Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Miasto
    022
    Wiek
    44
    Posty
    367

    Domyślnie Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Cześć.
    Klamka zapadła. 5d1 szuka następcy. Po 5 latach z tą rewelacyjną puszką muszę ją zmienić. Dlaczego?
    1. Głównie robię zdjęcia amatorsko, dla rodziny i znajomych. Nie chcę tego zmieniać. Brakuje mi większej czułości i lepszego AF. Przy 3 dzieci i domowych warunkach oświetleniowych jest to spora kula u nogi.
    2. Brak live view, archaiczny ekran - kiepsko ocenić czy zdjęcie jest ostre czy nie.
    3. Z RAWa 5d1 nie wyciągnę tak wiele jakbym chciał.

    Kiedyś wybór był prostszy. Teraz to już nie jest tak oczywiste.
    Rozważam stajnię Canona bo miałem trochę ich szkieł i oferują dobry stosunek jakości do ceny. Obecnie mam 35 2.0 IS i 85 1.8. W zupełności mi starcza. Czasami wracam do 70-200 2.8 bo to świetne szkło.
    Jeżeli Canon to 6d2. Nie chcę pchać się w starsze puszki.

    Jeżeli nie Canon to?
    Próbowałem A6500, ale na kitowym szkle i w ogóle mnie nie uwiódł. Może A7II ? D750? Xt30? Kompletnie nie orientuje się w optyce oferowanej przez te firmy.

    Budżet. Jeżeli nie zmienię systemu to pewnie 5-6k. Przy założeniu, że sprzedam z czasem swoje manele to do 9k ale razem z podstawowymi szkłami.

    Nie jestem fanem porównywania tabelek. Sami widzicie, że dotychczas pracowałem na archaicznym sprzęcie, który w plenerze nadal bardzo mi pasuje, ale w domu już niedomaga.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    polecam zerknąć na używane 5D mark IV, jeżeli potrzebujesz nówki to 6D mark II to również dobry aparat. Zmiana systemu nie ma zbyt dużego sensu, 35IS i 85USM to dwa szkła które w canonie są bardzo przystępne cenowo i dobre optycznie, ciężko ci będzie znaleźć sensowny ekwiwalent w innym systemie za podobne pieniądze.
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Miasto
    022
    Wiek
    44
    Posty
    367

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Cytat Zamieszczone przez _igi Zobacz posta
    polecam zerknąć na używane 5D mark IV, jeżeli potrzebujesz nówki to 6D mark II to również dobry aparat. Zmiana systemu nie ma zbyt dużego sensu, 35IS i 85USM to dwa szkła które w canonie są bardzo przystępne cenowo i dobre optycznie, ciężko ci będzie znaleźć sensowny ekwiwalent w innym systemie za podobne pieniądze.
    Czym podyktowana jest 2x różnica w cenie 6d2 vs 5d4? Wiem, że jest lepszy AF oraz są uszczelnienia. Matryca, procesor raczej bez większych różnic. DR i używalne ISO będą podobne prawda?

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Cytat Zamieszczone przez p0lish Zobacz posta
    Matryca, procesor raczej bez większych różnic. DR i używalne ISO będą podobne prawda?
    Wręcz odwrotnie. 6D2 był zmieszany z błotem (czy słusznie nie mi oceniać, bo nie mam porównania z 5D4) za kiepską matrycę.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Mam 5Dmk1 od 2010 roku używałem go w podobny sposób jak Ty, głównie z 85F1.8 i 35f2IS (okazjonalnie z EF400F5.6). Od października leży praktycznie nie używany, powodem jest to, że kupiłem M100. Kupiłem, w promocji, żeby zobaczyć co to jest i spodobało się. Używam głównie stałki 22m i kita, czasem EF85f1.8 przez przejściówkę. Małe to i ma mało przycisków, więc ergonomicznie kuleje, ale da radę używać, a z 22mm do kieszeni się mieści. Przez pewien czas równolegle z 5D miałem bezlustro fuji i lustrzankę aps-c canona, żaden nie spowodował, że rozstałem się z 5D, a M100 tak. Pewnie m6mk2 byłby lepszy, jeśli chodzi o ergonomię, ale M100 kosztuje tyle, że nawet jeśli się nie spodoba, i pójdzie dalej strata finansowa nie będzie duża. Tyle od siebie, też tabelek nie porównuję.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    Wręcz odwrotnie. 6D2 był zmieszany z błotem (czy słusznie nie mi oceniać, bo nie mam porównania z 5D4) za kiepską matrycę.
    z tego co widzę w sieci to wszystkie canony są równo mieszane z błotem, 6D2 ma podobną matrycę do 6D1 od strony DR czy ISO i wygląda to zupełnie spoko, przynajmniej jak na moje zastosowania.

    Różnica w cenie pomiędzy aparatami klasy 6D i 5D jest dość nieracjonalna, płaci się więcej za metalową obudowę, wizjer, porty i system autofocusa, kupując nówkę kilka lat temu wybrałem 6D (z uwagi na wymiary i lepszą matrycę), w zeszłym roku skusiłem się na serię 5Div, można spokojnie dorwać taki aparat za okolice 6 tys., co jest całkiem sensownym wynikiem w kontekście ceny za możliwości.

    W międzyczasie sporo używałem serii 1D, co trochę zmieniło moje podejście do tematu ergonomii w serii 6D vs 5D, oba te aparaty są poprawne do zarobkowej fotografii i żaden z nich nie powala, 5Div robi bardzo dobre zdjęcia i filmy, jako sam aparat ma też dużo wad i nie wydaje mi się żeby był warty 12 tys. zł, czego nie można powiedzieć o 6D które są bardzo dobrze wycenione w kontekście tego co oferują.
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Obecnie dużo osób zmienia systemy albo kupuje zaawansowany aparat z myślą wciągnięcia się w fotografię (do czego nigdy nie dochodzi ). W efekcie mamy spory rynek wtórny gdzie można znaleźć sprzęty ze znikomym przebiegiem np. 20k zdjęć za 1/2 pierwotnej ceny. Jeśli budżet jest ograniczony polecam używkę: eosR, 5d4, 6d2 lub nawet 5d3. Wszystkie będą świetne. Osobiście do zastosowań rodzinno-portretowych wolałbym jednak trochę mniejsze body wiec dodatkowy plus dla R-ki i 6d2, które ponadto mają bardzo precyzyjny DPAF.
    Miłego dnia
    moja www

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Cytat Zamieszczone przez p0lish Zobacz posta
    Rozważam stajnię Canona bo miałem trochę ich szkieł i oferują dobry stosunek jakości do ceny. Obecnie mam 35 2.0 IS i 85 1.8. W zupełności mi starcza. Czasami wracam do 70-200 2.8 bo to świetne szkło.
    Jeżeli Canon to 6d2. Nie chcę pchać się w starsze puszki.
    Masz fajne szkła. Czemu nie R lub RP?
    Uważam, że powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie czemu nie R lub RP. Dopiero jeżeli masz konkretną odpowiedź to kupuj lustro.
    Po grudniowych promocjach na R i RP trudniej będzie o rewelacyjną cenę ale warto. R był do wzięcia za 7k PLN i to jest na prawdę dobra opcja.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  9. #9
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Masz fajne szkła. Czemu nie R lub RP?
    Uważam, że powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie czemu nie R lub RP. Dopiero jeżeli masz konkretną odpowiedź to kupuj lustro.
    Po grudniowych promocjach na R i RP trudniej będzie o rewelacyjną cenę ale warto. R był do wzięcia za 7k PLN i to jest na prawdę dobra opcja.
    Wyjąłeś mi to z ust, Marfot Mam dokładnie takie samo zdanie! AF bezkonkurencyjny.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  10. #10

    Domyślnie Odp: Dylematy Canoniarza (5d1 -->?)

    Panowie, jeśli będziecie sprzedawać 5d mk1 to dajcie znać.
    Miałem ochotę na ten archaiczny - wg najnowszych standardow - aparat, potem jednak kupiłem nikon d700, oczywiście znów - że stary, ale nie chodzi o szybkość i funkcje, bo nadal też robię kliszowcami lustrzankami i dalmierzami. Więc dla mnie rzekoma 'archaicznosc" to nie problem a czasem nawet zaleta. Pozbyłem się niedawno fuji xt1, tak że rozumiecie.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •