Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: 430 ex II wyzwalane ze statywu

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    co najmniej 100 powodow m.inn. Taki, ze ta lampka ma LS 43 dla wiazki skupionej odpowiadajacej ok 100 mm dla FF

    dla szerokiego kata to LS= dwadziesiapare ( przy 100 iso).

    dla podswietlenia sali - o ile to jest sala imprezowa - szkoda sobie zawracac glowe probami jej podswietlenia.
    Za mala moc.
    Takie lampy daja b . kontrastowe oswietlenie na niewielkiej odleglosci paru tylko metrow. zeby je uczynic mniej kontrastowym , nalezy zwiekszyc odleglosc lampy , a na to nie pozwala moc , nie mowiac juz o oswietleniu swiatlem odbitym np od scian,

    jako druga lampa to ewentualnie w rekach pomocnika podswietlajacego glowny motyw bocznie , z odleglosci paru metrow w celu uplastycznienia oswietlenia .

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    zeby je uczynic mniej kontrastowym , nalezy zwiekszyc odleglosc lampy
    No niezupełnie, tej samej wielkości źródło światła im bardziej oddalone tym bardziej kontrastowe (patrz słońce, dużo większe od dowolnego softboxa, a jednak odległość sprawia, że sprowadza się do punktowego). Oddalanie na sali może powodować miększe oświetlenie, tylko dlatego, że będzie większa proporcja światła odbitego w stosunku do bezpośredniego.

  3. #13
    Uzależniony Awatar CYNIG
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łaziska Górne
    Wiek
    57
    Posty
    694

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    michalab, w dużym uproszczeniu, Ty piszesz o "twardości" krawędzi cienia a Bechamot o "głębi" tegoż cienia.

    To są rzeczy bardzo łatwe do zaobserwowania w warunkach studyjnych.

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    No niezupelnie, tej samej wielkosci zródlo swiatla im bardziej oddalone tym bardziej kontrastowe (patrz slonce, duzo wieksze od dowolnego softboxa, a jednak odleglosc sprawia, ze sprowadza sie do punktowego). Oddalanie na sali moze powodowac mieksze oswietlenie, tylko dlatego, ze bedzie wieksza proporcja swiatla odbitego w stosunku do bezposredniego.
    zupelnie i calkowicie, bez watpliwosci.

    oddalajac zrodlo swiatla Kontrast Spada

    przyklad rachunkowy- wyliczymy Kontrast lokalny, zgodnie ze sztuka
    ( analogicznie mozna wyliczyc kontrast globalny)


    fotografujemy z odleglosci 1 m przedmiot ktory siega wstecz do 1,1 m ( o grubosci 0,1 m)
    mamy na przedmiocie natezenie oswietlenia jakies tam - jednostkowe.

    natezenie oswietlenia spada proporcjonalnie z kwadratem odleglosci tzn w odleglosci 1,1 m jest 1,21 razy slabsze tzn wynosi 0,83 natezenia w odleglosci 1 m

    kontrast lokalny wyliczony zgodnie ze sztuka K =(1-0,83)/(1+0,83)=0,093


    a teraz dla tego samego motywi i zrodla swiatla zwiekszamy jego odleglosc od motywu np do 2 m

    mamy motyw oswietlony slabiej o 2^2 =4 razy
    i w odleglosci 2,1 m oswietlony slabiej 2,1^2=4,41 razy,
    przod jest naswietlony 0,25 , tyl 0,227 jednostki natezenia oswietlenia

    Kontrast lokalny K =(0,25-0,227)/(0,25+0,27)=0,044

    jak widzisz kontrast spadl 2,1 razy.


    Im dalej zrodlo swiatala polozone , tym kontrast mniejszy.

    na jednorodnej plaszczyznie w tej samej odleglosci od zrodla swiatla zawsze kontrast = 0

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    co najmniej 100 powodow
    Chętnie je poznam, niekoniecznie 100, ale te najważniejsze według Ciebie
    Jesteśmy w dziale "dla początkujących", dlatego myślę, że taka dyskusja, niezupełnie na główny temat może się komuś przydać.

    m.inn. Taki, ze ta lampka ma LS 43 dla wiazki skupionej odpowiadajacej ok 100 mm dla FF
    dla szerokiego kata to LS= dwadziesiapare ( przy 100 iso).
    dla podswietlenia sali - o ile to jest sala imprezowa - szkoda sobie zawracac glowe probami jej podswietlenia.
    Za mala moc.

    Zależy co rozumiesz przez "podświetlenie sali". Jeśli zakładasz, że chodzi o równomierne oświetlenie sali np. 20x30m wysokiej na 10m, ISO100 i przysłonę 16-22, to racja, za mała moc.
    A jak by to wyglądało jeśli użyjemy tych lamp jako kontry, robiąc z wyższym ISO, i bardziej otwartym obiektywem?

    Takie lampy daja b . kontrastowe oswietlenie na niewielkiej odleglosci paru tylko metrow. zeby je uczynic mniej kontrastowym , nalezy zwiekszyc odleglosc lampy , a na to nie pozwala moc , nie mowiac juz o oswietleniu swiatlem odbitym np od scian
    Wiesz, niektórzy spokojnie używają takich lamp jako głównych, na aparacie, używając światła odbitego. Nie tylko w pomieszczeniach wielkości przeciętnego pokoju.
    Podkreślasz małą moc, a o ile mocniejsze są "flagowe" (580ex, 600ex)? Według mnie niewiele, 430exII ma LP 31 ("dla "standardowego" kąta odpowiadającego obiektywowi 35mm), a 580exII ma LP 36. Tymczasem wielu fotografów korzysta w taki sposób z lamp reporterskich, podobnej mocy, i jakoś dają sobie radę.

    jako druga lampa to ewentualnie w rekach pomocnika podswietlajacego glowny motyw bocznie , z odleglosci paru metrow w celu uplastycznienia oswietlenia
    Niektórzy fotografowie ślubni w roli tych pomocników obsadzają statywy, ustawione gdzieś w okolicy "orkiestry", lub wprost mocują lampy na statywach (rampach) z oświetleniem. Nie używają ich do zalania całego pomieszczenia równym, miękkim światłem, tylko tak jak napisałeś, jako światła "efektowego". Dlatego w swojej odpowiedzi zadałem pytanie o to, jak koleżanka chce wykorzystać takie zdalne lampy, i zasugerowałem użycie sprzętu umożliwiającego zdalną, wygodną kontrolę całego zestawu, bo to daje największe możliwości fotografowi.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 09-01-2020 o 19:58

  6. #16
    Początki nałogu Awatar Eryk1
    Dołączył
    May 2018
    Miasto
    Birmingham UK
    Posty
    292

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Na youtube ogladalem kiedys jak fotograf korzystal na duzej Sali z lampy reporterskiej zapietej na sankach z tym ze lampa byla skierowana w odwrotna strone I korzystal wylacznie z odbicia uzyskujac tym duzo lepsze efekty jak mam to gdzies zapisane to wkleje to pozniej.

    --- Kolejny post ---

    Znalazlem tak szybko inny przyklad :

    https://youtu.be/HGEDhnHIBio
    Ostatnio edytowane przez Eryk1 ; 09-01-2020 o 20:18
    5d III i parę słoików

  7. #17
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    WN
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Ja tak właśnie ostatnio robiłem. Hala, w zasadzie taki stacjonarny namiot, przeogromna. Niestety tez na wysokość. Mam 580EX, zapisałem na sanki i kierowałem na górę lub na bok. Część produkcji fajnie wyszła. Jechałem na świętej trójcy 35-50-85 (nie mam niestety 135 a z chęcią bym z trójcy zrobił kwartet. Jak dla korporacyjnych zastosowań stykło.

  8. #18
    Początki nałogu Awatar Eryk1
    Dołączył
    May 2018
    Miasto
    Birmingham UK
    Posty
    292

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Nie napisalem tego filmiku o ktorym wspomnialem tak tylko z boku lampa na sankach ,ale bylo istotne kiedy ma byc w lewo kiedy w prawo. Tylko nie pamietam czy chodzilo ze odbijac swiatlo od blizszej powierzchni czy o cos innego.
    5d III i parę słoików

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Cytat Zamieszczone przez CYNIG Zobacz posta
    michalab, w dużym uproszczeniu, Ty piszesz o "twardości" krawędzi cienia a Bechamot o "głębi" tegoż cienia.
    No słusznie.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    zupelnie i calkowicie, bez watpliwosci.
    oddalajac zrodlo swiatla Kontrast Spada
    No tak błędnie założyłem, że chodzi Ci o ostrość przejścia, ostre przejścia też nazywa się światłem kontrastowym w przeciwieństwie do miękkiego.
    Jeśli jednak pisałeś o stosunku oświetlonej powierzchni do tej w cieniu, to Twoja poprzednia wypowiedź już zupełnie się nie klei. Bo piszesz, że moc lampy jest za mała. A oczywiście im większa moc tym kontrast większy. W tym rozumieniu, które podałeś. A oddalając lampę czy odbijając światło (wychodzi na jedno droga światła się zwiększa) zmienia się ten kontrast tak sam jak gdyby odpowiednio zmniejszyć moc lampy co w 430EX II da się zrobić. To czego nie da się zrobić to uzyskać miększych przejść pomiędzy cieniem a światłem.

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: 430 ex II wyzwalane ze statywu

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    No słusznie.

    --- Kolejny post ---


    No tak błędnie założyłem, że chodzi Ci o ostrość przejścia, ostre przejścia też nazywa się światłem kontrastowym w przeciwieństwie do miękkiego.
    Jeśli jednak pisałeś o stosunku oświetlonej powierzchni do tej w cieniu, to Twoja poprzednia wypowiedź już zupełnie się nie klei. Bo piszesz, że moc lampy jest za mała. A oczywiście im większa moc tym kontrast większy. .

    NIE , Kontrast nie zalezy od mocy lampy.

    od mocy lampy zalezy czy prawidlowo naswietlisz motyw jesli zwiekszysz odleglosc , po to by obnizyc Kontrast.

    czy naswiezlisz np z 5 m lampa LS43 czy LS56 to Kontrast bedzie ten sam , ale z lampy 43 moga byc zdjecia niedoswietlone i dla takiego przypadku potrzebujesz wiekszej mocy.

    wszystko sie klei.

    jesli jestes odmiennego zdania , tzn ze sie mylisz.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •