Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Przycisk podglądu głębi ostrości

  1. #1

    Domyślnie Przycisk podglądu głębi ostrości

    Czy Ktoś może mi wyjaśnić do czego to służy.
    Oczekiwałem, że pokaże mi przedział odległości ode mnie(np między piątym a piętnastym metrem) gdzie elementy na zdjęciu będą ostre. A jak dla mnie on nic nie pokazuje..
    Jeszcze jedno. Czy widzicie różnicę urody zdjęcia zrobionego matrycą apsc 8mln i 18mln pixeli. Ja nie bardzo mogę dostrzec. Jak dle mnie oba zdjęcia są ostre, ładne i dość szczegółowe. Powiększenie też nie bardzo je różnicuje..

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Przycisk podglądu głębi ostrości

    Cytat Zamieszczone przez domzal Zobacz posta
    Czy Ktoś może mi wyjaśnić do czego to służy.
    Oczekiwałem, że pokaże mi przedział odległości ode mnie(np między piątym a piętnastym metrem) gdzie elementy na zdjęciu będą ostre. A jak dla mnie on nic nie pokazuje..
    Jeszcze jedno. Czy widzicie różnicę urody zdjęcia zrobionego matrycą apsc 8mln i 18mln pixeli. Ja nie bardzo mogę dostrzec. Jak dle mnie oba zdjęcia są ostre, ładne i dość szczegółowe. Powiększenie też nie bardzo je różnicuje..
    Ten przycisk przymyka przysłonę do nastawionej wartości. Obraz się przyciemnia a głębia ostrości zwiększa. Niby można to zaobserwować w wizjerze. Na APS-C niewiele widać.
    Tu szczegółowe omówienie:
    https://www.youtube.com/watch?v=H49-h0-fv4Y

    Co do różnicy obazka 8M i 18M to w detalach na pewno to jest widoczne.
    Z obrazka 8M (30D) zrobiłem powiększenie 120x80cm i wisi jako plansza ale detalu mogłoby być więcej.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    174

    Domyślnie Odp: Przycisk podglądu głębi ostrości

    Cytat Zamieszczone przez domzal Zobacz posta
    Czy Ktoś może mi wyjaśnić do czego to służy.
    Oczekiwałem, że pokaże mi przedział odległości ode mnie(np między piątym a piętnastym metrem) gdzie elementy na zdjęciu będą ostre. A jak dla mnie on nic nie pokazuje..
    Jeżeli mając ustawioną jakaś przymknięta przysłonę (np f11) nie widzisz różnicy w podglądzie w momencie naciskania przycisku podglądu GO to sprawdź czy w Custom Function nie masz przypisanego do przycisku innej funkcji
    6D/M100/MeizuM8

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Przycisk podglądu głębi ostrości

    moznaby dlugo pisac , wiec napisze krotko.

    1.granica ostro/ niostro jest plynna , to sie dzieje w sposob ciagly. jesli rozmycie jest na tyle duze , iz mozna je zauwazyc okiem nieuzbrojonym , wowczas postrzegamy je jako nieostrosc. Postrzegalnosc zalezy wiec od stopnia powiekszenia obrazu. To co na ekraniku monitora aparatu wydaje sie ostre , po powiekszeniu moze byc nieostre.Obraz obserwowany na motowce aparatu lub monitorku jest na tyle maly , ze aby zobaczyc nieostrosc musi byc ona b. duza , czyli bardzo plytki przedzial GO.

    to co widziscz na monitorze lub matowce odpowiada GO ale wlasnie w takim nieiwlekim powiekszeniu.
    Na duzym ekranie moze byc juz calkiem inaczej , a w skali 100% jeszcze inaczej.

    2. Oczywiscie ze na matrycy 18 mpx poslugujac sie ta sama optyka uzyskamy obraz o lepszej rozdzielczosci (absolutnej).
    Te roznice widac w skali 100 % - jest to roznica dwukrotna w rozdzielczosci absolutnej - czyli Takie zdjecie na 18 mpx zawiera ok 2 razy wiecej realnych punktow obrazowych . W rzeczywistosci Bedzie ich mniej niz 18 milionow , jako ze optyka ogranicza takze rozdzielczosc.
    Rozdzielczosc matrycy i optyki wzajmnie sie ograniczaja. Jesli liczba RPO wynosi ok 50 - 60 % liczby pixeli matrycy , mamy bardzo sprawnie dzialajacy uklad obiektyw- matryca ( dla kontrastu ok 50% ).


    Ale,

    jednoczesnie matryce o wyzszej rozdzielczosci lepiej ukazuje bledy obiektywow . Moze zdazyc sie, ze z matrycy 8 mpx zobaczymy obraz subiektywnie lepszy niz z 18 mpx , jako ze aberacje ( np chromatyczna, sferycza , nieostrosc ) beda mniej widoczne.
    Uzyskamy subiektywna poprawe jakosci obrazu ale kosztem obnizenia rozdzielczosci .

    Jesli na monitorze np 1,2 mpx ogladamy obrazy z obu matryc w calosci , wowczas teoretycznie roznic nie pownno byc widac ,jako ze Monitor limituje rozdzilczosc wyjscia - w praktyce jakies beda , ale trzeba dobrze sie wpatrywac by je zauwazyc.

    Jesli np masz zwyczaj archwizowania zdjec w wymiarze 5 mpx ( np 2500*2000 px) , wowczas z obu aparatow dostaniesz te sama jakosc obrazu.

    to jest czywiscie przyklad modelowy- ale tak to dziala.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Przycisk podglądu głębi ostrości

    Dzięki za odpowiedzi. wiele mi się wyjaśniło. Popróbuję jeszcze w plenerze tą głębię ostrości i pooglądam zdjęcia z różną rozdzielczością.
    Zdjęcia archiwizuję w największych jpg.ach z obu aparatów.
    Z tymi megapixelami to trochę bajzel jest w takim razie. Rozdzielczość matrycy, obiektywu i jeszcze ekran na którym oglądam...brakuje tylko siatkówki oka. Dobrze, że mimo wszystko niektóre zdjęcia mi się podobaja..
    pozdrawiam

    --- Kolejny post ---

    Dziękuję za filmik, fajnie wyjaśnił o co chodzi z tym przyciskiem.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Przycisk podglądu głębi ostrości

    w plenerze bedzie trudno zaobserwowac.

    to sie da zobaczyc na malej GO , czyli z niewielkiej odleglossci na dlugiej ogniskowej.

    przejscia ostro / nieostro na odleglosci np 15 m raczej zaobserwowac sie na matowce / monitorku nie da, chyba ze jest to dlugi tele.


    bajzel moze to nie jest . To sa wzajemne zaleznosci , o ktorych raczej sie malo pisze.
    Wsrod bardziej zaawansowanych fotografow nacisk na wysoka rozdzielczosc matrycy rzadko tylko jest priorytetem. we flagowych i najdrozszych modelach ta rozdzielczosc wynosi zaledwie ok 20 mpx - czyli stan sprzed 10 lat - ale to najczesciej wystarcza. Za to nizsza rozdzielczsoc przynosi wiele innych zalet , czesto o wiekszym znaczeniu praktycznym niz wysoka rozdzielczosc obrazowania - np mniejszy plik , nizsze szumy , lepsza rozpietosc tonalna. To sa zalety nie do pogardzenia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •