Cytat Zamieszczone przez aang Zobacz posta
Co nie zmienia faktu, że obiektyw dobry (ostry) na FF może kuleć na APS-C, bo mu brakuje zdolności rozdzielczej, a jak dalej jest dobry, to w ogóle jest dobry
wlasnosci optyczne obiektywu sie nie zmieniaja , sa takie same na aps i ff.
najczesciej matryce aps Maja wyzsza rozdzielczosc wzgledna od matryc FF ( liczba pixeli na jednostke powierzchni lub dlugosci).
rozdzielczosc obrazu jest "wypadkowa" rozdzielczosci optyki i matrycy.
Pomimo , ze widac slabosci obrazu na aps, wypadkowa rozdzielczosc obrazowania wzgledna jest wyzsza na aps niz na FF. ( calkowita jest najczesciej nizsza ze wzgledu na mniejsza powierzchnie , nie ze wzgledu na optyke).

matryce sa w stanie przeniesc bez znieksztalcen tylko czestosci przenoszone przez obiektyw do polowy wlasnej czestosci ( matryca 100 lp/mm przeniesie bez znieksztalcne czestosci obrazu rzutowanego przez obiektyw tylko do 50 lp/mm - liczby przykladowe) .
Powyzej tej czestosci ( zwanej czestoscia Nyquista ) dochodzi do znieksztalcen w zaleznosci od roznicy faz. Przy zgodnosci faz znieksztalcenia sa minimalne , przy fazach przeciwnych obraz nie moze byc zarejestrowany . Tak wiec pojawiaja sie artefakty ( np mora) .

oczywiscie mozliwy jest przypadek , ze na matrycy o duzych pixelach jak w pierwszych FF nie zobaczymy slabosci optyki , gdyz rozdzielczosci matrycy jest 2 razy mniejsza od czestosci obrazu rzutowanego przez obiektyw na matryce. Odnosimy warzenie , ze obiektyw pracuje b. ladnie i jest wysokiej klasy.

na matrycy aps o wiekszej rozdzilczosci mozemy juz z tego obiektywu zonbaczyc obraz rozmyty ( znieksztalcony) , ale rozdzielczosc obrazowania bedzie wyzsza. I tak wzglednie ( na jednostke powierzchni ) uklad przeniesie wiecej szczegolow.

Powiedzenie ze " obiektyw kuleje " jest troche nieszczesliwe , gdyz sugeruje ze pracuje slabiej. Nie, pracuje tak samo , mamy wiecej szczegolow , ale matryca jest na tyle rozdzielcza, iz jest w stanie pokazac rowniez rozmycie obiektywu.


w przyblizeniu mozna oszacowac rozdzielczosc obiektywu wedlug zaleznosci:

1/Robiektywu+1/Rmatrycy = 1/R Ukladu.

mozna oszacowac R obiektywu ( rozdzielczosc) ale nic nie wiemy dla jakiego MTF.

Da sie rowniez oszacowac rozdzielczosc i MTF , ale w nieco inny sposob.
Moze przy okazji o tym wspomne , gdy pojawi sie Taki temat. Nie chce rozciagac zbytnio tego postu.