Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51

Wątek: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

  1. #21
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Pisałem wyżej, że również polecam pozostać przy 5D II. Jednak idziesz nieco za daleko niejako negując zalety Eye (animal) AF. To, że Tobie przeszkadzają nie oznacza, że innym również będą. Oczywistą sprawą jest to, że przy landszaftach AF jest w ogóle zbędny, ale w każdej innej sytuacji jednak się przydaje.

    BTW - a jak chcę zaznać prawdziwej "ascezy" to zabieram ze sobą Canona F1N (bez żadnej baterii też można nim fotografować - tytanowa hybrydowa migawka)


    bez animals eye tez trafil w oko

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3594-3.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	1,11 MB
ID:	3899


    AF pracuje identycznie dokladnie.
    roznica taka, ze w eyeautomatic algorytm czy cos na wzor sztucznej inteligencji identyfikuje oko w kadrze , bez tej automatyki robi to fotograf.

    dobrze , ze jest , jesli nie ma - rownie dobrze.
    ani mi to pomaga ani przeszkadza.


    najwiekszym wrogiem fotografa jest zawsze bezmyslnosc.

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 264

    Domyślnie Re: Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    bez animals eye tez trafil w oko


    AF pracuje identycznie dokladnie.
    roznica taka, ze w eyeautomatic algorytm czy cos na wzor sztucznej inteligencji identyfikuje oko w kadrze , bez tej automatyki robi to fotograf.

    dobrze , ze jest , jesli nie ma - rownie dobrze.
    ani mi to pomaga ani przeszkadza.
    Czyli Twoim zdaniem na 5D II będzie "identycznie dokładnie", jak Eye animals AF w nowych aparatch w trybie ciągłego ustawiania ostrości AF-C na ruszającym się w sposób nieregularny obiekcie ? Czegoś nie wiem ? Azaliż moje marki I, II , III miały jakiś inny AF ?

    Aż sprawdziłem Exif na Twoim przykładowym zdjęciu. Przysłona f/5,6 z lampą - serio ? Spróbuj takie foty porobić przy f/1.2 bez lampy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pies.JPG
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	167,8 KB
ID:	3900


    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    najwiekszym wrogiem fotografa jest zawsze bezmyslnosc.
    Z pewnością, ale nie chce mi szukać i śmiecić w tym wątku fotami z przelotu nade mną motolotniarza, którego fociłem F1N z manualnym Sonnarem 135/3.5. Manualne ostrzenie jest równie szybkie o ile ktoś wie o co w tym chodzi. Ale uwierz na słowo, że nikt już będzie specjalnie fotografował analogiem na zawodach sportowych oraz ślubach, aby udowodnić komuś innemu, że nie jest "bezmyślny". Ale jeśli tak lubi, to czemu nie...

    BTW - piękne pieseły!
    Ostatnio edytowane przez candar ; 12-02-2020 o 10:45
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    kazdy aparat ma swoje ograniczenia.
    nalezy je poznac i wiedziec jakich granic nie nalezy przekraczac.

    jesli wiem , ze warunki zdjeciowe przekraczaja mozliwosci aparatu , to go nie podnosze w ogole do oka.

    czesto mozliwosci sprzetu sa dalece wyzsze niz nam sie wydaje.

    mowa akurat o AF w 5II - jest znakomity , tak wynika z mojego doswiadczenia.
    Podstawa jest zawsze bardzo staranne dostrojenie optyki , ale dotyczy to kazdego dslr.

    Oczywiscie R ma jeszcze lepszy , ale nie powiem nigdy , ze mkII ma slaby AF.


    PS - pieski byly w dynamicznym ruchu , to byla walka o lepszy chwyt linki.
    zdjecie ewidencyjne , nie do chwalenia sie , ale akurat zrobione 2 dni temu , wiec mialem pod reka - zreszta widac , ze GO nieco za mala , przyslona zbyt otwarta jak na te odleglosc i glebie motywu.

  4. #24
    Uzależniony Awatar jac+
    Dołączył
    Jun 2006
    Wiek
    49
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    jedno z podstawowych praw w fotografii:


    Im wyzsze IQ fotografa , tym wyzsza trafnosc AF.



    dopiero w tych czasach wprowadza sie do aparatow sztuczna inteligencje , 5II jeszcze jej nie ma.

    Osobiscie nigdy nie trawilem migajacych i biegajacych w calym polu wziernika swiatelek , kwadracikow.
    Asceza - to cecha 5II i za to jest ceniony .

    znakomity AF - sprawnosc na poziomie 95% z dobra optyka, wymaga auktywnienia czujnikow pomocniczych ( menu) , pozostawiono na szczescie takze czujniki liniowe.
    IQ wspomaga większość systemów. Nie tylko tych związanych z fotografią

    Co do ascetyczności tej puszki... To może nie aż asceza, ale faktycznie cenię sobie w nim brak przepakowania pierdoficzerami. Dobrze jest mieć poczucie panowania nad urządzeniem i jednocześnie brak konieczności przebijania się przez kilka poziomów menu, aby znaleźć coś potrzebnego.

    I ostatnia kwestia - tak jak Ty nie znoszę błyskoteki w wizjerze lub na ekranie powodowanej przez "puszczony wolno" układ AF. Wielu znajomych narzekało w różnych aparatach na celność AF. Wiesz co było przyczyną? Domyślne ustawienie wielostrefowego AF. Aparat ustawiał jak chciał sam, a nie jak chciał operator. Wystarczało przestawić tryb na punktowy i stawał się cud! Niecelne aparaty zaczynały trafiać .
    Ostatnio edytowane przez jac+ ; 12-02-2020 o 11:17
    Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

  5. #25
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    a dlaczego mialbym robic to zdjecie bez lampy na 1,2 ?

    tutaj nalezalo stosowac rzedu 8 - 11 , tego wymaga glebia motywu.

    wskutek pozniejszej korekty przez Candar nieco zmienia sie logicznosc wypowiedzi.
    zanim zalaczyl exif , zauwazylem , ze przyslone w tym zdjeciu nalezalo przymknac bardziej , ze wzgledu na dlugosc pyska .

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez jac+ Zobacz posta
    IQ wspomaga większość systemów. Nie tylko tych związanych z fotografią

    Co do ascetyczności tej puszki... To może nie aż asceza, ale faktycznie cenię sobie w nim brak przepakowania pierdoficzerami. Dobrze jest mieć poczucie panowania nad urządzeniem i jednocześnie brak konieczności przebijania się przez kilka poziomów menu, aby znaleźć coś potrzebnego.

    I ostatnia kwestia - tak jak Ty nie znoszę błyskoteki w wizjerze lub na ekranie powodowanej przez "puszczony wolno" układ AF. Wielu znajomych narzekało w różnych aparatach na celność AF. Wiesz co było przyczyną? Domyślne ustawienie wielostrefowego AF. Aparat ustawiał jak chciał sam, a nie jak chciał operator. Wystarczało przestawić tryb na punktowy i stawał się cud! Niecelne aparaty zaczynały trafiać .

    sa styuacje , ze wielostrefowy jest skuteczniejszy , sa ze nie.
    jesli wiedziec jak to dziala , to niekiedy warto to uruchomic .
    te peryferyjne sesnory sa liniowe - w okreslonej sytuacji to olbrzymia zaleta , gdyz ostrza lepiej od krzyzowych.



    to co warto zrobic, to uaktywnic dodatkowe liniowe sensory wokol centralnego . jest taka opcja w menu. centralny jest wowczas skuteczniejszy - jest tam o ile pamietam cos kolo 8-9 sensorow , ktore nie sa podswietlane na matowce , a ktore rzeczywiscie pomagaja.
    Sensory lioniowe maa wielka zaleta - wyzszy odstep sygnalu od szumu od krzyzowych - potrafia ostrzyc z mniejszym bledem, jesli wlasciwie uzyc .

    --- Kolejny post ---

    Aż sprawdziłem Exif na Twoim przykładowym zdjęciu. Przysłona f/5,6 z lampą - serio ? Spróbuj takie foty porobić przy f/1.2 bez lampy
    przeciez sam pomiar odleglosci na potrzeby AF jest bez lampy i do tego na przyslonie 4.0 .

    oznacza to ze AF wcale nie ma dobrych warunkow pomiarowych.
    wyzwolenie migawki i zapalenie lampy nastapilo po nastawie odleglosci.

    precyzja i dokladnosc pracy AF nie zaleza od przyslony roboczej , gdyz nastawa jest dokonana wczesniej na otwartej
    To czesty blad - jakosc pracy af nie zalezy od przyslony a ktprej zrobimy zdjecie.

    wieksza GO pozwala ukryc bledy AF , ale tutuaj widac , ze jest prawidlowo. oko jest ostre i da sie to zrobic bez eye AF.

    juz dygresja .

    to co mnie czesto deprymuje to nie jakas dodatkowa funkcja, tylko uciazliowosc jej odnalezienia i zalaczenie / wylaczeni w menu.

    fotgrafuje postac , potzzebuje ostrosc na dlon a tu bing bang - auktywnia sie rozpoznanie twarzy . zaden wielki problem , tylko zaczyna sie poszukiwanie w menu jak to wylaczyc. cenne sekundy mionely , kadr umknal. Te funkcje sa fajne , pod warunkiem ze mozna je uktywnic jednym ruchem palca , bez odrywania oka od wizjera.
    to musi byc dostepne natychmiast - na pierwszym poziomie dostepnosci obslugi aparatu.

    lubie wiedziec co aparat zrobi.

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 264

    Domyślnie Re: Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    a dlaczego mialbym robic to zdjecie bez lampy na 1,2 ?
    Chociażby z tego powodu, że rozmawiamy o celności i sprawności AFa w 5D II i dając jako przykład celności 5D II zdjęcie wykonane przy f/5,6 z lampa dla zamrożenia ruchu (co nie końca się udało - vide czas ekspozycji) niczego nie udowadniasz. Całkowita głębia ostrości na Twoim zdjęciu wynosi 11.7 cm, czyli 5.7 cm przed obiektem i 6 cm za obiektem.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    tutaj nalezalo stosowac rzedu 8 - 11 , tego wymaga glebia motywu.

    wskutek pozniejszej korekty przez Candar nieco zmienia sie logicznosc wypowiedzi.
    zanim zalaczyl exif , zauwazylem , ze przyslone w tym zdjeciu nalezalo przymknac bardziej , ze wzgledu na dlugosc pyska .
    Wytłumacz proszę w jaki sposób Twoje zdjęcie wykonane przy przysłonie "rzędu 8 - 11" miałoby komuś czytającego ten wątek pomóc w ocenie celności i sprawności AFa w 5D II ?

    Napisałeś "tego wymaga głębia motywu" - to może daj jako kolejny przykład jakiś landszaft na f/22 na statywie z 5D II ?

    --- Kolejny post ---


    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    precyzja i dokladnosc pracy AF nie zaleza od przyslony roboczej , gdyz nastawa jest dokonana wczesniej na otwartej
    To czesty blad - jakosc pracy af nie zalezy od przyslony a ktprej zrobimy zdjecie.
    Ło matulu...

    "Precyzja i dokładność pracy AF" w 5D II... Żartujesz prawda ?

    Wyobraź sobie, że zdarzało mi się fotografować 5D II z EF 85 f/1.2 i jedynie w trybie LV byłem w stanie nie zawsze dokładnie wyostrzyć dokładnie w punkt - np. oko a nie nos. I nie od dziś wiadomo że, ramka AF 5D II jest za duża i łapie bokami inne miejsca.

    Walisz frazesy, które nie bardzo mają pokrycie w chwili, gdy ktoś fotografuje z papierową GO.

    BTW - czy to jest już normą, że jeśli ktoś czegoś kiedyś używał przez dłuższy czas - to już na wieki będzie tego bronił rękami i nogami zapierając się, że nie zrobiono nic lepszego od tego ?
    Ostatnio edytowane przez candar ; 12-02-2020 o 12:02
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #27
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Wytłumacz proszę w jaki sposób Twoje zdjęcie wykonane przy przysłonie "rzędu 8 - 11" ma komuś czytającego ten wątek pomóc w ocenie celności i sprawności AFa w 5D II ?
    odpowiedz jest natychmiastowa

    to bylo zdjecie ilustrujace , iz nie jest potrzebny animals eye by zrobic ostre zdjecie oka.

    aby ocenic sprawnosc AF robie to inaczej, powiedzilbym nie na zywiol.

    Ponizej pomiary sprawnosci AF 5II robione przed laty. ( mam ich wiecej )
    srednio w zakresie przyslon od otartej do 16 na poziomie 96% - to b. wysoki wynik

    sprawnosc AF jest tutaj definiowana jako srednia arytmetyczna uzyskana z 6-ciu prob realnie uzyskanej rozdzielczosci obrazowania na AF w stosunku do maksymalnej rozdzielczosci jaka daje na tej przyslonie okreslony obiektyw - matryca.

    gorna linia to maksymalna rozdzielczosc uzyskana w probie = ok 100 % mozliwego maksimum

    linia dolna to minimalna rozdzielczosc jaka uzyskano w probie

    gruba linia ciagla w srodku to srednia, bedaca miara sprawnosci AF.

    uzyskuje sie b. dobre wartosci.


    nie mierzylem jeszcze jak to jest dla R , moze sie skusze , ale raczej poczekam na R5.

    w kazdym razie jest dobrze , opinia jakoby 5mk2 miala fatalny af jest nieuzasadniona.
    Inne byc moze maja lepsze , al 5mkii ma znakomity - 95% rozdzielczsoci to marzenie - to jest wynik statystyczny wskazujacy na tendencja.
    kazdy af w dslr daje rozrzut.

    Szybkosc ? - nie jest demonem , ale tutaj istotne znaczenie ma szybkosc pracy obiektywu. Najczesciej to determinuje calkowita szybkosc nastawy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	28,0 KB
ID:	3902

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	29,1 KB
ID:	3903

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 264

    Domyślnie Re: Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    odpowiedz jest natychmiastowa

    to bylo zdjecie ilustrujace , iz nie jest potrzebny animals eye by zrobic ostre zdjecie oka.

    aby ocenic sprawnosc AF robie to inaczej, powiedzilbym nie na zywiol.

    Ponizej pomiary sprawnosci AF 5II robione przed laty. ( mam ich wiecej )

    srednio w zakresie przyslon od otartej do 16 na poziomie 96% - to b. wysoki wynik
    Tabelki i wykresy sprzed lat na przysłonach f/16 ? Serio ? Ale wiesz, że takimi tekstami i swoimi zdjęciami udowadniasz dokładnie coś całkiem odwrotnego ? Chyba się za mocno oderwałeś od rzeczywistości dookoła Ciebie

    Przeczytaj ze zrozumieniem to, co napisałem wyżej https://www.canon-board.info/threads...=1#post1405223

    Pomijam już to, że używając szkieł z f/4 i pokazując zdjęcia (jak wyżej) nie wykorzystałeś nawet możliwości AFa w 5D II, który tak gloryfikujesz. Dlatego używałem szkieł z f/2,8 i tez mnie to nie przekonało (pisałem o zbyt dużej ramce AFa wyżej, czujniki łapią więcej niż pokazuje ramka)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	af-color.gif
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	7,6 KB
ID:	3904
    Ostatnio edytowane przez candar ; 12-02-2020 o 12:27
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #29
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    a nie na przyslonie 2.0 i 2,8 - czyli przy pelnym otwarciu?
    - bo ja widze na wykresie rowniez te przyslony .

    srednia sprawnosc na 2,8 wyszla dla 200 L 97 %

    jesli miales na 85/1,2 nieostre zdjecia to miales zle zrobiona kalibracje i tyle.


    jeden strzal - jedno zdjecie i bez animals eye ostre , ptak byl w locie- czyli AF 5II potrafi ostrzyc.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0479.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,08 MB
ID:	3905

  10. #30
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie Odp: Canon 5D mark II czy Canon EOS RP

    Ależ farmazony.. najgorzej że ktoś może w to uwierzyć

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •