Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Czy nadal nie ma wspomagania diodą wbudowaną w korpus i trzeba używać stroboskopu z lampy wbudowanej albo podłączyć lampę zewnętrzną? Czy udało się to komuś jakoś sensownie to rozwiązać? Bo szukałem rozwiązań i na razie znalazłem tylko, że można wykorzystać funkcjonalność radio-wyzwalaczy w stylu YN-622 posiadających diodę wspomagającą AF. Ale i tak wydaje mi się to trochę chore rozwiązanie.

    Pamiętam jak ok kilkanaście lat temu irytował mnie ten problem jeszcze w analogach i w pierwszych lustrzankach cyfrowych. Z czasem nauczyłem się z tym żyć i niemal zapomniałem o temacie. Od kilku dni mam pożyczonego Nikona się bawię oboma aparatami i temat wrócił. Przy słabym oświetleniu różnica jest kolosalna! Lubię robić przy świetle zastanym. Obecne matryce pozwalają na coraz więcej. Ale tam gdzie AF Canona gubi się, Nikon wspomagany diodą z korpusu daje radę (oczywiście w ograniczonym zakresie odległości). Stroboskop w wielu przypadkach się nie nadaje. Wali po oczach – szczególnie w przypadku zwierząt i dzieci nie jest zalecane. Dorośli też nie przepadają kiedy przyciemnioną atmosferę, przerywa seria ostrych błysków. A podpinanie specjalnie dodatkowo lampy (mam 550ex), żeby robić bez_lampy tylko po to żeby lepiej działał AF, wydaje mi się dziwne, szczególnie że jest w body dioda (w Magic Lantern też nie znalazłem takiej opcji)

    Czy to oznacza że nadal w wyższych modelach Canona (tych nie posiadających wbudowanej lampy) nie ma wspomagania AF?! Nie planuje zmiany systemu, bo mam za dużo szkieł i innych rzeczy. Ale z niedowierzaniem wertuje kolejne strony i dochodzę do wniosku, że nie umiem znaleźć rozwiązania tak banalnego problemu.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    rzecz nie jest wcale taka banalna i prosta

    poniewaz dla swiatla czerwonego wspolczynnik zalamania swiatla jest nico inny niz dla bialego , dla ktorego kompensowany jest AF , Af pracuje w swietle czerownym nieco inaczej .
    prowadzi to czesto do bledow ostzenia . W analogu to bylo na porzadku dziennym , z czego nie zdawano sobie sprawy.
    tylko drogie modele aparatow maja kompensate .
    TZn podswietlenie swiatlem czerwonym powoduje iz AF dziala w ogole , ale niekoniecznie prawidlowo, stosowanie otwartych przyslon jest ryzykowne.

    dlaczego nie ma podswietlania swiatlem bialym ? - tego nie wiem.
    Kiedys stosowano.

  3. #3
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    927

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    W lustrzankach Canona nie ma diody do wspomagania AF. Możliwość wspomagania AF z korpusu pojawiła się dopiero w bezlusterkowym EOSie R.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Canon stosowal nie jeden raz wczesniej wspomaganie Af dodatkowym podswietleniem

    chocby w tym modelu :

    https://www.ebay.at/itm/Canon-EOS-10...EAAOSwZbRdKg4D

  5. #5
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    927

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Masz rację, to może doprecyzuję: w cyfrowych lustrzankach Canona nie ma diody do wspomagania AF.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    no to jest wlasnie przedmiotem watku - ze nie ma.
    Nie ma , a byly przeciez.

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    no to jest wlasnie przedmiotem watku - ze nie ma.
    Nie ma , a byly przeciez.
    Dokładnie! A w innych systemach jest stosowane takie rozwiązanie (np. Nikon, Olympus itp).
    Można AF wspomagać diodą czerwoną, tak jak w lampach błyskowych. Można wspomagać zwykłą: białą, żółtą, pomarańczową itp. Oczywiście, że nie rozwiąże to w 100% wszystkich problemów, ale znacznie ułatwi życie. Alternatywą jest brak możliwości szybkiego ustawienia ostrości, co niejednokrotnie oznacza brak zdjęcia. Nie rozumiem takiej polityki.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Ja tez nie rozumiem tej niekonsekwencji.

    Fotodiody sa najbardziej uczulone na swiatlo czerwone czy podczerwone ( bo takie tez bylo emitowane ). tzn podswietlanie celu takim swiatlem bylo slabo widoczne dla czlowieka , a wiec nieuciazliwe , natomiast dobrze dla fotodiody.
    Ale ma ono inny punkt ogniskowania. Na starszych obiektywach nanoszono na skali odleglosci kreske dla swiatla podczerwonego , byly ona przesunieta o pare mm w stosunku do tej dla swiatla bialego. W fotografii analogowej byl wiekszy KR a wiec i wieksze dopuszczalne bledy ostrzenia. W fotografii cyfrowej KR jest mniejszy a wiec wymagana wyzsza precyzja pracy AF.
    Mozna wiec zrozumiec dlaczego C nie stosuje w aparacie podswietlania celu, ale jesli to bylby powod , to dlaczego pozostawiono podswietlanie w lampach blyskowych , ktore jest przyczyna takiego samego bledu ?
    Rzeczywiscie trudno to zrozumiec.
    Podswietlenie celu tak jak to jest na porzadku dziennym w komorkach , w wielu sytuacjach poprawiloby jakosc ostrzenia.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Mozna wiec zrozumiec dlaczego C nie stosuje w aparacie podswietlania celu, ale jesli to bylby powod , to dlaczego pozostawiono podswietlanie w lampach blyskowych , ktore jest przyczyna takiego samego bledu ?
    To dlaczego Canon nie stosuje podświetlania wiedza tylko ludzie z Canona. Natomiast światlo z lampy jest kompensowane na 100%.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Wspomaganie AF w lustrzankach Canon bez lampy błyskowej

    Cytat Zamieszczone przez Yablon Zobacz posta
    Dokładnie! A w innych systemach jest stosowane takie rozwiązanie (np. Nikon, Olympus itp).
    Można AF wspomagać diodą czerwoną, tak jak w lampach błyskowych. Można wspomagać zwykłą: białą, żółtą, pomarańczową itp. Oczywiście, że nie rozwiąże to w 100% wszystkich problemów, ale znacznie ułatwi życie. Alternatywą jest brak możliwości szybkiego ustawienia ostrości, co niejednokrotnie oznacza brak zdjęcia. Nie rozumiem takiej polityki.
    W R i M50 jest podświetlenie pomarańczowe. W sumie dość często się zapala.
    Nie jest to jakieś uniwersalne rozwiązanie - nie jest sprzężone z polem AF ani nie zależy od ogniskowej - takie tylko światełko.
    Widać Canon zarezerwował to dla czysto amatorskiego sprzętu.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •