Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27

Wątek: Kilka pytań początkującego laika...

  1. #21

    Smile Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Dla mnie lustrzanka (pomimo swych wad) jest najbardziej uniwersalnym aparatem. Używam jej do wszelkiego rodzaju zdjęć. Zaczynając od makro a na astro kończąc. Jako obiektywów używam też wszelkich, dostępnych szkieł jakie posiadam i zgromadziłem podczas 60-ciu lat amatorskiego zajmowania się fotografią. Zebrało się tego dobrych kilkadziesiąt różnych egzemplarzy i nadal zbieram nowe. Stary, analogowy sprzęt można nabyć za kilkanaście zł/szt. Oczywiście głównie chodzi mi przy tym o optykę. Canon to sprzęt bardzo spolegliwy pod tym względem. Nie odmawia współpracy ze starymi szkłami Można do niego dokręcać wszelkie układy optyczne a nawet robić fotki bez obiektywu (fotografia otworkowa). Najbardziej kręci mnie prawie nieograniczona możliwość wymyślania a potem realizacji tego pomysłu. To nic, że trzeba ustawiać to wszystko ręcznie. To też jest frajdą.
    Z racji tego, że komputer to narzędzie, z którym spotkałem się dopiero w zaawansowanym wieku, sprawia mi on mnóstwo problemów. Niestety, nie jest łatwo przyswoić sobie w moim wieku tych wszystkich suwaczków, guziczków, zwrotów itp. - zawartych w programach. Nade wszystko ciężarem jest dla mnie brak znajomości j. angielskiego. Dla młodszych IMHO to nie jest żadnum problemem bo tego języka uczą się już od szkoły podstawowej a nawet przedszkola. Niestety, ja takich możliwości nie miałem a w tej chwili na naukę jest już za późno bo skupiam się głównie na tym aby nie zapominać zbyt wiele z tego co już kiedyś się nauczyłem.
    Ostatnio edytowane przez Preskaler ; 18-11-2019 o 08:21

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Zasadnicza roznica pomiedzy obrobka fotocheniczna a elektroniczna.

    bledy obrobki elektronicznej sa odwracalne . niczym nie ryzykujesz , nic nie przepadnie. Zawsze mozesz wrocic do stanu poczatkowego.
    Jest o wiele latwiejsza od obrobki - "swiatlochemicznej". Wiele zabiegow ktore byly w f. f.chemicznej wrecz karkolomne , tutaj sa do uzyskania natychmiast , jednym ruchem suwaka.
    Jest zdecydowanie latwiej uzyskac wynik prawidlowy.

    Uzyskanie wyniku wyjatkowego dzisiaj jest tak samo trudne jak wowczas.

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Cytat Zamieszczone przez Preskaler Zobacz posta
    Dla mnie lustrzanka (pomimo swych wad) jest najbardziej uniwersalnym aparatem. Używam jej do wszelkiego rodzaju zdjęć. Zaczynając od makro a na astro kończąc. Jako obiektywów używam też wszelkich, dostępnych szkieł jakie posiadam i zgromadziłem podczas 60-ciu lat amatorskiego zajmowania się fotografią. Zebrało się tego dobrych kilkadziesiąt różnych egzemplarzy i nadal zbieram nowe. Stary, analogowy sprzęt można nabyć za kilkanaście zł/szt. Oczywiście głównie chodzi mi przy tym o optykę. Canon to sprzęt bardzo spolegliwy pod tym względem. Nie odmawia współpracy ze starymi szkłami Można do niego dokręcać wszelkie układy optyczne a nawet robić fotki bez obiektywu (fotografia otworkowa). Najbardziej kręci mnie prawie nieograniczona możliwość wymyślania a potem realizacji tego pomysłu. To nic, że trzeba ustawiać to wszystko ręcznie. To też jest frajdą.
    Z racji tego, że komputer to narzędzie, z którym spotkałem się dopiero w zaawansowanym wieku, sprawia mi on mnóstwo problemów. Niestety, nie jest łatwo przyswoić sobie w moim wieku tych wszystkich suwaczków, guziczków, zwrotów itp. - zawartych w programach. Nade wszystko ciężarem jest dla mnie brak znajomości j. angielskiego. Dla młodszych IMHO to nie jest żadnum problemem bo tego języka uczą się już od szkoły podstawowej a nawet przedszkola. Niestety, ja takich możliwości nie miałem a w tej chwili na naukę jest już za późno bo skupiam się głównie na tym aby nie zapominać zbyt wiele z tego co już kiedyś się nauczyłem.
    1. Używasz komputera
    2. z angielskim można sobie pomóc na wiele sposobów np.
    - zainstaluj łumacz (kliknij na ten link i zapisz a Twojej przeglądarce)
    https://www.google.pl/search?client=...UTF-8&oe=UTF-8
    a potem :
    - zaznacz angielski tekst (trzymasz Alt na klawiaturze i przesuwasz mysz po tekście i jak skończysz to naciskasz na klawiaturze Ctrl (i) C
    - przenosisz mysz na okno tłumacza i naciskasz na klawiaturze Ctrl (i) V

    Wszystko zależy od naszego nastawienia.

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  4. #24

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    1. Używasz komputera
    2. z angielskim można sobie pomóc na wiele sposobów np.
    - zainstaluj łumacz (kliknij na ten link i zapisz a Twojej przeglądarce)
    https://www.google.pl/search?client=...UTF-8&oe=UTF-8
    a potem :
    - zaznacz angielski tekst (trzymasz Alt na klawiaturze i przesuwasz mysz po tekście i jak skończysz to naciskasz na klawiaturze Ctrl (i) C
    - przenosisz mysz na okno tłumacza i naciskasz na klawiaturze Ctrl (i) V

    Wszystko zależy od naszego nastawienia.

    jp

    Komputera oczywiście używam ale jest to dla mnie dość skomplikowana operacja. Szczególnie wtedy, gdy muszę wiele razy przechodzić z programu graficznego do tłumacza i z powrotem. Nauka wtedy jest bardzo długa i żmudna. W stopniu dostatecznym opanowałem w ten sposób kilka programów lub może ich część, aby w miarę sprawnie obrabiać te moje fotki. Szkoda, że nie ma jednego programu, którym można było by to wszystko zrobić. Muszę korzystać z kilku a to wymagało ode mnie kilkuletniej mordęgi. Aktualnie jeszcze zaraziłem się filmowaniem i dochodzi do tego konieczności opanowania kilku kolejnych.
    Nie jest to może z mojej strony kwestia nastawienia a konieczność straty wielu godzin czasu na poznawanie i naukę przy zwapnionym mózgu.
    "Bechamot" - Dla mnie nauka obróbki chemicznej była o wiele łatwiejsza bo byłem wtedy młody i przyswajanie wiedzy nie stanowiło dla mnie problemu. Poza tym odbywało się to etapami. Najpierw wywoływanie pozytywowych papierów, potem doszło wywoływanie negatywów (oczywiście wszystko B&W). Potem wywoływanie papierów kolorowych. Kolejny etap to negatywy kolorowe i w końcu kolorowe slajdy i filmy.
    Dziękuję za dobre rady ale... w czasie gdy doskonale pamiętam sposób dobierania korekcji barwnej a zapominam (mylę się) wołając po imieniu moje wnuczki, potrzebował bym czegoś do odwapnienia mózgu.
    Pocieszam się jednak tym, że wielu a nawet prawie większość moich rówieśników i młodszych kolegów unika kontaktu z komputerem, tłumaczą się przy ty, że "jest to dla nich niepotrzebne".
    No i kolejny "zonk"! Nie chce przyjąć mojego tekstu! Otrzymuję wiadomość, że nie posiadam uprawnień do wysyłania...
    Komputer to jednak glupie urządzenie! Znacznie głupsze od mojego (ś.P) psa.
    Ostatnio edytowane przez Preskaler ; 18-11-2019 o 11:01

  5. #25
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    =Preskaler;1400337]Kolejny etap to negatywy kolorowe i w końcu kolorowe slajdy i filmy.
    Dziękuję za dobre rady ale... w czasie gdy doskonale pamiętam sposób dobierania korekcji barwnej a zapominam (mylę się) wołając po imieniu moje wnuczki, potrzebował bym czegoś do odwapnienia mózgu.
    poniewaz wyroslem przy komputerze , a Jakis czas na poczatku zarabialem na Maselko programowaniem ( ale to u zarania) wiec czuje iz mam prawo do wyrazenia opini na ten temat. kazda minuta spedzona przed komputerem jest czasem straconym , chyba ze mamy z tego tytulu Jakis dochod , dzieki ktoremu podnosimy jakosc zycia. Wolny czas spedzony przed komupterem jest czasem spedzonym marniem .
    Tak, ze najprawdopodobniej wiele nie straciles , byc moze zyskales gdyz miales to szczescie iz mogles obejsc sie bez komputera.

    ale komputer to doskonaly Partner do cwiczen sprawnosci mozgu, a te ponoc sa bardziej skuteczune od srodkow przeciwwapiennych.
    Ponoc aktywnosc umyslowa odmladza , wiec mozna to wykorzystac prz yokazji robienia zdjec.

    Oczywiscie , ze mozna dokonac obrobki jednym programem lacznie z wywolywaniem RAW.
    Programy dostarczane wraz z aparatem do wywolania raw sa wiecej niz wystarczajace , jesli nie robi sie dalekich odjazdow.

    masz 5 suwakow do obrobki :

    -korekta barwna ( lub pipeta )
    -Kontrast
    -jasnosc
    -ostrzenie
    -odszumianie.

    kazdy ustawiasz w skrajnych pozycjach i potrzysz co sie dzieje z obrazem - i juz znasz mozliwosci programu.

    w tych programach jest tez przycisk " Auto" , wynik moze posluzyc jako stan poczatkowy do dalszej korekty recznej , wedlug uznania autora.

    duzo latwiej obsluguje sie komputer niz powiekszalnik z jampolem ( ktory byl duzym ulatwieniem w stosunku do filtrow plaskich).


    Wchodzenie w platny na zasadzie abonamntu LR jest dla mnie bledem strategicznym , gdyz to oznacza, ze za dostep do swojej wlasnej bazy danych , czyli skatalogowanych zdjec musisz co miesiac odprowadzac haracz.

  6. #26
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    56

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Nikt nie odpowie Ci wprost: zrób tak lub inaczej...
    Możemy jedynie podpowiadać abyś sam zdecydował co jest dla Ciebie lepsze, czy pozostać z Canonem czy wybrać tel.
    Ja również miałem takie pytania i zagwozdki. Zaczynałem od ,,małpki" poprzez hybrydę (tak je chyba określali) do 40D, obecnie 1Ds mk2 i chcę iść dalej... obecnie myślę o 5DSr i też mam dylemat czy to dobry wybór?
    40D jest ok, jest w miarę szybki, ma LV. Dla jednych słaby punkt to ISO, choć uważam że jest znośne. Dla mnie bodźcem do zmiany z 40D na 1DS
    był rozmiar matrycy oraz plastyka obrazu (był to mój czas na portret) a obecnie fascynuje mnie pejzaż stąd ta decyzja.
    Moja rada: popstrykaj tą 40-ką trochę na staywie aby wyeliminować poruszenia. Może warto sprawdzić ostrzenie ręczne. Zdjęcia zapisuj w jpg+raw, z tym że raw ,,wywołaj,, po swojemu.
    Pobaw się suwakami koloru, kontrastu, przejrzystości oraz ostrości. Dużo podpowiedzi znajdziesz na YouTube.
    Obiektyw miałem Canon 15-85 ale wymieniłem na 24-105 f4.
    Tel jest wygodny bo mały, zawsze pod ręką, zawsze z Tobą ale nie daje takich możliwości foto jak aparat.
    Wspominasz o nowych aparatach. Może to jakieś wyjście- alternatywa. Może jakiś PowerShot?
    Wszystko zależy od Twoich inspiracji oraz......zasobności portfela
    Serwis w Rzeszowie:
    Foto Serwis Waldemar Chorzępa ul.Jacentego Gałęzowskiego 2
    oraz
    Fotoelektronik , Galeria Center Park ul.Kolejowa 1

    W pierwszym wymienionym byłem osobiście( czyszczenie matrycy).Ja jestem zadowolony: szybko, od ręki, aczkolwiek to tylko czyszczenie.
    Serwisują aparaty, obiektywy oraz lampy.

  7. #27
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Kilka pytań początkującego laika...

    Do tej pory czasami używam 40D, i zawsze jestem zaskoczony jakie fajne fotki można z niego wyciągnąć. Głownie zestawiam go z 50 1.8 i po przymknięciu do 2.2 jest już fajnie.

    Wiadomo że ma swoje ograniczenia, ale za to jest pancerny

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •