Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

  1. #1

    Domyślnie Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Witam
    Zrobiłem dzisiaj wieczorem kilka zdjęć i w miejscach gdzie było całkiem ciemno wyszły straszne powiedzmy pikselozy. Nie wiem jak to fachowo nazwać.
    Przypuszczam, że to któreś ustawienie w aparacie ale nie bardzo wiem które. Aparat to Canon 80D. Na podglądzie tutaj, wygląda to na kwadraciki ale w oryginale są to piksele. Co może mieć wpływ na taką przypadłość?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3605.JPG
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	2,02 MB
ID:	2914
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Po pierwsze za duże IS0. Powinno być natywne 100 zamiast użytego ISO 800. Po jakości i braku szczegółów widzę, że szkło też jakby nie najwyższych lotów bo ostrości to nie widać. Inna sprawa, że f/4,5 na takie foty to dużo za mało. Kolejna sprawa to zbyt krótka ekspozycja co skutkuje tym, co wyszło i jak wyszło. Poprawna powinna zapewne oscylować raczej zapewne około 10-30 sec.

    ps.
    Ale statyw używałeś ?


    Sprawdziłem sobie exif
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	80d.JPG
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	2916
    Ostatnio edytowane przez candar ; 16-10-2019 o 22:57
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Obiektyw nie jest najgorszy Canon 70-300 IS USM II ten jedyny z wyświetlaczem a fakt jest taki, że nie było ze statywu tylko aparat oparty o murek
    Ostatnio edytowane przez Mohinder ; 16-10-2019 o 22:58
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Obiektyw nie jest najgorszy Canon 70-300 IS USM II ten jedyny z wyświetlaczem a fakt jest taki, że nie było ze statywu tylko aparat oparty o murek
    No to wszystko jasne W moim poprzednim poście masz całe wyjaśnienie
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #5

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Próbowałem uzyskać w domu podobny efekt i udało się niestety. Obniżyłem ISO tak jak sugerowałeś i niestety wyszło podobnie na ciemnych miejscach. Wyłączyłem też wszystkie udogodnienia w aparacie typ opymalizator jasności, redukcja zakłóceń wysokiego ISO i jeszcze coś tam było. Aha, i zmieniłem obiektyw na inny i bez zmian Widać to na kominku z prawej i trochę na ekranie telewizora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3651.JPG
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	2,10 MB
ID:	2917
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    A dla Ciebie to zdjęcie jest poprawnie naświetlone ? Bo dla mnie nie! Ten czas 2-3 sekund naświetlania nastawiłeś sobie już sztywno niezależnie od oświetlenia ? Pytanie retoryczne

    [AKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vvvv.JPG
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	2920
    Ostatnio edytowane przez candar ; 17-10-2019 o 06:25
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Praprzyczyna tego co nazywasz pixelami - a to jest szum - jest niski poziom sygnalu , czyli malo swiatla.

    gdybys sfotografowal w dzien uzyskujac niebo czarne , rowniez szum bylby bardzo widoczny.

    nalezy zadbac o to by na matryce trafilo tak duzo jak to tylko mozliwe swiatla.

    wszystko inne jest konsekwencja ilosci swiatla.

    Im mniejsza matryca tym efekt bardziej wyrazny. O ile w warunkach obfitosci swiatla roznice w widzialnosci szumu pomiedzy aps -c a ff nie sa duze , lub ich nie widac , to w warunkach deficytu swiatla sa one wyraznie widoczne na niekorzysc mniejszej matrycy.

    statyw, dluzsze czasy naswietlania i w konsekwencji nizsze iso.
    mozesz nawet lekko przeswietlic , czyli dostac zdjecie zbyt jasne i je sciemnic w trakcie obrobki. W ten sposob poprawi sie odwzorowanie w cieniach , kosztem pogorszenia w swiatlach ale i tak tutaj masz w szczytowych swiatlach przepaly.

    w trakcie obrobki mozna nastawic nieco wieksze odszumianie niz zwykle , czesto zachodzi z powodu szumu koniecznosc redukcji wielkosci zdjecia , co prowadzi do usrednienia a tym samym pomniejszenia szumow.

    fotografowanie obiektywem 70-300 mm w nocy wymaga od fotografa niezwyklej starannosci i dochowania fundamentalnych zasad. tolerancja na bledy jest zerowa. Solidny , ciezki statyw , bezwietrzna pogoda , wyzwolenie pilotem lub samowyzwalaczem z opoznieniem kilku sekund.


    Jesli chcesz zachowac ciemne partie motywu na niskim poziomie luminancji na zdjeciu , to moze zajsc koniecznosc dokonania silnego odszumiania tylko w tej czesci zdjecia , po to nby nie psuc odzumianiem czesci jasniejszej , mniej zaszumionej.

  8. #8
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    @Mohinder - to nie przypadłość, to normalne, Koledzy resztę wyjaśnili, a co do zdjęcia w mieszkaniu to czas IMHO powinien być w granicach 10 sekund, może troszkę mniej.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    @Mohinder - ustaw parametry ekspozycji w trybie M posiłkując się histogramem i oceną wizualną zdjęcia. Te zdjęcia są strasznie ciemne. Trzeba wydłużyć czas naświetlania. Możliwe też, że monitor na którym je oglądasz ma ustawioną bardzo wysoką jasność i tego niedoświetlenia nie widzisz.
    Miłego dnia
    moja www

  10. #10

    Domyślnie Odp: Prośba o wytłumaczenie kiepskiej jakości ciemnej partii zdjęcia

    Dziękuję za wszystkie wyjaśnienia i uwagi.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •