Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: Zakup lustrzanki

  1. #1

    Domyślnie Zakup lustrzanki

    Witam wszystkich.

    Parę lat temu miałem lustrzankę canon 600d później przeszedłem na NIkon d5500. Obecnie nie posiadam żadnej ale chciałbym coś zakupić.
    Nie byłem na bieżąco z nowościami i chciałbym zapytać czy seria Canona XXXD wciąż jest dostępna? CO to są za lustrzanki 200d albo XXXXD ?
    Czytałem ostatnio też o filtrze dolnoprzepustowym. Podobno NIkon go usunął z lustrzanek w Canonach dalej jest montowany. Z testów wyczytam że lustrzanki bez tego filtra mają wyższa rozdzielczość. Czy jest sens zwracać na to uwagę?

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    Cytat Zamieszczone przez massi Zobacz posta
    Parę lat temu miałem lustrzankę canon 600d później przeszedłem na NIkon d5500. Obecnie nie posiadam żadnej ale chciałbym coś zakupić.
    Nie byłem na bieżąco z nowościami i chciałbym zapytać czy seria Canona XXXD wciąż jest dostępna? CO to są za lustrzanki 200d albo XXXXD ?
    trzycyfrowe Canony to podstawowa seria dla przecietnego uzytkownika. dobrze sprawdzona ergonomia, uczciwy zestaw mozliwosci, dostosowane do tego podstawowe obiektywy.

    czterocyfrowe Canony to bardziej budzetowe propozycje, czesto w delikatniejszej obudowie, i w ktorych ograniczone sa pewne mozliwosci (zeby cena byla nizsza)

    200D (czy 250D) to w zasadzie tez podstawowa seria (jak 750D czy 800D), tylko ze te sa w zmniejszonych korpusach. niektorym odpowiada, inni wola wiekszy korpus

    Cytat Zamieszczone przez massi Zobacz posta
    Czytałem ostatnio też o filtrze dolnoprzepustowym. Podobno NIkon go usunął z lustrzanek w Canonach dalej jest montowany. Z testów wyczytam że lustrzanki bez tego filtra mają wyższa rozdzielczość. Czy jest sens zwracać na to uwagę?
    nie czytac, nie sugerowac sie. dla docelowych zdjec ma to minimalne znaczenie, duzo mniejsze niz umiejetnosci fotografa czy obiektywy.

    idz sobie do Media Macalni i wez do reki kilka roznych Canonow (800D, moze jeszcze jakis zapodziany 750D), dla porownania 200D i jakiegos Nikona D5500. wybierz co ci w rece najlepiej lezy...
    www albo tez flickr

  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 623

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    Hmm... trochę trudno opowiedzieć bo byłoby trochę pisania, generalnie to opis segmentacji jest tutaj https://www.canon.pl/cameras/dslr-cameras/ plus to też być może będzie jakąś wskazówką https://pl.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS jak się system rozwinął / zmienił.
    Tak, seria xxxd wciąz jest dostepną, aktualnie z tej serii najnowszy jest Canon 800D, ale masz też równolegle Canona 250D, który niby xxxd, a jednak nie do końca
    Filtrem dolnoprzepustowym do niespecjalistycznej fotografii bym się nie przejmował.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    Dziękuję za odpowiedzi. Skłaniam się kupić Canona 750, 760d lub 800D ale ze szkłem Sigma 17-50 2.8. Oglądałem też 77D lub 70D. Jeśli budżet mi nie pozwoli to nawet canon 700D z tym szkłem.
    A tak prosto mówiąc, lepiej jak jest ten filtr czy go nie ma?

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    wez sobie jeszcze dla porownania bezlusterkowego M50. jesli nie uzywasz Servo AF, to M50 bedzie miala sprawniejszy AF (a w porownaniu z ta Sigma to wrecz nieskonczenie sprawniejszy AF) i do kupy jest mniejsza. to jest celownik elektroniczny wiec symulacja rzeczywistosci, ale za to wyraznie wiekszy niz w takim 750D/800D wiec w warunkach dziennych to daje lepszy podglad sceny. matryca jest ta sama, wiec rzecz rozbija sie w duzym stopniu o preferencje co do celownika i rozmiarow
    www albo tez flickr

  6. #6

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    Teraz zastanawiam się nad canonem 80d czy to dobry wybór ? pod uwagę ale mniejszą biorę jeszcze canon 760d, 800d oraz nikon d7200.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 281

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    nie , to zły wybór
    kup sobie nowoczesny telefon, nie maja one
    Cytat Zamieszczone przez massi Zobacz posta
    filtrze dolnoprzepustowym.
    wiec dla ciebie jak znalazł
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  8. #8
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    becekpl nie bądź złośliwy. Amator nie musi sie orientować w wielu sprawach.

    massi - rozpatrujesz dosyć podobne aparaty. Kup jakikolwiek z tych (750, 760, 800, 77). Ważniejsze jakie dokupisz obiektywy. Jeśli fotografowanie cie wciągnie to za jakiś czas, wiedząc co w Twojej specjalizacji jest najpotrzebniejsze wymienisz body, obiektywy. To nie jest najtańsze hobby.

    PS. nie napisałeś co fotografujesz, a to ważne.

  9. #9
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    927

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To nie jest najtańsze hobby.
    Bardzo delikatnie powiedziane! Ale z drugiej strony, czy jakiekolwiek hobby, prawdziwe hobby!, jest tanie?
    Ja ostatnio się przeraziłem, jak zrobiłem mały rachunek sumienia, ile wydałem już w swoim życiu na zabawki foto Szczerze mówiąc, do głowy mi nie przyszło, że aż tak dużo
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Zakup lustrzanki

    Cytat Zamieszczone przez massi Zobacz posta
    Z testów wyczytam że lustrzanki bez tego filtra mają wyższa rozdzielczość. Czy jest sens zwracać na to uwagę?
    To Prawda , ale odczucia sa ambiwalentne

    filtr AA obniza rozdzielczosc obrazowania , co odczuwamy ogladajac zdjecia w duzych skalach zblizonych do 100 % , ale jednoczesnie zapobega wystpowaniu artefaktow , ktore powstaja na regularnych stukturach glownie przy mniejszych powiekszeniach . Tworzy sie tzw mora , rodzaj prazkow , ktore w pewnych miejscach sa wynikiem wzmicnienia obrazu w innych zaniku rozdzielczosci ( przenoszenia obrazu).

    Do tej pory najczesciej ogladano zdjecia na monitorze komputera czy tez wydruki papierowe , czyli w niewielkich powiekszeniach , przez co spadek rozdzilczosci wskutek fitra byl bez jakiegokolwiek znaczenia ( gdyz nieporowynwalnie mniejszy od spadku wskutek pomniejszenia zdjecia) , a wiec w ostatecznym bilansie fitr AA przynosil najczesciej korzysci.

    Sytuacja nieco sie zmienia , gdy pojawily sie telewizory 4 k i na nich oglada sie zdjecia w skalach bliskich 100%. W duzych powiekszeniach mora jest mniej dokuczliwa , natomiast widoczny jest spadek rozdzielczosci , gdyby porownac do zdjec robionych bez filtra.

    Z tym, ze mowa jest o filtrze mechanicznym , w rzeczywistosci stosowany jest filtr elektroniczny , czyli rodzaj obliczen majacy zapobeigac powstaniu artefaktow.



    reasumujac: jesli ogladasz zdjecia na komputerze lub sa ta wydruki papierowe 10*15 czy troche wieksze , negatywnego wpylwu fitra nie da sie w ogole zauwazyc , natomiast zauwazymy wplyw pozytywny . Jesli ogladasz na TV 4 k to zauwazyc mozna pewien nieznaczyny ale widoczny spadek rozdzielczosci, mory w tej wielkosci raczej nie zaobserwujemy dzieki filtrom elektronicznym.

    co wybrac ? - jesli juz wiesz jak to dziala , to odpowiedziec winienes sam za siebie. Ale poniewaz rozdzielczosc obrazowania matryc i tak jest b. wysoka , wiec niewielki spadek wskutek filtra AA nie jest bolesny - to wychodzi w testach laboratoryjnych , w zdjeciach rzeczywistych nie odgrywa wiekszej roli dla percepcji. Czyli w praktyce jest to bodaj najmniej istotnym kryterium wyboru aparatu.
    Tym sie nie kieruj wybierajac aparat.

    Raczej strategiczne pytanie o System - jesli dslr to Canon czy Nikon ?

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •