Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 55

Wątek: Monitor do amatorskiej obróbki

  1. #11
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    716

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Polecam NEC EA244WMi. Posiada fantastyczną liniowość, w miarę dobrą czerń, możliwość kalibracji sprzętowej i jest tani jak barszcz.
    Jedyny minus to sRGB, brak opcji Soft Proofing, ale jak nie bawisz się w drukowanie zdjęć, to nie ma problemu.
    5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
    600EX-RT, 430EXII, 568EXII
    CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

  2. #12
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Amatorsko używam NEC EA245WMI w wersjo Color Tuned, kupionego od użytkownika Tom01.
    Zdecydowanie polecam ten monitor.
    W tym budżecie (aktualnie 1813,38 zł brutto) można kupić EA275WMi.
    Wprawdzie "zwykłe", nie CT czy Color) w senetic.pl.
    A bywało jeszcze taniej.

    Trzeba tylko podczas składania zamówienia podać kod rabatowy: #czornyj
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 280

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    do amatorskiej obróbki nadaje sie każdy nowoczesny monitor
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  4. #14
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    294

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    zastanawiam się nad tymi Necami i czy rzeczywiście warto dopłacić te kilkaset zł do wersji CT ? czytałem jakie są różnice ale chodzi mi o to, czy jak postawimy obok siebie obie wersje to czy jesteśmy w stanie je odróżnić od siebie ?
    R + C 50 1.8 STM + C 17-40 + C 70-200 f/4 + CDN.
    https://www.facebook.com/dawidzawilafotografia

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    nawet jesli odroznisz od siebie , to trudno bedzie stwierdzic ktory obraz jest leszy . moga byc rozne , ale co lepsze ?

    moim zdaniem nie warto pakowac zbyt duzych pieniedzy w Monitor i nie wolno obrabiac zdjec korzystajac z laptopu i jego monitora.

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Widzisz ja też maiłem takie dylematy, bo nie wiedziałem o co chodzi i jak kupiłem Eizo za 5koła to poczułem się zażenowany. Chodzi o to, że wersja CT jest po kalibracji sprzętowej - czyli ustawianie balansu bieli, kolorów i kontrastu robi za ciebie maszyna wg pewnych wzorców i tyle. Samemu w życiu nie ustawisz fabryccznie ustawionego byle jak monitora tak jak zrobi to kalibrator(czy jak go zwał) Nie będzie widać jakichś szalonych różnic. Za to jak przyjdą do Ciebie zdjęcia z labu który korzysta z kalibracji sprzętowej, to obraz z monitora będzie zbliżony do tego na wydruku - w zależności od tego ile wydasz na monitor. To niestety prosta zasada - im więcej tym lepiej/bliżej.
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 12-12-2019 o 19:01 Powód: przywrócono pierwotny post

  7. #17
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    (...)Za to jak przyjdą do Ciebie zdjęcia z labu który korzysta z kalibracji sprzętowej, to obraz z monitora będzie zbliżony do tego na wydruku - w zależności od tego ile wydasz na monitor. To niestety prosta zasada - im więcej tym lepiej/bliżej.
    To chyba jednak tak nie działa, LABy też mają swoją profile

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Bangi chyba jednak działa
    Wysyłasz do labu jpeg rgb i na tym koniec. Żadnych profili, przestrzeni adobe i innych akcji. Jak masz moniotor skalibirwany i oni w labie mają nmonitor skalibrowany to wszystko jest ok. Maszyny i rodzaje papieru dają różne "efekty" i na to nie masz wpływu. Dla tego dobre laby dają swoje wzorniki na papierach jakimi dysponują. To nie moje widzi mi się, a z prezentacji pana jednej z polskich firm się w tym specjalizujących.
    profile to raczej były jak się nie miało monitorów i aparatów na obecnym poziomie. Ale mogę się mylić

  9. #19
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    49
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    nie wolno obrabiac zdjec korzystajac z laptopu i jego monitora.
    Bzdura i uproszczenie. Mam skalibrowaną Retinę i Eizo. Zdjęcia na obydwu wyglądają identycznie.

  10. #20
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    @robertskc7 przy założeniu, że kalibracja byłą w oparciu o dany LAB (wzorniki od nich) to OK, ale wg mnie użyłeś zbyt dużego skrótu myślowego, stąd moja uwaga.
    Dla przykładu jak kupiłem NECa, o którym piszę wcześniej i został skalibrowany ale do "względnie standardowych" ustawień, u sprzedawcy, a nie u mnie na miejscu, gdzie de facto najlepiej byłoby to zrobić; do tego nie mam kalibracji pod konkretny LAB i jak daję do druku zdjęcia, to zawsze z korekcją LABu do ich ustawień, tak by zachować możliwie wierność kolorów.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •