Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Wątek: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

  1. #1

    Domyślnie Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Od jakiegoś czasu pstrykam. Aparat to canon 700 D. Pstrykam manualnie. Obiektyw 50mm 1.8 - no cóż, na ok 400 fotek 50 wychodzi mi ostrych. Myślałam że to może rece mi drgają ale mąż jak pstryka jest podobnie. Postanowiłam dać do serwisu aparat i obiektyw by sprawdzili czy są dobrze skalibrowane? Nie wiem czy to sie aparat daje czy obiektyw...?
    Fotki na samowyzwalaczu są ostre nie wiem czy to może pomóc zdiagnozować przyczynę nie ostrości...
    Ale wracając do tematu. Zafascynowana fotografiami Ann Podsiedlik (facebook np) podejrzałam że ona używa obiektywy które podałam w tytule posta. Mówi że oba są ostre jak żylety. Ceny jednak maja na moją kieszeń dość wysokie... ale może za jakiś czas albo na raty bym coś kupiła... marzyć o czymś trzeba

    Moje fotki wyglądają tak:

    https://pl-pl.facebook.com/pg/Pstryk...=page_internal

    Takimi fotkami jestem zainteresowana. Narazie nie zarabiam na tym ale może kiedyś..
    Czy ktoś posiada te obiektywy i doradzi mi jaki obiektyw byłby dla mnie?
    Dlaczego 105 jest bardziej plenerowa - nie dam rady w domu zrobić nim fotki sesji noworodkowej?
    Dlaczego 35 jest bardziej studyjny - nie dam rady zrobić nim fotki całej postaci w oddali w plenerze?
    Czy może jakiś inny tańszy też jest jak żyleta i jasny?
    Myśle o stałoogniskowych, nie przeszkadza mi bieganie z aparatem

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 623

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    50/1.8 to bardzo fajna tania stała i jednocześnie bardzo losowa, miałem kiedyś na początku swojej zabawy z foto, ale szybko zamieniłem na 50/1.4.
    Do kalibracji najlepiej dać body i szkło.
    Dobrze by było byś pokazała przykłady nieostrych zdjęć, często problem nie jest sprzęt, a fotograf, chodzi mi o to, że jak robisz na pełnej dziurze, to bardzo łatwo nie trafić z głębią ostrości, np. z powodu poruszenia w momencie zrobienia zdjęcia.
    Szkło 105 mm jest bardziej plenerowe bo ma wąski kat widzenia, a na polu masz więcej miejsca, aby odejść od fotografowanego obiektu.
    Szkło 35 mm jest bardziej studyjne, bo ma dużo szerszy kąt widzenia i łatwiej wyrobić się w pomieszczeniach, nawet niedużych.
    Przy czym pamiętaj, że tym masz cropa.

    Tu sobie zobacz, co jak mniej więcej będzie wyglądało w kontekście mm itp.
    https://dofsimulator.net/pl/

    Fotki na samowyzwalaczu - podczas robienia ostrość jest ustawiana jak? Przez wizjer, czy przez live view / smartfon?

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 258

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Cytat Zamieszczone przez katlin Zobacz posta
    Fotki na samowyzwalaczu są ostre nie wiem czy to może pomóc zdiagnozować przyczynę nie ostrości...
    To zdanie sugeruje, że powodem nieostrości może być poruszenie - za długi czas przy robieniu z ręki.

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 623

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    To zdanie sugeruje, że powodem nieostrości może być poruszenie - za długi czas przy robieniu z ręki.
    Albo przy "papierowej" głębi ostrości minimalny ruch przód/tył.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Dziękuję za oddzew
    Załączam fotke - ostrość ustawiałam albo na twarz ojca albo twarz dziecka (robiłam tak i tak nie wiem które to ujęcie) a i tak całość jest nieostra.. Dziecko można zrozumieć ale dorosły się mniej rusza. W tej pozycji fotek wykonałam z 8 i wszystkie są nieostre. Przesłona f 2.8 albo 3.2 - taką wskazówkę dostałam że jeśli mam kilka osób przed obiektywem i żeby wszystkie były ostre to najepiej 3.2 ale jak macie inne zdanie chętnie posłucham...

    Bangi - czy ten obiektyw canon 50mm 1.4 już ładnie ostrzy? "żyleta"? i też ładnie tło rozmazuje?

    Jak mogłam mieć zły czas jeśli posługuję się tą miarką na dole jak patrzę widzę kiedy wskaźnik jest na środku - wtedy jest dobry czas prawda? i jest zielone światełko

    Co do samowyzwalacza - pstrykaliśmy z mężem fotki na jakiś tam ustawieniach "M" i póżniej nie zmieniając tego M na nic innego ustawił mąż samowyzwalacz na ileś minut - wszystkie fotki ostre.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fotka.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	1,23 MB
ID:	2951
    Ostatnio edytowane przez katlin ; 19-10-2019 o 22:34

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Czas mozesz miec dobry aby poprawnie naświetlić przy danej przeslonie i danych warunkach oswietleniowych zeby wyszlo prawidlowo naswietlone zdjecie czyli nie za ciemne czy za jasne. Tylko ze moze ten czas byc zbyt dlugi aby robic z reki. Jak bedziesz miala powiedzmy czas 1/10 sek to co z tego ze dobrze naswietlisz skoro na 99% poruszysz i obraz bedzie zamazany ale na statywie już nie poruszy się aparat i tego rozmazania nie bedzie.
    Ostatnio edytowane przez Marcinus ; 19-10-2019 o 23:10
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Cytat Zamieszczone przez katlin Zobacz posta
    Ale wracając do tematu. Zafascynowana fotografiami Ann Podsiedlik (facebook np) podejrzałam że ona używa obiektywy które podałam w tytule posta. Mówi że oba są ostre jak żylety. Ceny jednak maja na moją kieszeń dość wysokie... ale może za jakiś czas albo na raty bym coś kupiła... marzyć o czymś trzeba


    Czy ktoś posiada te obiektywy i doradzi mi jaki obiektyw byłby dla mnie?
    Dlaczego 105 jest bardziej plenerowa - nie dam rady w domu zrobić nim fotki sesji noworodkowej?
    Dlaczego 35 jest bardziej studyjny - nie dam rady zrobić nim fotki całej postaci w oddali w plenerze?
    Czy może jakiś inny tańszy też jest jak żyleta i jasny?
    Myśle o stałoogniskowych, nie przeszkadza mi bieganie z aparatem
    Sigma ART 105mm 1.4 to doskonałe szkło (nie posiadam, ale mam znajomych, którzy używają i chwalą). Tak więc widziałem zdjęcia z tego szkła Od razu mogę napisać, że to szkło wyłącznie do pleneru i raczej do zdjęć z większego dystansu (taki był cel jego konstrukcji).

    Osobiście to radzę bardziej skupić się na posiadanych szkłach i doszlifować technikę. Czyli stosować zawsze czasy będą odwrotnością ogniskowej - czyli w przypadku obiektywu o ogniskowej 50 mm stosować nie dłuższy czas niż 1/50 sek a sugerowałbym nawet skracanie do 1/100 sek.

    Stara i ciągle aktualna mądrość mówi, że zakup nowego hi-endowego szkła nie sprawi tego, że zdjęcia będą lepsze.

    BTW - osobiście używam ciemnego budżetowego szkła 85 mm f/1.8 i całkowicie mi wystarcza https://www.canon-board.info/threads...=1#post1398784 i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie operowania tak wielkim i ciężkim obiektywem jak ww. sigma 105 f/1.4 zarówno w plenerze, jak i w domu. Nie zawsze to, co ktoś inny używa i poleca będzie dobrym rozwiązaniem dla nas.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 19-10-2019 o 23:49
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 258

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Możesz oszacować bezpieczny najdłuższy czas z ręki jako odwrotność ogniskowej, czyli dla Twojego obiektywu 1/50 sekundy, a nawet 1/80 sekundy z Twoim 700D. Przy pewnej wprawie i paru trikach (oparcie się o ścianę lub drzewo, oparcie łokci o stół itp. - poszukaj w necie lub książkach) może się udać przy 1/35 (?).

    (O, widzę że candar już o napisał .)
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 19-10-2019 o 23:49

  9. #9

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Nie mam czasów wiekszych niz 1/250 ... znam te zasade o ktorej piszecie - nie sprawdza sie... ostre fotki zaczynaly mi sie od czasu 1/250...

    --- Kolejny post ---

    Piekne fotki... a tło rozmazujesz w ph czy samo? Jutro przejrze jakie mam obiektywy moze nie ma sensu upierac sie przy jasnym... a fotki robisz w RAW czy JPG?

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Cytat Zamieszczone przez katlin Zobacz posta
    Nie mam czasów wiekszych niz 1/250 ... znam te zasade o ktorej piszecie - nie sprawdza sie... ostre fotki zaczynaly mi sie od czasu 1/250...

    --- Kolejny post ---
    Jak pisałem trzeba poćwiczyć technikę. Ja obiektywem Canon 70-200 f/2.8 L USM IS na 200 mm potrafię zrobić ostre zdjęcia przy 1/20 sekundy. Wstrzymanie oddechu i zablokowanie wysuniętym łokciem obiektywu, aby uniknąć poruszenia.

    Cytat Zamieszczone przez katlin Zobacz posta
    Piekne fotki... a tło rozmazujesz w ph czy samo? Jutro przejrze jakie mam obiektywy moze nie ma sensu upierac sie przy jasnym... a fotki robisz w RAW czy JPG?
    Dziękuję. Rozmycie wyłącznie z obiektywu 85 mm f/1.8 + aparat pełnoklatkowy (S A7 II). Nic więcej. A fotki robię w RAW i JPG. Choć czasami jak zależy mi na czasie i muszę szybko się sprężyć często korzystam tylko z jpg-ów, które staram się zawsze naświetlać w punkt wprowadzając korektę ekspozycji w wizjerze (używam bezlusterkowca).

    Naprawdę nie widzę sensu wydania kasy na drogie jasne szkła o ile nie ma się opanowanej techniki.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 20-10-2019 o 00:17
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •