Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

  1. #1

    Domyślnie Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    Od razu przepraszam, jeżeli temat był, ale nie mogę znaleźć, ani tu, ani nigdzie indziej, a męczy, bo nie potrafię rozwiązać sama.

    W sobotę byłam na imprezie jako gość, stwierdziłam, że wezmę znajomym dziada do zabawy, przykręciłam starego kitowca, machnęłam ręką na speedlite, bo 50D przecież ma pop up- na te potrzeby styknie (impreza zakrapiana, więc nie chciałam ryzykować). Problem pojawił się, kiedy próbowałam zrobić jakiekolwiek poprawnie naświetlone zdjęcie. Niezależnie od rodzaju i mocy oświetlenia, trybu, synchronizacji z kurtyną, jakichkolwiek ustawień ekspozycji, lampa błyskała albo nie, nie wyskakiwała mimo, że wydawało mi się, że włączam tryb ciągłej pracy lampy, albo wyskakiwała i nie błyskała. Ustawiłam na auto i sprawę olałam, znajomi się bawili. W rezultacie większość zdjęć poruszonych, za ciemnych, niektóre totalnie czarne, co też wydaje mi się dziwne, bo chyba auto powinno dociągnąć do mniej więcej poprawnej ekspozycji. Instrukcja nic nowego mi nie powiedziała, w internecie najbliżej jest sytuacja odwrotna, gdzie lampa błyska mimo wyłączania.
    Dla jasności- pierwszy raz używałam wbudowanej lampy w tym aparacie. Nigdy nie lubiłam błyskać, reporterki mam na specjalne okazje, zarówno canonowska jak i yongnuo bez problemu z tym aparatem pracują. Nigdy nie używałam też trybów auto, głównie Av i manual. Nic mi nie wiadomo o upadkach, nie wyskakują żadne błędy, wszystko zdaje się działać poprawnie. Tylko tyle, że lampa nie świeci wtedy kiedy bym chciała. Miałam kiedyś Sony A330 i włączenie trybu auto i lampy auto oznaczało, że będzie błyskać. Brak mi innego Canona do porównania, bo mam 5D mIII.

    Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi, co jest nie tak, albo skierowanie do strony czy wątku, które są w stanie mi pomóc.

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    A próbowałaś przywrócić aparat do nastaw fabrycznych?

  3. #3

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    No to mi do głowy nie przyszło. Parę lat temu robiłam aktualizacje oprogramowania i pamiętam, że zmieniała coś w funkcji włącznika i pokrętła obok wyświetlacza. Może i z lampą coś się zmieniało. Sprawdzę, dzięki.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    A gdzie w 50d jest tryb ciągłej pracy lampy ? instrukcja od str 107 do 112
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  5. #5

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    Czytałam instrukcję Oświetlenie zdecydowanie było niedostateczne, a żaden z trybów automatycznych nie wyzwolił lampy więcej niż jeden pierwszy raz. To samo w trybach półautomatycznych, to samo po naciśnięciu przycisku przy lampie i nadal to samo w trybie CA po wybraniu wymuszonego włączenia błysku. Bawiłam się kiedyś czyimś 400D i lampa na automacie błyskała kiedy trzeba. 50D robi wszystko, żeby nie błyskać, czy o co chodzi?

  6. #6

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    Skasowanie nastaw nic nie zmieniło, nie mogę wrócić do starego firmware, wersja 1.0.9 jest najaktualniejsza, a ja czuję się jak wtórny analfabeta, bo nie potrafię ogarnąć auto Przeleciałam jeszcze raz wszystkie tryby i nadal nie widzę żadnego schematu w działaniu lampy.

    --- Kolejny post ---

    Ustawiam tryb portret, aparat dobiera ISO 400, f: 4.5 i 1/60 s, czyli piękny czas do synchro z lampą, lampa wyskakuje, nie błyska, aparat robi zdjęcie, które ma histogram skupiony w 1/5 po lewej, czyli mamy mocno ciemno. Jakby tego było mało, w info o zdjęciu w aparacie jest ikonka lampy, tak jakby była użyta. WTF?
    Ostatnio edytowane przez Souris ; 07-11-2019 o 01:33

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    Wydaje się że to nie Twój analfabetyzm a awaria aparatu. Jeśli chcesz fotografować z lampą
    wbudowaną to musisz wejść w bliski kontakt z serwisem. Chyba to nieuniknione.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    No bawię się właśnie i już też doszłam do wniosku, że chyba coś tam nie łączy, bo serio nie ma żadnej zasady w działaniu tej lampy. Tylko teraz pytanie jaka jest szansa, że naprawa nie przekroczy obecnej wartości aparatu i jakie jest ryzyko zrobienia większej szkody, jeżeli to oleję

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    O cenie naprawy trudno wyrokowac bez otworzenia aparatu. Gdyby na mnie padło nic bym nie robił.
    Bez lampy w aparacie da się żyć, ale tę decyzję musisz sama podjąć.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Canon 50D, wbudowana lampa nie błyska

    W żadnym z wymienionych trybów "nocny portret,sport,małe odległości,krajobrazy,portrety,pełna automatyka "- nie można wymusić otwarcia lampy , lampa otwiera się sama w zależności od warunków oświetlenia . Lampę sami możemy otworzyć wymusić w trybach -A-dep ,M, Av,Tv,P
    zastanawiam się czy ty na pewno czytałaś instrukcję po naciśnięciu przycisku wymuszającego otworzenie lampy w trybach automatycznych wyświetla na ekranie napis """ TEJ FUNKCJI NIE MOŻNA WYBRAĆ W BIEŻĄCYM TRYBIE FOTOGRAFOWANIA """
    Ostatnio edytowane przez jerzyp ; 08-11-2019 o 01:06
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •