Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Pliki z rozszerzeniem .xmp. Co zrobić, żeby ACR ich nie tworzył lub jak ukryć?

  1. #1

    Domyślnie Pliki z rozszerzeniem .xmp. Co zrobić, żeby ACR ich nie tworzył lub jak ukryć?

    jw

    Każdy plik, który był edytowany w ACR dostaje upośledzonego bliźniaka w postaci .xmp. Wiem jakie zadanie mają te pliki i doceniam ich rolę, ale tragicznie irytuje mnie to, że są widoczne Mam ten sam problem drugi raz, za pierwszym jakoś go rozwiązałam, niestety nie pamiętam jak. Wtedy to był laptop z win7 i PS CC 2014, aktualnie mam nowy komputer z win10 i PS CC w aktualnej wersji. Nie znalazłam informacji jak powstrzymać ACR przed tworzeniem tych plików, ani jak ukryć masowo pliki o konkretnym rozszerzeniu (zaznaczyć i we właściwościach zmienić na "uktyty" umiem, ale to kiepskie rozwiązanie problemu), tak więc ratunku

  2. #2

    Domyślnie Odp: Pliki z rozszerzeniem .xmp. Co zrobić, żeby ACR ich nie tworzył lub jak ukryć?

    Na logikę biorąc pomyliłaś dwa różne zagadnienia: zarządzanie plikami i zarządzanie zdjęciami!
    A właśnie windowsowe okienka, czy inne Total Commandery - służą do zarządzania plikami, a nie zdjęciami.

    Pliki XMP są niezbędne i powstają w momencie wywołania każdego pliku RAW w ACR. W Lightroomie można z nich zrezygnować (NIE POLECAM), bo ten zapisuje wszelkie modyfikacje w pliku z bazą danych.
    Do przyzwoitego zarządzania zdjęciami użyj choćby dedykowanego w pakiecie Adobe Bridge, tam nie widać plików XMP - widać tylko miniatury zdjęć z ukazaniem wszelkich modyfikacji, a rzeczone XMP i tak zostaną zawsze przekopiowane - gdziekolwiek przesuniesz zdjęcia.

    Radzę zostaw w spokoju materię plików na dysku, zarządzaj zdjęciami w dedykowanych przeglądarkach, a pliki kopiuj i przemieszczaj folderami - po zakończeniu pracy ze zdjęciami

    Pozdrawiam

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pliki z rozszerzeniem .xmp. Co zrobić, żeby ACR ich nie tworzył lub jak ukryć?

    rozwiazanie problemu jest b. latwe.

    w kazdym razie usuwanie plikow . xmp , lub zapobieganie ich powstaniu nie ma zadnego sensu - w ten sposob pozbywasz sie cechy , ktora zadecydowala o sukcesie ACR przed laty i do dzisiaj ma znaczenie. Mozna sie zastanawiac czy podpiecie tego pliku do raw-u i wspolne zapisanie jak to jest w DNG byloby rozwiazaniem lepszym , czy gorszym?

    w xmp masz zapisane wszelkie operacje jakie wykonalas na danych z RAW.

    mozesz w ustawieniach Ps-u nastawic , gdzie te pliki XMP beda zapisywane - czy tam gdzie zdjecie wynikowe , czy w teczce danych do ACR - czyli oddzielnie. Wowczas ich nie zobaczysz od razu , pliki tam beda i w razie potrzeby mozesz z nich korzystac - przeslac dalej z rawem albo i wymazac. wejdz w ustawienia i zarzadzanie danymi , tam jest okno do nastawy - przynajmniej w starszych wersjach , gdyz z najnowszych abonamentowych nie korzystam i nie bede. Mam wiec nadzieje , ze moja uwaga jest aktualna .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •