Strona 14 z 82 PierwszyPierwszy ... 412131415162464 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 819

Wątek: [ Pezet85 ] - portrety

  1. #131
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    oczy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	123.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	248,9 KB
ID:	4235

    --- Kolejny post ---

    36 wyglada b. dobrze kolorystycznie.
    tutaj kolor jest czysty , okreslony . Calosc kolorystycznie zharmonizowana.
    Wszystko pod kontrola - b. udany kadr.

    z kolorem jest troche tak jak z akordami w muzyce.

    mozna zagrac jakis akord wszystkimi dziesiecioma palcami czyli miec wysokie CRI , albo odejmowac po kolei palcow , bedziemy obnizac bogactwo dzwieku - tak jak dla zrodla swiatla obnizalibysmy CRI. Akord niby ten sam . ale nie taki sam.

    Zrodlo swiatoa o szerokim spektrum to tak jak w dzwieku wiecej harmonicznych - czyli wieksze bogactwo koloru.

  2. #132
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    oczy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	123.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	248,9 KB
ID:	4235

    --- Kolejny post ---

    36 wyglada b. dobrze kolorystycznie.
    tutaj kolor jest czysty , okreslony . Calosc kolorystycznie zharmonizowana.
    Wszystko pod kontrola - b. udany kadr.

    z kolorem jest troche tak jak z akordami w muzyce.

    mozna zagrac jakis akord wszystkimi dziesiecioma palcami czyli miec wysokie CRI , albo odejmowac po kolei palcow , bedziemy obnizac bogactwo dzwieku - tak jak dla zrodla swiatla obnizalibysmy CRI. Akord niby ten sam . ale nie taki sam.

    Zrodlo swiatoa o szerokim spektrum to tak jak w dzwieku wiecej harmonicznych - czyli wieksze bogactwo koloru.
    Czy tylko przyciemniles światełka?
    Kolor skóry wydaje mi się bardzo blady, nie za bardzo zdjety żółty kolor?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  3. #133
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    kolor nie jest dobry. to jest jpg , ktory sie zle balansuje kolorystyczmnie , ale tego zdjecia jak pisalem nie dam rady dobrze zbalansowac. nie wiem czy to wynika z nieciaglosci widmowej zrodla switla czy z czegos innego.

    oczy to tak w przplywie chwili wolnego czasu , dosyc szybko . skopiwanie tylko oczu jako oddzielnej warstwy i scimnienie tylko switel najwyzszych. doslownie trwalo to 5 sek a wynik calkiem prawidlowy.

    nie ma jakiejs normy , ktora mowi , ze nalezy usuwac odbicie swiatal w oczach - zuawsze to rzecz gustu i decyczji autora - ale tutaj mnie razilo. oczy wgladaly troche nieludzko.

    czy nie masz aby zbyt zimno ustawiony monitor ?

  4. #134
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    kolor nie jest dobry. to jest jpg , ktory sie zle balansuje kolorystyczmnie , ale tego zdjecia jak pisalem nie dam rady dobrze zbalansowac. nie wiem czy to wynika z nieciaglosci widmowej zrodla switla czy z czegos innego.

    oczy to tak w przplywie chwili wolnego czasu , dosyc szybko . skopiwanie tylko oczu jako oddzielnej warstwy i scimnienie tylko switel najwyzszych. doslownie trwalo to 5 sek a wynik calkiem prawidlowy.

    nie ma jakiejs normy , ktora mowi , ze nalezy usuwac odbicie swiatal w oczach - zuawsze to rzecz gustu i decyczji autora - ale tutaj mnie razilo. oczy wgladaly troche nieludzko.

    czy nie masz aby zbyt zimno ustawiony monitor ?
    Monitor mam w trybie sRGB, ale zdjęcie oglądałem na telefonie.
    Pisząc o skopiowaniu oczu do oddzielnej warstwy miałeś na myśli powielenie warstwy zdjęcia i maskowanie tylko oczu?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  5. #135
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    swiatlo zarowe , bylo dosyc slabym zrodelm swiatla fotograficznego ze wzgledu na niska temp barwowa - 2500 - 2700 K.
    Było jednocześnie doskonałym źródłem światła, bo poprawnie reprodukowało kolory, z czym niedrogie świetlówki i LEDy sobie nie radzą.
    Tutaj bede oponowal.

    CRI to jest stopien zgodnosci widma zrodla swiatla ze swiatlem wzorcowym.
    dla lamp zarowych przyjmuje sie zrodlo wzorcowe zarowe o ciaglym widmie dajacym temp 2700 K

    CRI lampy wylicza sie jako srednia arytmetyczna dla 8 dlugosci fali.
    wysokie CRI lamp zarowych nie oznacza duzej zgodnosci ze swiatlem dziennym .

    takie swiatalo jak maja lampy zarowe w naturze wystepuje przy slonecznym wschodzie slonca lub zachodzie.

    to swiatlo ma w swoim spektum niski udzial krotszej fali , czyli tej , ktora ocza odbieraja jako kolor niebieski ( swiatlo jest bezbarwne , dopiero nasze sensory (oczy) reaguja odpowiednio w zaleznosci od dlugosci fali )

    W swietle zarowym zostaja mocniej oddane kolory cieple , natomiast slabiej kolory zimne.

    w fotografii analogowej bylo to do pewnego stopnia pozadane zaleta. Materialy srebrowe sa spektralnie mocniej uczulone na kolo niebieski a mniej na kolor czerwony. Na kolor szerwony dopiero emulsje panchromatyczne poprawily uczulenie w tym zakresei. To kompensowalo te ceche swiatla zarowego.Blony srebrowe w swietle zarowym mialy nizsza czulosc niz w dziennym.

    Natomiast uczulenie spektralne senseli krzemowych , czyli w naszych matrycach jest odwrotne niz materialow srebrowych - wieksze w kierunku fali dluzszej ( czerwieni ) , mniejsze dla fali krotszej ( niebnieskie). Dlatego matryce maja filtr odcinajacy IR , a nie jest potrzebny filtr UV.
    Z tego powodu swiatlo zarowe jest niekorzystne dla naszych matryc. Czerwien zostaje dodatkowo podkreslona, niebieski - oslabony. Balans bieli jesli jest silny, zawsze podnosi szum - poniewaz odbywa sie poprzez oslabienbie sygnalu . Po zrobieniu zdjecia juz sie go nie da dodac. Mozliwe jest wzmocnienie ale razem z szumem.


    tyle w skrocie. chyba dzisiaj za duzo pisalem.

  6. #136
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    Monitor mam w trybie sRGB, ale zdjęcie oglądałem na telefonie.
    Pisząc o skopiowaniu oczu do oddzielnej warstwy miałeś na myśli powielenie warstwy zdjęcia i maskowanie tylko oczu?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    SRGB to przestrzen barwna - to cos innego . jesli nie widzisz zazolconych bialek oczu ( a sa- na co wskazuje pomiar skladowych RGB - B jest o ok 20-25% nizsze od pozostalych ) tzn , ze masz zbyt wysoko ustawiony punkt bieli , obaraz na monitorze jest troche za niebieski - cos jak np w tanszych laptopach.


    zaznaczylem tylko oczy , skopiowalem je uddzielnie i dla kazdego z osobna zrobilem sciemnienie swiatel ( stopniowo ) . W razie potrzeby mozna dla tych oczu ustalic jakas przezroczystosc , u mnie chyba bylo 92 % ( krycie ) .

    potem wtapiasz oczy w tlo.

    mozna na wiele sposobw , akurat zdecydowalem sie na ten i zadzialal , gdyby nie , trrzeba by szukac dalej. szparkowanie tego jest b . czasochlonne .

  7. #137
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    SRGB to przestrzen barwna - to cos innego . jesli nie widzisz zazolconych bialek oczu ( a sa- na co wskazuje pomiar skladowych RGB - B jest o ok 20-25% nizsze od pozostalych ) tzn , ze masz zbyt wysoko ustawiony punkt bieli , obaraz na monitorze jest troche za niebieski - cos jak np w tanszych laptopach.


    zaznaczylem tylko oczy , skopiowalem je uddzielnie i dla kazdego z osobna zrobilem sciemnienie swiatel ( stopniowo ) . W razie potrzeby mozna dla tych oczu ustalic jakas przezroczystosc , u mnie chyba bylo 92 % ( krycie ) .

    potem wtapiasz oczy w tlo.

    mozna na wiele sposobw , akurat zdecydowalem sie na ten i zadzialal , gdyby nie , trrzeba by szukac dalej. szparkowanie tego jest b . czasochlonne .

    Masz w 100% rację z tym że "B" odbiegało od "RG". Wyrównałem to kolorem niebieskim na krzywych :-). Szczerze, to nie rzucało mi się bardzo w oczy to zażółcenie na oczach. Dopiero teraz jak zrobiłem 2 zrzuty to jest to bardzo widoczne :-)

    tak to wyglądało:

    przed:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	208,8 KB
ID:	4237

    po:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie1.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	214,4 KB
ID:	4238

    na koniec jeszcze pokazał sie delikatny czerowny zafarb, tak to poprawiłem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie2.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	215,7 KB
ID:	4239
    Ostatnio edytowane przez Pezet85 ; 28-03-2020 o 12:37

  8. #138
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    tak , ale nie wiem czy zwrociles uwage . po zblizeniu wartosci R,G,B na bialkach oczu do siebie , twarz przechodzi leciutko w mangente.

    to jest najprawdopodobniej skutkiem nieciaglosci widmowej zrodla swiatla , czyli niskiego CRI.

    w kazdym razie na jpg nie dalem rady zrobic zadawalajacego balansu bieli.

    w zdjeciu 36 obraz jest tez leciutkko zazolcony , ale poniewaz calosc jest taka i nie ma bielil , nie kluje to w oczy.

    zasada malarska mowi - jeli chcesz pokazac kolor - wprowadz Biel . Biel to najpiekniejszy ( najwazniejszy ? ) kolor , gdyz dzieki niej podkreslamy pozostale.

    byc moze to kwestia wyrobienia i doswiadczenia , ja widze ten zafarb od razu. jesli mialbys Monitor o zbyt wysoko ustawionym punkcie bieli , wowczas obraz zazolcony bedzie dla oka wydawal sie normalny , gdyz niska na obrazie skladowa B skompensuje idaca w kierunku B kalibracja monitora.


    mozesz to latwo sam z grubsza sprawdzic bez kalibratora . wyswietlic na monitorze Biel - czyli wygenerowany programem graficznym kolor 255, 255, 255 i przyrownac ten kolor bieli do bialej kartki papieru , jaka polozysz obok monitora. Naocznie powinny sie kolory wydawac podobne , nie powinno byc widac duzej roznicy.

  9. #139
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Szkoda, że tak póżno tu zajrzałem.
    Nie jestem fanem ringów. Kiedyś o tym marzyłem. Ba, nawet kupiłem i to taki profi, błysk, 600 Ws. Nie użyłem go od .. 3 lat? Tam gdzie uczą mają ring z żarówek, te kilkanascie kropek w oku bardzo mi sie nie podoba. Studenci są zachwyceni, na kilku pierwszych sesjach. Potem im przechodzi, są ciekawsze światła.
    Ring sie potem przyda do .. świecenia w parasolkę.

    Tu maż LED z dobrym CRI https://allegro.pl/oferta/zarowka-le...-90-8263545388
    https://allegro.pl/oferta/quadralite...e27-8875452933
    Wyjdzie co drogo, ale jak chcesz pracowac na ISO 100 i mieć w miarę krótki czas to niestety mała moc nie jest dobra. Człowiek sie jednak rusza. Bliski portret - OK, oświetlenie półpostaci - już ISO jest podnoszone, bo lampa dalej = ciemniej.

  10. #140
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Pierwsze kroki w fotografii studyjnej

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    mozesz to latwo sam z grubsza sprawdzic bez kalibratora . wyswietlic na monitorze Biel - czyli wygenerowany programem graficznym kolor 255, 255, 255 i przyrownac ten kolor bieli do bialej kartki papieru , jaka polozysz obok monitora. Naocznie powinny sie kolory wydawac podobne , nie powinno byc widac duzej roznicy.
    Poszedłem za Twoją radą i sprawdziłem monitor, przykładając białą kartkę A4 do monitora.
    Biel wygenerowana w PS w stosunku do kartki papieru jest bielsza. Kartka wpada w bardziej żółtawy odcień.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Strona 14 z 82 PierwszyPierwszy ... 412131415162464 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •