Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Kilka pytań początkującego laika...

  1. #1

    Lightbulb Kilka pytań początkującego laika...

    Witam,

    Na wstępie chciałem się przywitać bo to mój pierwszy post
    Jakiś czas temu dokładnie 10 lat temu kupiłem lustrzankę 40d z Tamronem 17-50, porobiłem troszkę zdjęć potem praca, pojawiły się dzieci dom ciągła bieganina, sam nie wiem kiedy to zleciało, aparat przeleżał ten czas grzecznie w szafie. Teraz po latach powoli wracam do przygody z fotografią odkurzyłem ten zestaw porobiłem troszkę zdjęć, wiem że zabrzmi to banalnie gdyż jestem amatorem (i proszę nie śmiejcie się tu zemnie) ale patrząc na zdjęcia z Galaxy s10 a tego canona odczuwam niedosyt. Wiem że w nowych telefonach oprogramowanie zrobi wszystko że zdjęcie wyglądało ładnie a w lustrzance ważny jest tylko mój warsztat który jest ubogi Mam kilka pytań czy nowe modele lustrzanek poszły aż tak do przodu w stosunku do 40d czy warto zrobić update body czy na razie pozostać przy tym (bo... dla początkującego do nauki wystarczy). Drugie pytanie o obiektyw zdjęcia często wychodzą nie ostre a kolory takie "spłowiałe" może nie warto wkurzać się z tym obiektywem tylko wymienić go na coś lepszego co polecacie na początek główne zastosowanie to wspólne wyjazdy z rodziną "zdjęcia z wakacji"

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Tym aparatem mozesz zrobic bardzo udane zdjecia i.... fatalne.

    Ilu czytajacych tyle bedzie roznych odpowiedzi.
    Sam aparat daje b. dobre zdjecia rowniez dzisiaj.
    To kwestia poznania sprzetu i wprawy.
    Kwestia nastawien. Jesli masz wyplowiale kolory , to jest cos nie tak nastawione jak powinno byc - prawdopodobnie za maly Kontrast.

    jedyna praktyczna slaboscia tego aparatu dzisiaj jest brak mozliwosci dokonania mikrojustacji autofokusa.
    Tego doswiadczeniem sie nie poprawi.
    Kazdy obiektyw wymaga takiej mikrojustacji , jesli chcemy wykorzystac jego mozliwosci.
    Jesli zdjecia sa nieostre to byc moze nie jest dobrze skalibrowany AF.
    Poniewaz nie ma mikrokalibracji softwarowej w aparacie wiec trzeba do warsztatau a to jest i klopotliwe i denerwujace, no i kosztuje.

    druga mozliwosc nieostrosci to poruszone zdjecia . Proboj fotografowac na czasach 1/250 sek lub krotszych , nie dluzszych. Zdjecia winny byc ostre.

    Jesli nadal sa nieostre tzn aparat przerasta Twoje doswiadczenie lub brak mikrokalibracji i tylko z tego powodu zdecydowalbym sie na nowszy.
    Zeby nie miec klopotow z AF. Jakosc obrazu z d40 jest taka sama jak ze wspolczesnych z wyjatkiem wysokich ISO , gdzie jest gorzej.

    Ogolnie b.dobry aparat , zeby wykorzystac jego mozliwosci trzeba sie nim poslugiwac czesto , po to by go poznac.
    Przy rzadkim uzywaniu jednak zdecydowalbym sie wymienic.

    Czyli - albo wiecej robic zdjec po to by opanowac obsluge ( troche czasu jest potrzebne)
    -albo zmienic na wspolczesny jesli fotografujesz okazjonalnie .

    specjalnej roznicy w jakosci zdjec po opanowaniu nie zobaczylbys.

    jesli zmienic to powstaje pytanie na co ?

    to temat na oddzielny watek , koledzy sa w tym bardzo doswiadczeni wiec z pewnoscia podpowiedza cos rozsadnego.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Czy jeśli oddał bym ten zestaw do kalibracji to kalibrowany będzie obiekty pod body? Tak żeby nic nie ruszać w puszcze? Może ktoś zna dobry serwis w Rzeszowie?

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Pierwdze pytanie czy nieostrosc wynika z braku kalibracji czyli obraz nie jest ostry tam gdzie ostrzymy tylko przed lub za czyli klasyczny ff lub bf. Jesli tak to kalibracja powinna pomóc. Jesli obraz w miejscu najwiekszej ostrosci dalej jest malo ostry a nie jest poruszony to kalibracja nie pomoże bo najprawdopodobniej taka jest ostrość tego obiektywu. Sprawdz gdzies np na plytkach chodnikowych czy czyms innym czy ostrosc trafia tam gdzie ostrzyles i jak nie to gdzie jest najlepsza ostrość i czy taka cie satysfakcjonuje. Mozesz uzyc jakiejs skali ale to z bliska i moze byc inaczej przy fotografowaniu z wiekszej odległości.
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Zajrzyj do tego wątku:
    https://www.canon-board.info/threads...m-1-4-czy-inny
    Koleżanka miała podobne wątpliwości.
    40D to dobry aparat, miałem go. Chyba warto używać, aż stwierdzisz w czym Cię ogranicza i wtedy sam wybierzesz coś innego.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    W technologii 5 lat to masa czasu a 40D pamięta wejście Polski do strefy Schengen.

    Z AF ciężko wrózyć z fusów, zobacz czy centralny ładnie łapie focus, dobre światło czas 2x ogniskowa niskie iso, obiektyw otwarty na maxa.

    Moim zdaniem, zostań przy telefonie. Jeśli chcesz coś działać sprawdź dobrze aparat (szkło też, pewnie tami daje tam ciała). Ewentualnie sprzedaj go (aparat) i kup coś ala M50, A6000.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Wiem że pozostanie przy telefonie to najlepsze co można zrobić Ale chodzi o frajdę z fotograii i satysfakcję Telefon tego nie daje. Zrobię kikla zdjęć i wrzucę tutaj może ktoś z was wprawnym okiem stwierdzi czy jest ff bf a może po prostu ten tamron jest nie ostry...

  8. #8

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Cytat Zamieszczone przez bestrafal87 Zobacz posta
    Ale chodzi o frajdę z fotograii i satysfakcję...
    Tak powiadasz? Zostaw sobie ten korpus, dokup naleśnik 24mm i standard 50mm i ciesz się frajdą i satysfakcją!

  9. #9
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Coś od siebie w temacie dodam, bo sam mam 40D od około 10 lat i cały czas jest to mój podstawowy aparat.

    Po pierwsze:
    W porównaniu z telefonem zdjęcia prosto z tego aparatu zawsze będą wyglądały na mniej ostre i kontrastowe, bo telefony praktycznie zawsze stosują mocną obróbkę zdjęć (podbicie kontrastu i nasycenia, intensywne wyostrzanie). 40D bardzo dużo zyskuje gdy zamiast robić JPGi w aparacie samodzielnie obrabiamy surowe pliki.
    Na początek program dostarczany przez Canona razem z aparatem (Digital Photo Professional) będzie w zupełności wystarczający.

    Po drugie:
    Tamron 17-50 to niezłe, jasne szkło, ale ponoć zdarzają się słabsze egzemplarze. Sprawdź, jak zmienia się ostrość wraz ze zmianą przysłony w dobrym oświetleniu (światło dzienne). Może być tak, że na f/2.8 ostrość jest kiepska, ale na f/5.6 będzie dużo lepiej. W tej sytuacji warto pomyśleć o wymianie obiektywu i do tego czasu starać się przymykać.

    Po trzecie:
    Sprawdź, czy słaba ostrość nie jest wynikiem nie trafiającego AF. Moim zdaniem najlepiej postawić aparat na statywie, wyostrzyć manualnie stosując powiększenie na wyświetlaczu i następnie porównać uzyskane efekty z tymi, które dawał AF. Jeśli będzie duża różnica, to mamy winowajcę.

    I na koniec mała uwaga: mimo wielu wad 40D to nadal dobry aparat. Współczesne konstrukcje są lepsze pod niemal każdym względem, ale żadna wydawała mi się idealna i dlatego ciągle siedzę na tym staruszku. Dopiero ostatnio zaczynam poważnie myśleć o zakupie używanego 6D i to tylko dlatego, że będę robił sporo zdjęć spektakli i koncertów w słabych warunkach oświetleniowych, gdzie w 40D zwyczajnie kończy mi się zakres czułości, a poziom szumów boli w oczy. Gdyby nie to, że ostatnio poznałem kilka osób i zacząłem się w to bawić, to mógłbym kolejne lata nie zmieniać korpusu
    Ostatnio edytowane przez rysz ; 31-10-2019 o 19:42

  10. #10

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Do jakiej fotografii go używasz najczęściej?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •