Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 38

Wątek: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Cytat Zamieszczone przez katlin Zobacz posta
    Nie mam czasów wiekszych niz 1/250 ... znam te zasade o ktorej piszecie - nie sprawdza sie... ostre fotki zaczynaly mi sie od czasu 1/250...
    masz racje.
    zasada 1/f jest bledna ( z reki bez satbilizacji ). Jesli fotografujesz obiektywem 50 mm na 1/250 sek i zdjecie w tak malym powiekszeniu jak pokazalas jest az tak nieostre , to cos z obiektywem jest nie tak jak byc powinno.
    tutaj nie ma nic ostrego . Trudno powiedziec czy to poruszenie , czy bledna korekcja obiektywu , ale cos na zdjeciu nawet w innej odleglosci niz nastawiona powinno byc ostre. Tutaj wydaje sie ze maksimum ostrosci przypada na lawke , ale jest ono nieakceptowalnie niska.

    Nawet obiektywem kitowym zdjecie winno byc wyraznie ostrzejsze.

    winnas wykonac Serie zdjec testowych na plaski motyw z odleglosci paru metrow , aby sprawdzic obiektyw. Najalpiej ze statywu , a jesli z reki to na czasach mozliwie krotkich, nie dluzszych niz 1/2f . Musza wystapic zdjecia ostre jak brzytwa, nawet jesli nie kazde , to Taki winny sie zdazyc. Jesli tak nie jest to rzeczywiscie obiektyw jest zle skorygowany i to wyjatkowo zle.

    --- Kolejny post ---

    Jak pisałem trzeba poćwiczyć technikę. Ja obiektywem Canon 70-200 f/2.8 L USM IS na 200 mm potrafię zrobić ostre zdjęcia przy 1/20 sekundy. Wstrzymanie oddechu i zablokowanie wysuniętym łokciem obiektywu, aby uniknąć poruszenia.
    tak ale na IS. A ze IS przy starannym tzymaniu aparatu pozwala na przedluzenie czasu z reki nawet o 4 - 5 ev - to odpowiada czasowi z reki ok 1/500 sek , czyli 1/2f.

    I Inaczej byc nie moze.

    czas naswietlenia a poruszenie to kwestia prawdopodobienstwa.
    Im dluzszy czas naswietlenia tym prawdopodobienstwo uzyskania zdjec ostrych mniejsze.

    oczywiscie zdazyc sie moze ze ktos na 100 mm dostanie z reki ostre zdjecie na 1/50 sek , tylko za na jedno ostre zdjecie przypadnie 9 nieostrych. I ten fakt najczesciej ludzie przemilaczaja , piszac na jak to dlugich czasach uzyskuja ostre zdjecie, nie wspomionajac ile zdjec trafilo z powodu nieostrosci do kosza.
    Skracajac czas naswietlenia zwiekszamy prawdopodobienstwo uzyskania zdjec ostrych . Ostrych tzn takich, iz roznmycie konturowe nie zostalo zarejestrowane na obrazie ( Choc w rzeczywistosci jakies tam bylo , ale jest mniejsze od rozdzielczosci obrazowania na zdjeciu ).

    wspolczesne matryce 60 mpx FF wymagaja juz czasow nie krotszych niz 1/3f z reki bez stabilizacji , jesli nie chcemy rejestrowac przez matryce rozmycia. w przeciwnym wypadku trzeba redukowac rozdzielczosc obrazowanai przez downsampling - czyli para 60 mpx musi pojsc w gwizdek. Ale na szczescie aparat z 60 mpx ma stabilizowana matryce , co czyni zycie znacznie latwiejszym.

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    nie krotszych niz 1/3f z reki bez stabilizacji
    nie dluzszych niz ...

  3. #13

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Cadar wiesz tak sobie myślę że to napiszę... ten post mój tutaj nie jest spontanem. Spędziłam trochę czasu na szukaniu wskazówek do ostrego focenia... na bezdechu tez robie, też szukam stabilizacji dla rąk... wiem o tym wszystkim I wiem że nowe szkło nie sprawi że będę robić lepsze fotki - tylko że ja nie chce robić lepszych fotek. Jestem zadowolona z moich fotek - albo ktoś ma dryg do focenia albo nie ma. Ja uważam że mam i chciałabym w to iść i to rozwijać.
    Nie możesz z góry zakładać że ktoś ma złą technikę bo możesz wpłynąć na całe życie tego kogos! może porzucić focenie! Może masz rację, może powinnam jeszcze bardziej się postarać, a może nie masz racji, może faktycznie mam rozkalibrowany sprzęt i podstawa to to sprawdzić i od tego trzeba myślę zacząć.
    W każdym razie dziękuję za wszystkie uwagi.
    Bangi pisałeś że też rozstałeś się z 50/ 1.8 przez ostrość i przeszedłeś na 50/1.4 - i tu już nie było problemu z tym tak?
    Miłej niedzieli wszystkim

    --- Kolejny post ---

    Bechamot - bardzo dziękuję za łopatologiczną podpowiedź jak samemu sprawdzić obiektyw BARDZO dziękuję

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    bardzo prosto.

    na zewnatrz przy dobrym swietle

    ustaw cos plaskiego i kontrastowego pionowo na zlaczeniu np plytek chodnikowych
    nastaw ostrosc AF na te plaszczyzne.
    staraj sie robic zdjecie mozliwie z wysokosci tego przedmiotu , tzn zeby aparat nie byl pochylony ani na dol , ani do gory.

    Bedzisz w stanie okreslic na podstawie obrazu tych plytek chodnikowych , gdzie przypada maximunm ostrosci , czy przed czy za i w ogole da sie ocenic te ostrosc - czy jest b. dobra ale w innym miejscu , czy we wlasciwym miejscu ale jest zla.
    Mnie to wyglada na to drugie , jesli nie poruszylas aparatem robiac pokazane tutaj zdjecie - z tym ze to poruszenien musialo by byc duze.

    50/1,4 USM jest wciaz obiektywem 50 mm canona z bagnetem EF o najwyzszej rozdzielczosci , ale ma bardzo himeryczny autofocus.

    jest znany z tego, ze ostrzy jak chce. Wynika to z faktu , iz pomiar ostrosci jest robiony oczywiscie na otwartej przyslonie , a ten obiektyw jako, ze optycznie z lat 60 - tych ( wlasciwie to nawet wczesniej), na otwartej porzyslonie ma duze aberacje (AC) , co jest przyczyna bledu pomiaru AF i to w zaleznosci o kolorystyki motywu. Stad wrazenie loteryjnosci w lustrzankach z detekcja fazy. W bezlustrach Problem znika. Sam rysunek , jesli trafic z ostroscia jest bardzo ladny. B fajny optycznie , tylko wielka niewiadoma - jak bedzie pracowal AF z c 700 , ktory jest aparatem raczej ze slabszym ukladem AF.

  5. #15

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Bechamot - a jaki czas uzyc do tego testowania? Zgodny z podzialka widoczna na osi na dole, ze na srodku czy inny ustawic?

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    jesli obiektywem 50 mm to dla bezpieczenstwa 1/250 lub krocej. rob na otwartej przyslonie i pozniej na przyslonie domknietej do 5,6 .

    te na 5,6 musza byc brzytwa. 100 - 200 iso. zwroc uwage na staranne trzymanie aparatu w dloniach , zeby jednak nie poruszyc , szczegolnie w momencie nacisniecia na spust. Zdaza sie , ze dokladnie w Chwili wyzwolenia niektorzy podswiadomie ruszaja cala reka , a tutaj trzeba tylko palcem.

    Czy masz w aparacie nastwianie wyostrzenie ?. jesli nie to nastaw na wartosc neutralna - w srodku skali , nie za duzo , ale zeby wiecej niz Zero .

    Sam kadr jest b. ladnie skomponowany , rzeczywiscie masz wyczucie , nalezy jeszcze pokonac ten trywialny Problem techniczny.

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Można użyć tablicy do testowania jako tego kontrastowego przedmiotu.
    Wpisz w wyszukiwarkę "autofocus test chart", znajdź odpowiedni obrazek. Najczęściej z obrazkiem jest instrukcja obsługi obrazka.

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    zdecydowanie odradzam

    ta tablica sluzy do fotografowania z odleglosci parudziesieciu cm.
    najczesciej zdjecia robimy z odleglosci znacznie wiekszej , af ma prawo inaczej pracowac .

    z odleglosci gdzies ok 30 - 50 f czyli ok 1,5 do 4,5 m

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Wcześniej zrób coś jeszcze prostszego. Ustaw ISO 400. W jasny dzień powinnaś uzyskać czasy poniżej 1/1000s. Taki czas skutecznie eliminuje problem drżących rąk. Jeśli zdjęcia nadal nie będą ostre, to badaj obiektyw.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Obiektyw Sigma ART 105mm 1.4 czy Sigma ART 35mm 1.4 czy inny?

    Ja jej używam z podobną wielokrotnością ogniskowej i nie narzekam, dlatego doradziłem. Może trzeba dobrać odpowiednią, bo na przykład miałem problem z odsunięciem się na właściwą odległość, gdy sprawdzałem obiektyw 400 mm.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •