Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 55

Wątek: Monitor do amatorskiej obróbki

  1. #31

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Masz oczywiście rację, choć moim zdaniem to już trochę wywód dla wywodu.

    Przestrzeni koloru, którą potrafi wyświetlić dane urządzenie nadajesz nazwę "profil". W tym sensie przestrzeń teoretyczna - np. sRGB to też profil, choć nie opisuje żadnego urządzenia.

    Z tego co sobie policzyłem, to Display P3 to najszersza przestrzeń, której w miarę "bezkarnie" można używać na plikach 8-bitowych. Użycie na przykład BT.2020 z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do nieprzyjemnego bandingu. Dlatego tak mi brakuje ogólnie uznanego formatu łapiącego więcej bitów (na przykład 10). Oczywiście jest HEIC, jest też Googlowa wersja JPG - ale na raz wsparcie jest praktycznie zerowe. Pod tym względem świat wideo jest dobrych kilka lat do przodu.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  2. #32
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Masz oczywiście rację, choć moim zdaniem to już trochę wywód dla wywodu.

    Przestrzeni koloru, którą potrafi wyświetlić dane urządzenie nadajesz nazwę "profil". W tym sensie przestrzeń teoretyczna - np. sRGB to też profil, choć nie opisuje żadnego urządzenia.
    jesli tak zrobimy , to warto zauwazyc , ze to samo slowo oznacza cos innego - raz przestrzen , czyli paleta kolorow innym razem " Profil" czyli korekte , dopasowanie do palety.W tym drugim znaczeniu to cos innnego.

    drukarki pracuja w przestrzeni cmyk - drukuja subtraktywnie
    Monitor pracuje w przestrzeni rgb , obraz powstaje addytywnie.

    chcac wydrukowac obraz o barwach podobnych do tych jakie widzimy na monitorze potrzebny jest przeliczenie przestrzeni RGB w cmyk i to odpowiednio. To przeliczenie odbywa sie w oparciu o dane dostarczone w profilu.



    co do wymaganej glebi bitowej.
    warto zwrocic uwage , ze wiekszosc monitorow o rozszerzonym gamucie podawanym przez producentow jako aRGB sa to monitory osmio bitowe ( te wszystkie tansze). Kolory charakterystyczne dla aRGB sa symulowane , i pobierane z tablicy LUT.
    Monitory laptopow sa czesto 6 - cio bitowe a pelna paleta sRGB jest tez symulowana w oparciu o kolor szesciobitowy.
    ale w takim przypadku aby osiaganac rozszerzony gamut na obrazie , obraz musi posiadac pelny zapis , tutaj symulowac kolorow sie nie da , tzn w pliku potrzebujemy wiecej niz 8 b - w przeciwnym wypadku dochodzi do rozrzedzenia zapisu koloru w pozostalym obszarze , czyli jak pisalem rozszerzenie gamutu odbywa sie kosztem rozdzielczosci kolorystycznej.

    Jak zdecydowac w jakiej przestrzeni zapisac obraz - napisalem wyzej.

    Ja uwazam , aby unikac nieporozumien , ze praktyczniej jest uzywac pojec "przestrzen" i "Profil" w tych odmiennych znaczeniach.

  3. #33
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez becekpl Zobacz posta
    do amatorskiej obróbki nadaje sie każdy nowoczesny monitor

    Pełna zgoda z Tobą, gdy prezentujesz w necie lub drukujesz w "normalnym" labie
    Wyjątek, jeśli obrabiasz amatorsko RAW po to TYLKO by oglądać na tym (wysokiej klasy) monitorze to warto inwestować umiejętność i kasę

    jp

    PS
    Mam podłączone 2 monitory NEC, stary i nowy "lepszej klasy".
    Bezpośrednio po kalibracji obu przesuwanie zdjęcia pomiędzy monitorami nie daje widocznych zmian kolorystyki ani jasności na zdjęciu
    Po około 2 miesiącach różnice są wyraźnie widoczne
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 15-12-2019 o 11:58
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  4. #34
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Przed laty kiedy wymienilem tani monitor na 10 razy drozszy uzyskalem tak subietywnie poprawe jakosci o 10% , nie 10 razy wiecej.

    dla mnie wieksze znaczenie ma aby szyba przednia nie byla blyszczaca i odbijajacy.
    jakis czas temu uzywalem maca , niby wszystko ok , ale niestety szyba monitora odbijala jak przslowiowe psie skarby.
    Mimo b. dobrego koloru te odbicia przeszkadzaly bardziej w pracy niz ewentualnie obraz z nieco slabszego monitora za to bez refleksow.
    Mac z tego powodu powedrowal do piwnicy i tam sobie lezy.

    Warto kupic bardzo dobry i drogi monitor , po to by sie przekonac, ze bez takego tez mozna z takim samym skutkiem obrobic zdjecia.

    Nie wiem czy to prawda , czytalem nie tak dawno gdzies artykul , ze lepsza jakosc obrazowania przy ogladaniu zdjec daja wspolczesne telewizory.
    Nie wnikalem w to czy jest to prawda , ale faktem jest ze jakosc obrazu potrafi byc b. wysoka , byc moze tak jest lepiej ogladac ?
    ciekawy temat - czy ogladac na telewizorze , czy monitorze komputerowym jesli chemy zobaczyc wszystkie mozliwe walory zdjecia?

  5. #35

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Nie wiem czy to prawda , czytalem nie tak dawno gdzies artykul , ze lepsza jakosc obrazowania przy ogladaniu zdjec daja wspolczesne telewizory.
    Nie wnikalem w to czy jest to prawda , ale faktem jest ze jakosc obrazu potrafi byc b. wysoka , byc moze tak jest lepiej ogladac ?
    ciekawy temat - czy ogladac na telewizorze , czy monitorze komputerowym jesli chemy zobaczyc wszystkie mozliwe walory zdjecia?
    Ja już prawie 2 lata temu pisałem o tym u siebie na stronie (https://pawel.online/jak-telewizor-przegonil-pceta/) - a dziś sytuacja jest jeszcze drastyczniejsza.
    Oczywiście, że są monitory edytorskie o mega parametrach, ale to są kosmiczne koszty.

    Mój Sony Bravia XE93 ma 1000 nitów jasności, średni kontrast prawie 45000:1 (to jest 15 EV) i potrafi pokazać obraz 10 bitowy w przestrzeni BT.2020. Zdjęcia wyglądają na nim na prawdę bardzo dynamicznie - cieżko uzyskać taką jakość na monitorze (nawet na najnowszym MBP Pro 16" - który ma display na prawdę fantastyczny).

    Od dłuższego czasu używam wyłącznie telewizora do pokazywania zdjęć (oczywiście przy pomocy Apple TV - które potrafi poprawnie wysłać do telewizora sygnał Dolby Vision zbudowany z HEIC'a z profilem DCI-P3).

    p, paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  6. #36
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    bede musial zobaczyc niketore z panoram jakie robilem na telewizorze.
    ciekaw jestem czy zobacze cos wiecej.

    o ile na komputer do obrobki , zeby ochronic oczy nalozylem kaganiec, tzn wiem o tym, ze nie wykorzystuje parametrow monitora , to od czasu do czasu podglad w pelnej jakosci moze i uzasadnilby posiadanie telewizora , gdyz zona kupila a ja nie wiem co z nim zrobic.

  7. #37

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    bede musial zobaczyc niketore z panoram jakie robilem na telewizorze.
    ciekaw jestem czy zobacze cos wiecej.

    o ile na komputer do obrobki , zeby ochronic oczy nalozylem kaganiec, tzn wiem o tym, ze nie wykorzystuje parametrow monitora , to od czasu do czasu podglad w pelnej jakosci moze i uzasadnilby posiadanie telewizora , gdyz zona kupila a ja nie wiem co z nim zrobic.
    Pamiętaj tylko, że obecnie wcale nie jest łatwo do telewizora wysłać obraz który on "poprawnie" zrozumie. Największym kuriozum jest na przykład Android na pokładzie większości telewizorów, który nadal nie potrafi poprawnie pokazać nawet JPG z jakims profilem koloru.
    Jedyne rozsądne rozwiązanie to dostarczenie obrazu ze źródła zewnętrznego w formacie HDR10 lub Dolby Vision.

    p, paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  8. #38
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    no wiec wyswietlilem ( sony, jakas bravia , ma 2 lata ). jakosc zdjec prawidlowa , powiedzialbym nie gorsza niz z komptera, subietywnie powiedzialbym bardzo dobra , choc sony wymaga niewielkiej zmiany ustawienia tylko nie wiem jeszcze jak to zrobic .
    Kolor bardzo dobry. Ogolnie to obraz jest lepszy z niewielkim tylko zastrzezeniem , niz na moim kompie ale z kagancem .
    Kolor prawidlowy. jpg w srgb.

    Z tym, ze czar ogladania zdjec na komputerze mija . Jakby lecialo z telewizji , a tutaj pod wzgledem atrakcyjnosci tresci stosunku do profesjonalnych emisji szans nie ma. Jakosciowo jest lepiej niz na wiekszosci filmow.
    do tej pory prtzechowywylme zdjecia w 2,5 k , trzeba bedzie przejsc na 4 k .

    Panoramy jak na razioe mam w 10k wiec na najblizszych kilka lat rozdzilczosc winna wystarczyc.

    Tylko skad wziasc czas na te wszystkie zabawy ?

  9. #39
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 430

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    no wiec wyswietlilem ( sony, jakas bravia , ma 2 lata ). jakosc zdjec prawidlowa , powiedzialbym nie gorsza niz z komptera, subietywnie powiedzialbym bardzo dobra , choc sony wymaga niewielkiej zmiany ustawienia tylko nie wiem jeszcze jak to zrobic .
    Kolor bardzo dobry. Ogolnie to obraz jest lepszy z niewielkim tylko zastrzezeniem , niz na moim kompie ale z kagancem .
    Kolor prawidlowy. jpg w srgb.

    Z tym, ze czar ogladania zdjec na komputerze mija . Jakby lecialo z telewizji , a tutaj pod wzgledem atrakcyjnosci tresci stosunku do profesjonalnych emisji szans nie ma. Jakosciowo jest lepiej niz na wiekszosci filmow.
    do tej pory prtzechowywylme zdjecia w 2,5 k , trzeba bedzie przejsc na 4 k .

    Panoramy jak na razioe mam w 10k wiec na najblizszych kilka lat rozdzilczosc winna wystarczyc.

    Tylko skad wziasc czas na te wszystkie zabawy ?


    https://mva.pl/viewtopic.php?f=17&t=3427 odnośnie telewizorów

    Czy @Tom01 mógłbyś zabrać głoś w tym wątku, bo zaczynają się tu dziać dziwne rzeczy.
    Ostatnio edytowane przez robertskc7 ; 16-12-2019 o 10:02

  10. #40
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Monitor do amatorskiej obróbki

    co. tom ma za mnie odpowiedziec co ja widze na moim monitorze ?

    troche rozsadku prosze.

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •