Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 80

Wątek: Zakładać czy nie zakładać ?

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Bylo to wielokrotnie juz wyjasniane.

    masz racje , nikt takich pomiarow nie publikuje , pomiary optycznych wprwadzaja w blad.


    kiedys to pomierzylem i wyniki chyba tutaj pokazalem w watku na ten temat , ale to przed paru laty i jest nie do odnalezienia.

    ogolnie:

    1. im dluzsza ogniskowa obiektywu tym wplyw filtrow jest wiekszy , tzn ze wzrostem ogniskowej nalezy dobieryc filtry coraz lepsze.
    2. dla filtrow/protektorow markowych , wowczas najdrozszych na rynku ( o ile pamietam hoya , murami , ) wplyw byl niezauwazalny , nie dalo sie pomierzyc spadku rozdzielczosci obrazowaniua po zastosowaniu filtra - metoda dosyc czula. Tanie filtry chinskie za pare dolarow bardzo psuly rozdzielczosc to rzad parudziesieciu procent , ale co najgorsze uniemozliwialy prawidlowa prace AF w detekcji fazy. O ile jeszcze na ogniskowych rzedu 70 mm nastawa af byla prawidlowa to na 300 mm juz bledna.


    3 cechy sa dla nas w praktyce wazne:

    1. wplyw na rozdzielczosc
    2. skutecznsc warstw przeciwodblaskowych
    3. jakosc obudowy - latwosc zakladania ,zdejmowania, ryzyko zakleszczenia ( co moze uniemozliwic wymiane filtra w warunkach ruchowych)

    transmisje uwazam w praktyce za nieistotna , gdyz jest ona b. wysoka a ewentualne minimalne odchylki barwne , w fotografi cyfrowej przy latwosci ich korekty sa bez znaczenia praktycznego

    dlaczego tak sie dzieje, ze wplyw na dlugich ogniskowych jest wiekszy?

    filtry o wysokiej dyspersji , czyli te zaklocajace prace obiektywu dzialaja cos jak soczewka o b. dlugich ogniskowych i to roznych w roznych miejscach soczewki.

    ad1.
    ogniskowa dwoch ukladow optycznych przy niewielkiej odleglosci wylicza sie ze wzoru:

    1/f= 1/f1+1/f2


    powiedzmy ze mamy filtr o wysokiej dyspersji , cos jak ogniskowa 3000 mm ( liczba przykladowa ).
    sprawdzamy wplyw na obiektyw o ogniskowej 30 mm i 300 mm

    dla 30 mm
    1/30+1/3000 = 1/f ; f=29,7 mm - taka jest ogniskowa ukladu co odpowiada zmianie ogniskowej o 1%

    dla 300 mm
    1/300+1/3000= 1/f ; f=272.7 mm - co odpowiada zmianie ogniskowe o 10%


    ile razy dluzsza ogniskowa obiektywu tyle razy silniejszy jest wplyw nasadki/filtra.

    poniewaz sasiednie miejsca moga roznic sie tym pozornym ogniskowaniem ( wysoka i zroznicowana na powierzchni dyspersja przeciez ) , to do ukladu AF wplywaja roznie ogniskowane promienie , AF ma problemy z nastawa odleglosci.
    Wplywu na detekcje kontrastu nie badalem , sadze ze nie jest krytyczny .


    ad2. skutecznosc warstw przeciwodblaskowych to chyba omawiac nie trzeba , nie stosuje sie filtrow/nasadek bez wartw odblaskowych.

    ad3. zakleszczenie moze dac popalic - jesli komus sie przydazy, moze probowac "pstrykac " palcem dookola obudowy filtra , czyli wprowadzac drgania. nawet najbardziej zakleszczony filtr , tak jak niespodziewanie sie zakleszczyl , tak niespodziewanie potrafi puscic i zejsc z niezwykla latwoscia.

    jesli filtry- to najlepsze , albo zadne.

    tyle w temacie

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    WN
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Zakładam właśnie dlatego, ze niejednokrotnie trzeba czyścić dosyć intensywnie i mam wrażenie, ze żadna powłoka obiektywu by tego nie zniosła.
    Ale zawsze jest "ale" - szczególnie w przypadku zdjęć nocnych, gdy często w obiektyw leci kierunkowe światło latarni czy innej lampy, takie ekstra szkiełko potrafi pierdyknąć niezłym bliknięciem, bączkiem, czy innym artefaktem, więc do takich zastosowań odradzam.

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Cytat Zamieszczone przez chester_jds Zobacz posta
    Zakładam właśnie dlatego, ze niejednokrotnie trzeba czyścić dosyć intensywnie i mam wrażenie, ze żadna powłoka obiektywu by tego nie zniosła.
    Ale zawsze jest "ale" - szczególnie w przypadku zdjęć nocnych, gdy często w obiektyw leci kierunkowe światło latarni czy innej lampy, takie ekstra szkiełko potrafi pierdyknąć niezłym bliknięciem, bączkiem, czy innym artefaktem, więc do takich zastosowań odradzam.
    Są w necie wyniki testów (np. Optyczne, Lensrentals, ....) dotyczące między innymi odblasków czy jednorodności które wpływają na artefakty.
    Różne filtry różnie sobie radzą i to jest mało związane z ceną filtra.

    Ale mamy matryce o coraz większej liczbie coraz lepszej jakości pikseli, są matryce bez filtra AA, mamy obiektywy o coraz lepszej rozdzielczości.
    Czy jest (a jeśli tak to gdzie) granica zastosowań filtrów po której następuje degradacja jakości technicznej zdjęcia.

    Jeśli wyjdzie nowy Rs bez filtra AA z matrycą 100 Mpix i obiektywy systemowe zaprojektowane pod tą matrycę to używanie filtra nie spowoduje że bez sensu było wydawanie kasy na ten Rs i te obiektywy ?
    A już teraz dla np. A7R4 + FE 1.4/24 GM ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 29-12-2019 o 13:47
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Jeśli wyjdzie nowy Rs bez filtra AA z matrycą 100 Mpix i obiektywy systemowe zaprojektowane pod tą matrycę to używanie filtra nie spowoduje że bez sensu było wydawanie kasy na ten Rs i te obiektywy ?
    A już teraz dla np. A7R4 + FE 1.4/24 GM ?
    nie . dla dobrych szkiel optycznych spadek rozdzielczosci spowodowany jakimis niejednorodnosciami samego szkla jest wyraznie mniejszy od wplywu dyfrakcji.

    szklo to cialo anamorficzne ( bezpostaciowe ) , pod wzgledem struktury przypomina ciecz.
    Dobre filtry/protektory wykonane sa ze szkla dobrej jakosci najwyzszej klasy. Tzn o praktycznie jednorodnych wlasnosciach - sa izotropowe.
    dla dobrych szkiel niejednorodnosci sa mniejsze od dlugosci fali swiatla widzialnego - to rzad nanometrow. Rozdzielczosc matryc to rzad mikrometrow , czyli 1000 razy mniejszy.

    Gorsze gatunki ,czyli o roznych wlasnosciach na niewielkiej odleglosci sa inaczej klasyfikowane.
    Te tanie chinskie sa produkowane z wyraznie gorszego materialu i pomiary to wykazuja.

    dla dobrych filtrow /protektorow pomiar rozdzielczosci nie wykazal zadnej roznicy w stosunku bez filtra.
    To jest niemierzalne . Wez pod uwage , ze obiektyw ma kilka kilkanascie soczewek , znacznie grubszych , jeden dodatkowy filtr nie moze miec wplywu jesli jest z dobrego szkla.
    Natomiast dla tanij chinszczyzny - owszem spadek byl wyrazny .
    To jest podstawowy pomiar - wplyw filtra na rozdzilczosc - niestety tego tez nikt nie sprawdza , ja to zrobilem na swoj wlasny uzytek - odtad nie mam ani watpliwosci , ani boöu glowy - dobry filtr nie powoduje mierzalnego spadku rozdzielczosci.

    Gdy sie pojawia matryce 200 mpx , to sie bedziemy zastanawiac , ale wtedy pewnie bicie serca bedzie mialo wiekszy wplyw na poruszenie.

    nie spotkalem w sieci zadnych pomiarow wspolczynnnika odbicia filtrow. Takie tam oceny na oko robiac pod switlo daja tylko odpowiedz czy filtr posiada jakas warstwe czy nie ?. Roznica w ulozeniu aparatu rzedu mm moze dac na oko calkiem inne odblaski.

    pomiar wspolczynnika odbicia w zaleznosci od kata padania i czestosci fali jest stosunkowo prosty - do daloby obiektywna odpowiedz na temat jakosci warstw przeciwodblaskowych. Ja nie znalazlem by ktos takie pomiary robil i publikowal.

    to co robia optycze to pomiar transmisji dla wiazki prostopadlej - akurat dla filtrow/protektorow to malo przydatna informacja praktyczna.

    Moze dla filtrow UV , ale nie jest to istotny Problem , jako ze matryce sa na UV uczulone w nieznacznym tylko stopniu , wplyw UV jest zdecydowanie mniejszy niz dla filmow analogowych.

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    wydaje się że temat przez wiele lat wałkowania jest doszczętnie wyeksploatowany i jest praktycznie pewne że nikt nic nowego już nigdy w temacie nie napisze i nie zmienią tego ani nowe matryce ani "nowe" obiektywy

    tanie filtry - nie ma sensu zakładać chyba że szuka się problemów
    tanie obiektywy (kity i inne wynalazki) - nie ma sensu zakładać bo dobry filtr jest droższy od takiego obiektywu - próba sprzedaży takiego filta to typowe polowanie na jelenia (dodatkowo początkującego lub bez kasy)
    obiektywy na które regularnie zakłada się jakieś konkretne filry (takie co coś robią) - nie ma sensu zakładać ochronnego bo trzeba go odkręcac przed założeniem filtra co coś konkretnego robi
    to co zostaje długie tele? jasna stałka do portretu?

    jak się popatrzy na to od strony ekonomicznej to wychodzi że dobry filtr najczęściej będzie droższy (no powiedzmy porównywalny cenowo bo dobry niejedna ma imię) niż wymiana przedniej soczewki, cena kawałka szkła pokrytego powłokami i mniej lub bardziej udanej oprawki (najcześciej mniej udanej i ze słabych materiałów np. aluminium ) jest absurdalnie wysoka - rynek filtrów UV to takie typowe polowanie na jelenia - wystarczy jak się to porówna z ceną obiektywu i iloscią i jakością szkła w obiektywie i we filtrze.

    czy mam filtr UV - mam jeden bo praktycznie wszystkie obiektywy mam o średnicy gwinta 77mm - czy używam - no używam - ale nie pamietam kiedy go używałem ostatnio - jakoś nie miałem potrzeby - nie było burzy piaskowej ani czegoś podobnego co by tego wymagało, ale jak ktoś często foci w burzy piaskowej to niewątpliwie może się przydać - ja nie tak często ja mi się wydawało gdy kupowałem ;mrgreen:

    czy moje podejście jest jedynie słusznym - dla mnie tak - ale każdy ma swój rozum więc może robić jak mu się podoba

    a i zapomniałem dodać że filtr UV wpływa na obraz można sobie odszukac artykuł na lesnrentals (kiedyś linkowałem) i wyrobić opinię w tym temacie

    i na koniec taki filtr fajnie pracuje jako baza do rozmazywania wazeliny jak się chce bardziej malarski obrazek wygenerować i to jest jakies tam konkretne zastosowanie dla filtra UV

  6. #16

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Ja tylko jestem ciekaw skąd taka informacja Bechamot o zmianie ogniskowej po założeniu filtrów gdzie to wyczytałeś ?
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    nie zrozumiales.

    filtr jesli dziala rozpraszajaco , tzn wiazka swiatla przechodzaca nie jest rownolegla czyli jest gdzies tam hen, hen ogniskowana , gdyz przeciez nierownolegla . I to roznie na powierzchni filtra
    czyli jakby byl wieloogniskowy ( rozny wspolczynnik zalamania swiatla na powierzchni filtra , gdyz rozna dyspersja, material nie jest izotropowy ).

    ten rachunek , ktory przeprowadzilem wyjasnia dlaczego wplyw takich filtrow/protektorow marnej jakosci jest wiekszy dla obiektywow dla dluzszych ogniskowych.
    ocyzwiscie ze to nie musi byc 3000 mm - to tylko liczba przykladowa.

    jesli zalozysz marny filtr na obiektyw np 24 mm , roznicyw rozdzilczosci nie zobaczasz , jesli ten sam filtr zalozysz np na 300 mm zobaczysz b. duzy spadek rozdzielczosci , af w detekcji fazy bedzie ostrzyl blednie , dlatego ze ten sam punkt przedmiotowy bedzie odwzorowany przez skrajne promienie swietlne roznie ogniskowane.

    wydaje mi sie, ze przed laty na tym forum pokazywalem zdjecia - wplyw takich marnych filtrow - im dluzsza ogniskowa tym wplyw jest wiekszy.
    Gdziec moge miec jeszcze na dysku , ale nie chce mi sie szukac , dla mnie temat jest zamkniety.

    dla tele jesli stosujemy filtry musimy zadbac o to, by byly najwyzszej jakosci , dla UWA te slabsze jeszcze ujda , za to sa bardziej krytyczne powloki przeciwodblaskowe , czyli i tak trzeba wybrac dobrej klasy.

    slowem - jesli filtr / protektor to tylko dobrej klasy.

    to samo dotyczy polarow , ale tutaj pomiary sa roche bardziej podstepne - ale to nie na temat.

  8. #18

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Ja zrozumiałem tylko nie wiem czy ty zrozumiałeś to co napisałeś o zmianie ogniskowej

    I co ma DYSPERSJA w optyce ze zmianą ogniskowej obiektywu po podpięciu filtrów płaskich
    Ostatnio edytowane przez jerzyp ; 29-12-2019 o 21:42
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    wydaje się że temat przez wiele lat wałkowania jest doszczętnie wyeksploatowany i jest praktycznie pewne że nikt nic nowego już nigdy w temacie nie napisze i nie zmienią tego ani nowe matryce ani "nowe" obiektywy

    tanie filtry - nie ma sensu zakładać chyba że szuka się problemów
    tanie obiektywy (kity i inne wynalazki) - nie ma sensu zakładać bo dobry filtr jest droższy od takiego obiektywu - próba sprzedaży takiego filta to typowe polowanie na jelenia (dodatkowo początkującego lub bez kasy)
    obiektywy na które regularnie zakłada się jakieś konkretne filry (takie co coś robią) - nie ma sensu zakładać ochronnego bo trzeba go odkręcac przed założeniem filtra co coś konkretnego robi
    to co zostaje długie tele? jasna stałka do portretu?

    jak się popatrzy na to od strony ekonomicznej to wychodzi że dobry filtr najczęściej będzie droższy (no powiedzmy porównywalny cenowo bo dobry niejedna ma imię) niż wymiana przedniej soczewki, cena kawałka szkła pokrytego powłokami i mniej lub bardziej udanej oprawki (najcześciej mniej udanej i ze słabych materiałów np. aluminium ) jest absurdalnie wysoka - rynek filtrów UV to takie typowe polowanie na jelenia - wystarczy jak się to porówna z ceną obiektywu i iloscią i jakością szkła w obiektywie i we filtrze.

    czy mam filtr UV - mam jeden bo praktycznie wszystkie obiektywy mam o średnicy gwinta 77mm - czy używam - no używam - ale nie pamietam kiedy go używałem ostatnio - jakoś nie miałem potrzeby - nie było burzy piaskowej ani czegoś podobnego co by tego wymagało, ale jak ktoś często foci w burzy piaskowej to niewątpliwie może się przydać - ja nie tak często ja mi się wydawało gdy kupowałem ;mrgreen:

    czy moje podejście jest jedynie słusznym - dla mnie tak - ale każdy ma swój rozum więc może robić jak mu się podoba

    a i zapomniałem dodać że filtr UV wpływa na obraz można sobie odszukac artykuł na lesnrentals (kiedyś linkowałem) i wyrobić opinię w tym temacie

    i na koniec taki filtr fajnie pracuje jako baza do rozmazywania wazeliny jak się chce bardziej malarski obrazek wygenerować i to jest jakies tam konkretne zastosowanie dla filtra UV
    Chciałbym filtr założyć i... zapomnieć że jest założony, w miarę potrzeby czyścić (w terenie)..
    Szczególnie dla obiektywu 70-200 który w plecaku ma "niezałożona" osłonę (i tak często go używam) a soczewka jest prawie na równo z obudową.

    Z dostępnych wyników testów (Optyczne, LensRentals, ...) wynika że praktycznie każdy filtr powoduje jakieś pogorszenie jakości technicznej zdjęcia.
    Na różne sposoby.

    Kupię dobry, założę i zobaczę czy (ja) widzę te efekty filtra zabezpieczającego na moich zdjęciach.
    Wiem (już) jakie i wiem gdzie je szukać

    Jestem fanem szczegółowości/ostrości (wybranych) zdjęć.
    Czy zobaczę efekty np. na wyświetlanym na monitorze (w rozmiarze Original) zdjęcia typu
    https://www.dpreview.com/galleries/5...813/santorini1

    Jeśli zobaczę różnicę to nie będę używał filtra.

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 29-12-2019 o 21:54
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Zakładać czy nie zakładać ?


Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •