gorzej niż w A7RIII.
    Moim zdaniem w 1.5.0 wytrenowali lepiej AI na ludzi, zwierzęta i samochody sportowe ale zabrakło "miejsca" na rozsądne śledzenie pozostałych obiektów.

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 31-01-2022 o 14:15
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  6. #1366
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Z tymi ludźmi to też różnie - bo teraz jak przeczytałem Twoje uwagi to na meczu piłki ostatnio ( pierwszym po zmianie na 1.5)kwadrat AF momentalnie tracił mi głowę zawodnika jak mijał inną osobę pomimo różnych ustawień czułości. Teraz pytanie czy za dużo oczekuję po testach R3 czy już nie pamiętam jak dobrze było wcześniej na 1.4 bo nie byłem na meczu kopanej od zmiany wersji. Chyba wrócę się się na 1.4 i sprawdzę - samochodów sportowych nie potrzebuję, gdyby były samoloty to co innego . Jeśli chodzi o zwierzaki to jak jest pojedynczy cel to np. ostatnio kormorana lecącego daleko między gałęziami ładnie złapał mi na spacerze ale jak się robi więcej zwierzaków to nerwowo zaczyna ten AF skakać po celach - albo ja zapomniałem jak go blokować .

    edit: na zachodnich forach widzę że najwięcej płaczu podnoszą użytkownicy zestawów R5+RF 100-500 - zdarzają im się zawieszenia całego zestawu - miałeś coś takiego ?
    Ostatnio edytowane przez Ketchup ; 31-01-2022 o 14:59

  7. #1367

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Ketchup Zobacz posta
    edit: na zachodnich forach widzę że najwięcej płaczu podnoszą użytkownicy zestawów R5+RF 100-500 - zdarzają im się zawieszenia całego zestawu - miałeś coś takiego ?
    Akurat z tym combo nigdy nie miałem żadnego lock'a itp.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  8. #1368
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 341

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    To pytanie co chcesz śledzić. Jak ptaki to lepiej ustawić na animal. Jak samoloty to bez preferencji - ale moim zdaniem w 1.5.0 to ogólne śledzenie jest zupełnie do ****. Sprawuje się gorzej niż w A7RIV a chyba nawet gorzej niż w A7RIII.
    Moim zdaniem w 1.5.0 wytrenowali lepiej AI na ludzi, zwierzęta i samochody sportowe ale zabrakło "miejsca" na rozsądne śledzenie pozostałych obiektów.

    p,paw
    Czytanie takich postów podnosi mi samoocenę, że to jednak ja robię zdjęcia, a nie aparat, i dopóki sam o trzeciej rano z domu nie wychodzi, to tak zostanie
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  9. #1369

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Czytanie takich postów podnosi mi samoocenę, że to jednak ja robię zdjęcia, a nie aparat, i dopóki sam o trzeciej rano z domu nie wychodzi, to tak zostanie
    Mnie raczej samooceny nie obniża fakt, że staram się korzystać z udogodnień. Na szczęście od śledzenia obiektu do zdjęcia to jeszcze długa droga. To trochę tak jak by nie używać innych niż centralny punkt AF, bo przecież kiedyś był tylko jeden.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  10. #1370
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 341

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Mnie raczej samooceny nie obniża fakt, że staram się korzystać z udogodnień. Na szczęście od śledzenia obiektu do zdjęcia to jeszcze długa droga. To trochę tak jak by nie używać innych niż centralny punkt AF, bo przecież kiedyś był tylko jeden.

    p,paw
    Udogodnienia to są dla zawodowców z grossa waliza pecunia Amator musi korzystać z siermiężnych rozwiązań o (...) włos od aparatu skrzynkowego
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 137 z 189 PierwszyPierwszy ... 3787127135136137138139147187 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •