Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Pentax K10d

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    Kupowalem obiektywy M42, ktore byly robione przez Tomioke dla innych firm. Wg mnie Tomioka robila najlepsze 55/1.4. Nauczylem sie rozpoznawac po wygladzie korpusu i tylnej soczewki rebranded Tomioka. Zrobili bardzo duzo 55tek pod roznymi nazwami. Najwiecej chyba dla Sears, Reeboock & Co, wlasciciel sieci sklepow Sears. Dla tej sieci robily rozne kompanie produkujace sprzet fotograficzny, np Olympus pod nazwa Tower. Tomioka to byla magiczna nazwa w aukcji na Ebay, bardzo latwo mozna bylo kupic Sears 55/1.4 za $30 i sprzedac jako rebranded Tomioka za stowke. W tej chwili mozna tez wyszukac aukcje z obiektywem o tej ogniskowej pod nazwa Sears. Ale cena jest powyzej $100 i moze osiagnac $300 za dobry egzemplarz. Przyznaje, ze przerzucilem troche tych obiektywow zdobywajac kase na drogie obiektywy innych firm. Design Tomioka byl i jest niepowtarzalny. Widac chinski adapter M42/PK z wywalona blaszka

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rikenonT1.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	348,5 KB
ID:	3498

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rikenonT2.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	367,1 KB
ID:	3499

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rikenonT3.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	361,5 KB
ID:	3500

    Do tego kolorowy obrazek i ludzie fajnie licytowali

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rikenonT1S.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	319,7 KB
ID:	3501
    __________________

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    ja mysle , ze z tym " Tomioke" to byla sciema.
    jesli nie bylo napisane na pierscieniu czolowym "Tomioke" , to nie byl to tomioke.

    Jakosc rysunku w tamtym okresie wszystkich jasnych obiektywow byla na otwartej przyslonie marna - ze wzgledu na potezne bledy otwarcia - glownie aberacje sferyczna.
    I wskutek tych bledow , obiektyw mogl dawac Jakis charakterystyczny bokeh. I jedyny sens tych obiektywow dzisiaj to jest wlasnie bokeh. Bokeh ma to do siebie , ze jesli jest rzeczywiscie charakterystyczny, to szybko sie nudzi a po czasie staje sie nieznosna maniera.

    Japonczycy produkowali w paru zakladach w tym czasie bardzo podobne objektywy pod dziesiatkami firm.
    Trudno sie polapac ktora dla kogo pod jaka firmna ( nazwa ) , dlaczego ?

    tomioke zrobil m42 55/1,2 ( bodaj jedyny do tej pory 1,2 na m42) na ktorym wyraznie widac ograniczenie jasnosci geometrycznej obiektywu srednica bagnetu.
    Musieli przyszlifowac z boku kawalek soczewki tylnej , zeby nie kolidowala z bolcem przyslony .

    obiektywy 1,2 i 1,4 byly w tamtym okresie b slabe na tej przyslonie . Nawet drogi i znacznie mlodszy c 50 1,2 L na 1,2 rysowal slabo , choc o niebo lepiej od tamtych. Jedanak AS byla juz znacznie slabsza.

    Dopiero podniesienie mocy obliczeniowej komputerow i rozwoj algorytmow , glownie genetycznych , pozwolil na optymalizacje konstrukcji obiektywow i znaczne oslabienie bledow na jasnych przyslonach, ale to dopiero 20 - 30 lat pozniej.
    Osobiscie nie ulegam mitom o niezwyklych wlasnosciach starych obiektywow , tak jak i stare samochody byly zwyczajnie gorsze od wspolczesnych - nieporwnywalnie gorsze. To samo z optyka. Owszem mialy one charakterystyczny , indywidualny bokeh .
    A czy o bokeh chodzi w fotografii i jak duze jest jego znacznie to mam osobiste zdanie - jesli sie nie ma nic ciekawego do pokazania to sie pokazuje bokeh .

  3. #13
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    ja mysle , ze z tym " Tomioke" to byla sciema.
    jesli nie bylo napisane na pierscieniu czolowym "Tomioke" , to nie byl to tomioke.
    (...)
    Nie bede polemizowal i zostane przy swoim. Z jednym sie zgadzam - rzeczywiscie Tomioka nie robila obiektywow pod nazwa Tomioke. Stare obiektywy maja w sobie cos czego nie uswiadczysz w najnowszych konstrukcjach. To "cos" nie mozna okreslic. Chociaz sa tacy, ktorzy do roznych rzeczy dopisuja rozne swoje filozofie. Ale jezeli wezmiesz 3 obiektywy o ogniskowej 85, Helios 40, stara aluminiowa wersja, Planar robiony przez Cosine, CanonL to kazdym z tych obiektywow zrobisz w odpowiednich okolicznosciach swietne zdjecie. Zdjeciem nie trzeba za kazdym razem rznac ogorka na mizerie. Samochody? Najbardziej konfortowymi autami jakimi jezdzilem byly Cadillac i Buick z lat 80. Jak jechales to wskaznik zuzycia paliwa pokazywal jak szybko ubywa w zbiorniku. Ale w srodku super wygodnie. Te auta mozna bylo kupic 25 lat temu za 1000 dolarow od babci lub dziadka. Mialy wady, paliwo i stare - co jakis czas trzeba bylo jezdzic do mechanika. Nie lubie malych i niskich samochodow, czuje sie jakbym ciagnal tylek po asfalcie. Wspolczesne samochody sa fajne jak sa duze.
    __________________

  4. #14
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    Nastepny obiektyw, Carl Zeiss Jena Flektogon 35/2.8, mocowanie M42, moim byla 3 wersja - zebra.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flektogon5.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	541,2 KB
ID:	3506

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flektogon2.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	433,8 KB
ID:	3507
    __________________

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    na zdjeciu pierwszym to nie jest m42 a m48 " Patton" ;-)

    --- Kolejny post ---

    Z jednym sie zgadzam - rzeczywiscie Tomioka nie robila obiektywow pod nazwa Tomioke

    prawdziwy Tomioka np

    https://www.ebay.de/itm/Tomioka-55mm...0AAOSw7ypd5R0b


    tomioka na potrzeby e bayu

    https://www.ebay.de/itm/Auto-Chinon-...AAAOSwivBd83KA

  6. #16
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    na zdjeciu pierwszym to nie jest m42 a m48 " Patton" ;-)
    Nie.
    To M47 - taka przejściówka zrobiona na szybko do Korei. Patton M48 była jego wersją rozwojową.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  7. #17
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Tomioka, w tym 55/1.2 mialem pewne ilosci, Tomioka 55/1.2 i 50/1.4 robiony dla Chinon mialy "skore" naklejona na pierscieniu ostrzenia, a nie gume, Tomioka robila tez swoje obiektywy pod nazwa Tominon do dalmierzy i chyba do rzutnikow, czy powiekszalnikow, moze tez do Polaroid. Bo mam taki jeden obiektyw o ogniskowej 70mm w migawce Polaroid. Tomioka robila dla Yashinon i Chinon obiektywy macro 60/2.8. Robila tez dla Porst i Revuenon wersje M42 i PK 50/1.2 i 55/1.2.
    __________________

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    tak , produkowala dla roznych firm , ale jej wyroby byly desygnowane dodatkowo jako "tamioka" , az do chwili kiedy zostala wykupiona przez kyocere.
    Od tej pory produkowala obiektywy pod marka zeiss , yashica np do contaxa . marka tamioka nie byla wiecej uzywana.

    dzisiaj zaiss podkresla , ze nidy nie sprzedal swojej marki japonczykom , jedynie ja wypozyczyl na Jakis czas.

  9. #19
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    tak , produkowala dla roznych firm , ale jej wyroby byly desygnowane dodatkowo jako "tamioka" , az do chwili kiedy zostala wykupiona przez kyocere.
    Od tej pory produkowala obiektywy pod marka zeiss , yashica np do contaxa . marka tamioka nie byla wiecej uzywana.

    dzisiaj zaiss podkresla , ze nidy nie sprzedal swojej marki japonczykom , jedynie ja wypozyczyl na Jakis czas.
    Nie Tomioke i nie tamioka, najwyzej Tomioka. Jezeli chodzi o licencje na wykonanie przez Japonczykow obiektywow dla firm niemieckich to kilka z nich zrobilo deal z Cosina. Odbior jakosciowy byl robiony przez Niemcow
    Ostatnio edytowane przez trumil9 ; 19-12-2019 o 20:59
    __________________

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Pentax K10d

    cosina produkowala i produkuje zarowno pod wlasna marka jak i zupelnie obca optyke i aparaty . niektore z tanszych canonow i nikonow byly w calosci produkowane przez cosine. Jako wlasciciel marki voitgländer produkuje pod ta marka obiektywy. Cosina posiada wlasna hute szkla i produkuje w niej rzadkie gatunki szkiel , jak np lantanowe. Dlatego tez moze sobie pozwolic na produkcje optyki z tymi szklami. Produkuje tez dla zeissa pod jego marka. Tomioka desygnowala optyke dodatkowo swoja Firma, casina niekoniecznie. Tak ze jesli ktos twierdzi ze posiada tomioke , a nie jest to naniesione na obiektywie , to mam watpliwosci. W tym to czasie budowano wiele obiektywow do siebie bardzo podobnych. Te jasne to byl w zasadzie siedmiosoczewkowy gauss - wszystkie wedlug tego samego schematu , obudowy tez byly do siebie podobne.
    Revuenon mogl byc robiony przez cosine , a jesli ktos twierdzi ze to tomioka , to najprawdopodobniej sie myli , chyba ze naniesiona jest marka tomioka.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •