Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Serwer plików NAS

  1. #11

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Po co jeśli NAS też to obsłuży. W QNAPie jest zawsze darmowa licencja na 2 kamery.
    Podpowiedź: sprawdź ceny licencji na dodatkowe kamery i ceny rejestratorów.

    Jeśli chodzi o NAS płacimy tak na prawdę za dopracowane, profesjonalne, intuicyjne i łatwe w obsłudze oprogramowanie + niesamowity support
    Moim zdaniem płacimy za wygodę.

    Tutaj masz listę profesjonalizmu Qnap: https://www.cvedetails.com/vulnerabi...0080/Qnap.html
    tutaj Synology https://www.cvedetails.com/vulnerabi.../Synology.html
    a tutaj darmowy Openmediavault https://www.cvedetails.com/vulnerabi...ediavault.html

    W przypadku gotowych produktów: ładny wygląd: TAK, dopracowanie: z reguły TAK, ale jak widać lista słabych punktów QNAP i Synology jakaś taka długa jest...

    Na czym polega niesamowity support to nie wiem.

    Używam serwerów Synology oraz oprogramowania Openmediavault tak na fizycznym sprzęcie jak i na maszynach wirtualnych. Od strony użytkownika nie widzę różnicy - wszystkie rozwiązania działają tak, jak powinny.
    Oczywiście należy odpowiednio skonfigurować sieć i router, żeby nie narobić sobie kłopotów.

    Co do NASa jako rejestratora kamer - używałem i moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie, bo:

    1. Nagrania zajmują z reguły dużo miejsca - zabieramy coraz więcej przestrzeni dyskowej na dane z kamer
    2. Jakiekolwiek aktualizacje NASa, zmiany konfiguracji czy inne zabawy powodują jego restart czyli w tym czasie nic się nie nagrywa.
    3. Cena - do dwóch kamer, jako że licencja jest w cenie sprzętu można od biedy z tego korzystać, ale dla 4 czy więcej nie widzę sensu - jest zbyt drogo.

    Rejestrator jak sama nazwa mówi ma rejestrować, czyli ma działać non stop - nigdy nie wiadomo, czy akurat wtedy, gdy coś ważnego się wydarzy będzie robiona aktualizacja systemu NASa i psikus - nie ma nagrań.
    Ponadto rejestracja nagrań to duże ilości danych i obciążają NASa, przez co inne usługi mogą działać wolniej, z kolei intensywne korzystanie z zasobów dyskowych może powodować problemy z rejestracją nagrań.

    I dlatego do wbijania gwoździ powinno używać się młotka, do wkręcania wkrętów wkrętaka, do cięcia listewek piły do drewna, a szwajcarskiego scyzoryka do tych zastosowań to tylko w warunkach polowych - gdy nie ma odpowiednich narzędzi pod ręką.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Masz wiedzę na ten temat i znasz różne niuanse konfiguracji sprzętu, oprogramowania i sieci. Nie wszyscy jednak w tym siedzą dlatego nie doradzaj samodzielnego stawiania tego typu urządzenia "od zera", bo potem ktoś spędzi tygodnie na forach czytając rzeczy, których do końca nie rozumie a i tak pominie ważne elementy, o których nie ma pojęcia.
    Swój kupiłem za trochę ponad 400zł - niech każdy oceni sam ile kosztuje jego czas i ile go straci stawiając Openmediavault na jakimś PC.
    Co do monitoringu sporo zależy od tego jak wykorzystujemy NAS. U brata jest to dodatkowa, przydatna funkcjonalność. Nigdy nie było problemów z tym monitoringiem przy 4 kamerach. Jeśli ktoś potrzebuje jednak wielu kamer i monitoring musi bezwzględnie zachować ciągłość zapisu to pewnie, że warto iść w rozwiązania dedykowane tylko do tego.

    btw. Bardzo szanuję ludzi, którzy mają wiedzę i potrafią samodzielnie ogarnąć takie tematy. Dla "zwykłego" użytkownika jest to choćby ekonomicznie - nieuzasadnione
    Miłego dnia
    moja www

  3. #13

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Masz wiedzę na ten temat i znasz różne niuanse konfiguracji sprzętu, oprogramowania i sieci. Nie wszyscy jednak w tym siedzą dlatego nie doradzaj samodzielnego stawiania tego typu urządzenia "od zera", bo potem ktoś spędzi tygodnie na forach czytając rzeczy, których do końca nie rozumie a i tak pominie ważne elementy, o których nie ma pojęcia.
    Dlatego napisałem, że kupując Qnap, Synology czy cokolwiek innego płacimy za wygodę - dostajemy działające pudełko. I nie uważam, że jest to złe rozwiązanie, ale należy mieć świadomość, że to co marketing producenta próbuje nam wmówić, często odbiega od rzeczywistości...

  4. #14
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    98

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Domyślałem się że płacimy w gotowcu sporo za gotową konfiguracje. Myślałem żeby coś składać samemu ale po przemyśleniu skłaniam się do gotowca ustawić i zapomnieć. Ten monitoring w sumie sobie odpuszczę. Głównie potrzebuję kopie moich zdjęć oraz automatyczna kopia danych z komórek oraz najważniejsze backup plików z projektami dla klientów (pliki corela (duża ilość) i photoshopa). Kiedyś miałem synology chyba dns 320L i program który synchronizował mi foldery z nasem. Ale to urządzenie było wolne no i w końcu padło (uruchamia się tylko po schłodzeniu sprężonym powietrzem jednego z układów na płycie :-)).

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Cytat Zamieszczone przez tomcio.13 Zobacz posta
    Domyślałem się że płacimy w gotowcu sporo za gotową konfiguracje. Myślałem żeby coś składać samemu ale po przemyśleniu skłaniam się do gotowca ustawić i zapomnieć. Ten monitoring w sumie sobie odpuszczę. Głównie potrzebuję kopie moich zdjęć oraz automatyczna kopia danych z komórek oraz najważniejsze backup plików z projektami dla klientów (pliki corela (duża ilość) i photoshopa). Kiedyś miałem synology chyba dns 320L i program który synchronizował mi foldery z nasem. Ale to urządzenie było wolne no i w końcu padło (uruchamia się tylko po schłodzeniu sprężonym powietrzem jednego z układów na płycie :-)).
    Jeśli kupisz QNAP-a to dostaniesz licencje do monitoringu. Możesz sprawdzić, czy to Ci się sprawdza a potem ew. dokupić rejestrator. Przemyśl jeszcze jedną kwestię. Jeśli ten NAS będzie wykorzystywany tylko do backupu i synchronizacji to może wystarczy Ci zwykły dysk zewnętrzny + darmowy (ale świetny) program freefilesync?
    Miłego dnia
    moja www

  6. #16
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    98

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Dzięki za podpowiedź ale nie napisałem jeszcze że nas przydałby się jako domowe centrum rozrywki i muzyki. Filmy i muzyka sporo tego.

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Cytat Zamieszczone przez tomcio.13 Zobacz posta
    Dzięki za podpowiedź ale nie napisałem jeszcze że nas przydałby się jako domowe centrum rozrywki i muzyki. Filmy i muzyka sporo tego.
    Jeśli chcesz korzystać na smart tv z plexa to zobacz sobie minimalne wymagania sprzętowe. Jeśli wystarczy puszczanie po dlna to bardzo polecam apkę na smartfona bubble upnp.
    Miłego dnia
    moja www

  8. #18
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    98

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Raczej tylko dlna oraz jako serwer z muzyką (mam system volumio postawione na raspbery 3)

  9. #19

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Jeśli zrobiłeś jakikolwiek serwer na Raspberry, to daj sobie spokój z Qnap czy Synology. Dasz radę zainstalować i skonfigurować Openmediavault.

  10. #20
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    98

    Domyślnie Odp: Serwer plików NAS

    Nie na Raspberry mam tylko system audio volumio, wcześniej miałem jeszcze kodi ale był mi zbędny. I teraz używam dysku podpiętego jako magazyn na muzykę, a przy serwerze mógłbym wszystko trzymać na nim. Pliki flac ważą sporo.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •