Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Elektroniczna migawka zamiast mechanicznej

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Elektroniczna migawka zamiast mechanicznej

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Oczywiście do lanszaftów i takich tam od dawna używam tylko elektronicznej.

    p, paw.
    Jest jakaś szczególna przyczyna, że na elektronicznej te landszafty?
    Miłego dnia
    moja www

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 620

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Jest jakaś szczególna przyczyna, że na elektronicznej te landszafty?
    Pewnie chodzi o to, że nie ma dodatkowych drgań; poza tym oszczędność migawki mechanicznej.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Drgania! Zapomniałem.
    Miłego dnia
    moja www

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Drgania! Zapomniałem.
    drgania , ale nie tylko.
    dyfrakcja na krawedzi lamelek migawki szczelinowej . kiedys to pomierzylem , strata rozdzielczosci o ile pamietam wynosi ok 5% +-

    tutaj pare % , tam pare procent , pare % od poruszenia - to wszystko sie sumuje i w ostatecznym wyniku zdjecie nie jest tak dobre technicznie jak mogloby byc , gdyby ograniczac te niekorzystne czynniki.

  5. #5

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Otóż to.
    Muszę powiedzieć, że to 61Mpix (choć by się nie wydawało) stawia jednak dużo większe wymagania przy staranności "oddania strzału". Można zapomnieć o regule 1/F i takich tam. Poza tym przyczyna prozaiczna - jeżeli elektroniczna migawka w wypadku statycznych scen nie daje już żadnych ograniczeń w stosunku do mechanicznej, to po co tą drugą męczyć ;-)

    p, paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    regula 1/f w fotografii cyfrowej juz od dawna nie ma zastosowania.

    jesli wyjsc z zalozenia , ze jest ona sluszna w fotografi analogowej , gdzie przyjmowano KR = 0,03 mm
    to dla matryc o rozdzielczosci jak ok 40-60 mpx nalezalby przyjac bez stabilizacji 1/3F , chcac miec zdjecia absolutnie nieporuszone ( tzn o tak malym poruszeniu ,iz nie moze byc zerejestrowane przez matryce ( poruszenie mniejsze od rozdzielczosci matrycy). jakies poruszenie wystepuje na powierzchni matrycy zawsze fotografujac z reki )

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Są jeszcze inne ograniczenia, ale istotne w portrecie: https://youtu.be/LQTarMu_y6Y
    Miłego dnia
    moja www

  8. #8

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Są jeszcze inne ograniczenia, ale istotne w portrecie: https://youtu.be/LQTarMu_y6Y
    Ale ten filmik dotyczy EFCS'a a nie pełnej elektronicznej.
    Przy EFCS-ie właśnie ze względu na efekty krawędziowe na mechanicznej migawce i ich brak na elektronicznej dostajemy zniekształcenia w bokeh.

    Choć zapewne przy pełnej mechanicznej vs elektronicznej też może być różnica, w końcu właśnie te efekty na migawce dokładają się trochę to tego co dzieje się w obszarach poza ostrością.

    Paweł.
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 19-11-2019 o 10:49
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Otóż to.
    Muszę powiedzieć, że to 61Mpix (choć by się nie wydawało) stawia jednak dużo większe wymagania przy staranności "oddania strzału". Można zapomnieć o regule 1/F i takich tam. Poza tym przyczyna prozaiczna - jeżeli elektroniczna migawka w wypadku statycznych scen nie daje już żadnych ograniczeń w stosunku do mechanicznej, to po co tą drugą męczyć ;-)

    p, paw
    I trzeba (już przy 42Mpix) bardzo starannie ustawiać ostrość gdy prezentujemy zdjęcie w powiększeniu 1:1.
    Przy AF "zostałem naumiany" robić albo po kilka zdjęć albo podglądanie wyniku AF na powiększeniu przed dociśnięciem spustu

    AutoIso mam ustawiony t[s] = :
    - Program 1 : 1/60 dla zamrożenia ruchu ludzi (dla 12-24mm, 24mm)
    - Program 2 : 1/f
    ale mam włączoną stabilizację

    Próbowałem używać migawki elektronicznej "bezdźwiękowo", naciskasz spust i ...całkowita cisza.
    Ale się poddałem, wiele lat przyzwyczajenia zwyciężyło, dołożyłem "symulację dźwiękową" zamknięcia migawki.
    Mam tą funkcję zapisaną w Fn, w każdej chwili mogę "natychmiast" mieć ciszę gdy potrzeba

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 19-11-2019 o 11:30
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: [Bangi] Samoloty

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Ale ten filmik dotyczy EFCS'a a nie pełnej elektronicznej.
    Przy EFCS-ie właśnie ze względu na efekty krawędziowe na mechanicznej migawce i ich brak na elektronicznej dostajemy zniekształcenia w bokeh.

    Choć zapewne przy pełnej mechanicznej vs elektronicznej też może być różnica, w końcu właśnie te efekty na migawce dokładają się trochę to tego co dzieje się w obszarach poza ostrością.

    Paweł.
    Byłem przekonany, że cicha migawka w Sony jest po prostu rozwiązana jako elektroniczna.
    Miłego dnia
    moja www

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •