Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Makro dla początkującego?

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2019
    Miasto
    Trzebnica
    Posty
    8

    Domyślnie Makro dla początkującego?

    Witam,

    to mój pierwszy post, więc troszkę nie wiem od czego zacząć. Od pół roku mam Canona 450d z kitowym obiektywem. Chciałbym sprawdzić czy makrofotografia mnie jakoś przyciągnie. Widziałem zdjęcia przemo-lukasa i się nimi zachwyciłem. Jako że budżet jest ograniczony, jedyne sensowne rozwiązania to: zestaw pierścieni pośrednich z przeniesieniem automatyki lub obiektyw M42 np. Helios 44-2 i do tego pierścienie pośrednie i przejściówka. Po przeczytaniu masy wątków w tym temacie, mam mętlik w głowie i nie wiem co wybrać. Warto jeszcze wspomnieć że na święta chcę kupić na spółkę 50-tkę Canona. Mój budżet to około 200 złoty, na pomysł z makrofotografią. Na 50-tkę mam odłożone.

    Pozdrawiam, i dziękuję za wszystkie odpowiedzi

    PS. W domu mam jeszcze obiektyw: Industar-61 l/d 2.8/55
    Ostatnio edytowane przez tencichy_ ; 24-11-2019 o 23:03

  2. #2
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Makro dla początkującego?

    Cytat Zamieszczone przez tencichy_ Zobacz posta
    Witam,

    to mój pierwszy post,
    Witamy
    Cytat Zamieszczone przez tencichy_ Zobacz posta
    Warto jeszcze wspomnieć że na święta chcę kupić na spółkę 50-tkę Canona.
    Na jaką "spółkę"?
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  3. #3

    Dołączył
    Nov 2019
    Miasto
    Trzebnica
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: Makro dla początkującego?

    Na spółkę z rodzicami ...
    Jak się ma 16 lat i nie ma się pieniędzy to trzeba sobie jakoś radzić

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Odp: Makro dla początkującego?

    Cytat Zamieszczone przez tencichy_ Zobacz posta
    Na spółkę z rodzicami ...
    Jak się ma 16 lat i nie ma się pieniędzy to trzeba sobie jakoś radzić
    Na początek kup (do obiektywu, który już masz) pierścień do odwrotnego mocowania obiektywu (przeczytaj ! https://digitalcamerapolska.pl/warsz...nego-obiektywu) sprawdzając wcześniej średnicę filtra wkręcanego od przodu (tu masz różne pierścienie w zależności od średnicy filtra https://allegro.pl/listing?string=Pi...2-uni-1-2-1024 )

    A tu filmik
    https://digitalcamerapolska.pl/warsz...nego-obiektywu



    Taniej się już nie da A dopiero później pierścienie, soczewki szkła makro itp.
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #5

    Dołączył
    Nov 2019
    Miasto
    Trzebnica
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Makro dla początkującego?

    W sumie to też jakaś opcja jest, taka całkiem po taniości . Ale jedno mnie trochę by martwiło, jak ustawić przysłonę która jest ustawiana elektrycznie, no i trochę miałbym obawy przed zabrudzeniem soczewki . Ale aż tak cienko z kasą nie jest
    Ostatnio edytowane przez tencichy_ ; 24-11-2019 o 23:26

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Odp: Re: Odp: Makro dla początkującego?

    Cytat Zamieszczone przez tencichy_ Zobacz posta
    W sumie to też jakaś opcja jest, taka całkiem po taniości . Ale jedno mnie trochę by martwiło, jak ustawić przysłonę która jest ustawiana elektrycznie, no i trochę miałbym obawy przed zabrudzeniem soczewki . Ale aż tak cienko z kasą nie jest
    Kup dowolny tani obiektyw manualny na m42 np. Heliosa (przysłonę w m42 domkniesz zaklejając bolec np. taśmą klejącą, albo nakręcając adapter m42/EF z kołnierzem).

    Co do domknięcia przysłony w szkłach EF po prostu ustawiasz żądaną wartość przysłony w aparacie oraz NA WŁĄCZONYM aparacie odpinasz obiektyw od aparatu i wartość ustalona w aparacie się już nie zmieni.

    Ciekawe efekty daje też zoom na M42 podłączony przez ww. adapter odwrotnego mocowania (szybka zmiana powiększenia w zależności od ogniskowej) i właśnie od tanich szkieł na M42 bym zaczął na Twoim miejscu.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 24-11-2019 o 23:35
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #7

    Dołączył
    Nov 2019
    Miasto
    Trzebnica
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: Makro dla początkującego?

    Dzięki za odpowiedź . Znalazłem taką ofertę z Heliosem 44-2 + pierścienie pośrednie za 139zł: https://allegro.pl/oferta/potezne-ma...ource=facebook . Do tego jeszcze adapter i można próbować coś popstrykać. Tylko czy ten Helios z oferty jest dobry...

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Odp: Makro dla początkującego?

    Cytat Zamieszczone przez tencichy_ Zobacz posta
    Dzięki za odpowiedź . Znalazłem taką ofertę z Heliosem 44-2 + pierścienie pośrednie za 139zł: https://allegro.pl/oferta/potezne-ma...ource=facebook . Do tego jeszcze adapter i można próbować coś popstrykać. Tylko czy ten Helios z oferty jest dobry...
    Jak masz za dużo kasy i wolisz ją wydać w ten sposób zamiast na pierścień odwrotnego mocowania

    BTW - tu masz lepszą ofertą (licytacja) Industar-50-2 3,5/50 + pierścienie do makro https://allegro.pl/oferta/industar-5...kro-8715951495 Nawiasem pisząc jest to kopia Tessara zaprojektowanego przez Zeissa (konstrukcja oparta bezpośrednio na Tessarze 3,5/52,5 mm.).
    Ostatnio edytowane przez candar ; 25-11-2019 o 01:12
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #9

    Dołączył
    Nov 2019
    Miasto
    Trzebnica
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: Makro dla początkującego?

    Ten Industar w fajnym zestawie. Może się uda wylicytować. Jak można zabezpieczyć soczewkę po odwróceniu kitowego obiektywu?

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Makro dla początkującego?

    pierscienie ze stykami , a to wydatek raz na Cale zycie, kosztuja 100 - 200 zl

    dzialaja przyslona i AF.
    do tego obiektyw 50/1,8 mm canona i masz calkiem praktyczny, tani zestaw o niezlych wlasnosciach optycznych.
    pierscienie pozwalaja na stosowanie roznych skal odwzorowania , a 50 -tke mozesz wykorzystac takze do portretu.
    jesli masz juz aparat to w kwocie 1500 zl miescisz sie lekko.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •